- ღვინის ეროვნული სააგენტო განმარტავს, რომ „ხომლის მარანი“ არის მცირე მარანი, რომლის პროდუქციაც ამ დრომდე არ დაქვემდებარებია ორგანოლეპტიკურ შემოწმება/დეგუსტაციას.
ღვინის ეროვნული სააგენტო განმარტავს, რომ „ხომლის მარანი“ არის მცირე მარანი, რომლის პროდუქციაც ამ დრომდე არ დაქვემდებარებია ორგანოლეპტიკურ შემოწმება/დეგუსტაციას.
„ხომლის მარნის” დამფუძნებლის თამაზ ომანაძის მიერ გაკეთებულ განცხადებასთან დაკავშირებით, თითქოს ღვინის ეროვნული სააგენტოს სადეგუსტაციო კომისიის მიერ მისი კომპანიის მიერ წარმოებული ღვინო უარყოფითად შეფასდა, სააგენტო განმარტავს, რომ აღნიშნული ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება.
„ხომლის მარანი“ არის მცირე მარანი, რომლის პროდუქციაც ამ დრომდე არ დაქვემდებარებია ორგანოლეპტიკურ შემოწმებას/დეგუსტაციას.
„ვაზისა და ღვინის შესახებ საქართველოს კანონით“ დეგუსტაციას არ ექვემდებარება იმ მარნების/კომპანიების პროდუქცია, რომელთა წლიური წარმადობა 40 000 ლიტრ ღვინოს არ აღემატება, ამასთან ერთად, ღვინოში გოგირდის დიოქსიდის საერთო შემცველობა 40 მგ/ლ-ს, ხოლო 1 ლოტის ნომრით ჩამოსხმული ბოთლების რაოდენობა 3000-ს არ უნდა აღემატებოდეს.
საქართველოში წარმოებული დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების ალკოჰოლიანი სასმელისა და საექსპორტოდ განკუთვნილი ყველა კატეგორიის ღვინის ორგანოლეპტიკურ შემოწმებას/დეგუსტაციას ახორციელებს სააგენტოსთან არსებული მუდმივმოქმედი სადეგუსტაციო კომისია.

National Wine Agency's clarification on the statement of the founder of "Khomlis Marani"
Regarding the statement made with the media by Tamaz Omanadze, the founder ofKhomlis Marani”, as if the wine produced by his company was negatively evaluated by the tasting commission of the National Wine Agency, we would like to clarify that this information is not true.
"Khomlis Marani" is a small winery the products of which have not yet been subjected to organoleptic testing/tasting.
According to the "Law of Georgia on Vine and Wine", the products of wineries/companies the annual production of which does not exceed 40,000 liters of wine are not subject to tasting, in addition, the total sulfur dioxide content in the wine must not exceed 40 mg/l, and the number of bottles bottled under 1 lot number must not exceed 3,000.
The organoleptic testing/tasting of alcoholic beverages with a protected designation of origin produced in Georgia and all categories of wines intended for export is carried out by the permanent tasting commission of the Agency.