ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის დეგუსტაციები პარიზში გაიმართა
ქართული ღვინის პრეზენტაცია-დეგუსტაცია ფრანგული გასტრონიმიის ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ სკოლაში „Ferrandi Paris“ ჩატარდა.
საფრანგეთის დედაქალაქში ქართული ღვინის კიდევ ერთი დეგუსტაცია HoReCa სექტორის და მიშელინის ვარსკვლავის მფლობელი რესტორნების წარმომადგენლებისთვის გაიმართა, რომლის მთავარი კონცეფცია ქართული ღვინის ფრანგულ სამზარეულოსთან შეხამება იყო.
ღონისძიებებს ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს დესპანი ეკატერინე კოკაია დაესწრნენ.
საფრანგეთში ვიზიტის ფარგლებში, ლევან მეხუზლა „Ferrandi Paris” საერთაშორისო დეპარტამენტის ბიზნესის განვითარების პროექტის მენეჯერს ნიკოლას გაიაღს (Nicolas Caillard) შეხვდა. მხარეებმა სამომავლო თანამშრომლობის გეგმები განიხილეს.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის განცხადებით, აღნიშნული ღონისძიებებში მონაწილეობის მიზანია ქართული ღვინის ბაზრების დივერსიფიცირების, გაყიდვების ზრდისა და ქართული ღვინის, როგორც ნიშური კატეგორიის დამკვიდრების ხელშეწყობა.
პარიზში გამართულ დეგუსტაციებს, ღვინის ეროვნული სააგენტოს სადეგუსტაციო კომისიის თავმჯდომარე ანა გოდაბრელიძე უძღვებოდა.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და ცნობადობის ამაღლება წარმოადგენს. სააგენტო, ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის ფარგლებში, 2013 წლიდან, ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, მიზანმიმართულ სარეკლამო-მარკეტინგულ კამპანიებს ახორციელებს, მათ შორის, მეღვინეობით სახელგანთქმულ ისეთ ქვეყანაში, როგორიც საფრანგეთია, სადაც ქართულ ღვინოზე, განსაკუთრებით კი, ქვევრის ღვინოზე, მზარდი მოთხოვნაა.

With the support of the National Wine Agency, Georgian wine tastings were held in Paris
The Georgian wine presentation and tasting event was held at Ferrandi Paris—one of the most prestigious schools of French gastronomy.
Another Georgian wine tasting event was held in the French capital for representatives of the HoReCa sector and Michelin-starred restaurants. The main concept of the event focused on pairing Georgian wine with French cuisine.
The events were attended by Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, and Ekaterine Kokaia, Georgia’s Ambassador to the French Republic.
As part of the visit to France, Levan Mekhuzla met with Nicolas Caillard, Business Development Project Manager of the International Department at Ferrandi Paris. The parties discussed plans for future cooperation.
According to the Chairman of the National Wine Agency, the purpose of participating in these events is to support the diversification of markets for Georgian wine, increase sales, and promote the establishment of Georgian wine as a niche category.
The tastings was led by Ana Godabrelidze, Chair of the Tasting Commission of the National Wine Agency.
One of the key priorities of the National Wine Agency’s activities is the promotion and increased visibility of Georgian wine in international markets. Since 2013, as part of its efforts to support the promotion of Georgian wine and diversify export markets, the agency has been implementing targeted advertising and marketing campaigns—including in world-renowned winemaking countries such as France, where there is growing demand for Georgian wine, particularly Qvevri wine.