ქართული ღვინის მწარმოებელი 16 კომპანია გამოფენაში London Wine Fair 2025 მონაწილეობდა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის მწარმოებელი 16 კომპანია ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საერთაშორისო გამოფენაში London Wine Fair 2025 მონაწილეობდა.
გამოფენა London Wine Fair 1981 წლიდან ტარდება და ღვინის სექტორში ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ღონისძიებად ითვლება. პრესტიჟულ გამოფენას, ტრადიციულად, მსოფლიოს სხვდასხვა ქვეყნიდან ათასობით სტუმარი, მათ შორის, ღვინის ექსპერტი, ღვინით ვაჭრობის სფეროს და მედიის წარმომადგენელი ესწრება. შესაბამისად, London Wine Fair წარმოადგენს მნიშვნელოვან პლატფორმას ქართველი მწარმოებლებისთვის ახალი სავაჭრო პარტნიორების მოძიების, პროდუქციის პოპულარიზაციისა და ექსპორტის გაზრდის კუთხით.
გამოფენის ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი ბრიტანული კომპანიის Swirl Wine Group ხელმძღვანელმა, ღვინის მაგისტრმა სარა ებოტმა (Sarah Abbott) ღვინის პროფესიონალებისთვის ქართული ღვინის სამი პრეზენტაცია-დეგუსტაცია გამართა, სადაც, ჯამში, ქართული ღვინის მწარმოებელი 19 კომპანიის ღვინოები იყო წარმოდგენილი.
გამოფენას დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში საქართველოს დესპანი გიორგი საგანელიძე დაესწრო. გამოფენაზე London Wine Fair 2025 ღვინის წარსადგენად ქართველმა მეწარმეებმა მხარდაჭერა დიდი ბრიტანეთისა და ჩრდილოეთ ირლანდიის გაერთიანებულ სამეფოში საქართველოს საელჩოსგანაც მიიღეს.
დიდი ბრიტანეთი მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე დიდი იმპორტიორი და ღვინის მომხმარებელი ქვეყანაა, რომელიც 2014 წლიდან გამოიკვეთა როგორც ქართული ღვინის საექსპორტო ერთ-ერთი სტრატეგიული ბაზარი. ღვინის ეროვნული სააგენტოს ქართული ღვინის მწარმოებლებთან თანმიმდევრული თანამშრომლობით, შესაძლებელი გახდა ქართული ღვინის ექსპორტის მზარდი ტენდენციის შექმნა. 2024 წელს, ექსპორტირებული იყო 426 ათას ლიტრამდე ღვინო, რაც 2023 წლის მაჩვენებელთან შედარებით 72%-ითაა გაზრდილი.

16 Georgian wine-producing companies participated in the London Wine Fair 2025
With the support of the National Wine Agency, 16 Georgian wine-producing companies took part in the international wine and spirits exhibition, London Wine Fair 2025.
The London Wine Fair has been held since 1981 and is considered one of the key events in the wine industry. This prestigious exhibition traditionally attracts thousands of visitors worldwide, including wine experts, representatives of the wine trade sector, and media professionals. Accordingly, the London Wine Fair serves as an important platform for Georgian producers to establish new trade partnerships, promote their products, and increase exports.
Within the framework of the exhibition, Sarah Abbott, Master of Wine and head of the UK-based company Swirl Wine Group — a contractor of the National Wine Agency — conducted three presentations and tastings of Georgian wine for wine professionals. In total, wines from 19 Georgian wine-producing companies were showcased during these sessions.
The Ambassador of Georgia to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Giorgi Saganelidze, attended the exhibition. Georgian entrepreneurs presenting their wines at the London Wine Fair 2025 also received support from the Embassy of Georgia in the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.
The United Kingdom is one of the largest wine importers and consumers in the world and has emerged as a strategic export market for Georgian wine since 2014. Through consistent collaboration between the National Wine Agency and Georgian wine producers, it has been possible to establish a growing trend in Georgian wine exports. In 2024, nearly 426,000 liters of Georgian wine were exported to the UK, representing a 72% increase compared to 2023.