„ქართული ღვინის ფორუმი“ აშშ-ში, კალიფორნიაში გაიმართა
კალიფორნიის შტატის ქალაქებში, დევისსა და სან-ფრანცისკოში, ქართული ღვინის მე-8 ფორუმი ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და სან-ფრანცისკოში საქართველოს გენერალური საკონსულოს მხარდაჭერით და საქართველო-ამერიკის ბიზნესსაბჭოს ორგანიზებით გაიმართა.
ფორუმის ფარგლებში, ქალაქ დევისის რობერტ მონდავის ინსტიტუტში სამეცნიერო სემინარი მეცნიერების, ეკონომისტების და ღვინის პროფესიონალების მონაწილეობით ჩატარდა. კონფერენციის ფარგლებში, მონაწილეებმა განიხილეს ქართული ღვინის აშშ-ის ბაზარზე დამკვიდრების სტრატეგია, აშშ-ის ბაზარზე ქართული ღვინის მარკეტინკული პოტენციალი და ქართული ღვინის თანამედროვე ინდუსტრიის მდგომარეობა.
ამასთან ერთად, ქალაქ სან-ფრანცისკოში ქართული ღვინის კულტურის, მისი ისტორიის, ჯიშობრივი მრავალფეროვნების, უნიკალური მეღვინეობის მეთოდების, ქართული ღვინის ეკონომიკის და მარკეტინგის შესახებ კონფერენცია და ქართული ღვინის დეგუსტაცია გაიმართა.
ღონისძიებას ღვინის ეროვნული სააგენტოს მარკეტინგისა და საზოგადოებასთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი თამთა ყველაიძე დაესწრო, რომლის შეფასებით, მსგავსი აქტივობები უმნიშვნელოვანესია ქართული ღვინის ამერიკის ბაზარზე დასამკვიდრებლად.
„ქართულ ღვინოს აშშ-ის ბაზარზე დიდი პოტენციალი აქვს; საქართველოდან ამერიკის შეერთებულ შტატებში გასულ წელს დაფიქსირდა ღვინის ექსპორტის ისტორიული მაქსიმუმი, 1,2 მილიონი ლიტრი. ქართული ღვინო წარმოდგენილია ამერიკის შეერთებული შტატების ყველა მნიშვნელოვან გამოფენაზე. ჩვენი მხარდაჭერით იმართება ქართული ღვინის დეგუსტაციები, ქართული ღვინისა და მისი კულტურის გასაცნობად ორგანიზებას ვუკეთებთ ამერიკელი ღვინის პროფესიონალების საქართველოში ვიზიტს“, - აღნიშნა თამთა ყველაიძემ.
აღსანიშნავია, რომ „ქართული ღვინის ფორუმი“, ტრადიციულად, მოიცავს სამეცნიერო კონფერენციას, რომლის ფარგლებშიც, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მეცნიერ-მკვლევარები ქართული ვაზის კულტურასა და ისტორიასთან დაკავშირებულ სამეცნიერო კვლევებს წარადგენენ და განიხილავენ.
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, სადაც ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ექსპორტის ზრდის ხელშეწყობის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, სხვადასხვა მნიშვნელოვანი ღონისძიება, მათ შორის, „ქართული ღვინის ფორუმი“ იმართება. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2013 წლიდან განხორციელებულმა მიზანმიმართულმა მარკეტინგულმა აქტივობებმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი აშშ-ში ქართული ღვინის ცნობადობის და ექსპორტის ზრდას.

The Georgian Wine Forum was held in the USA, California
California cities of Davis and San Francisco hosted the 8th Georgian Wine Forum, organized by the National Wine Agency of Georgia and the Embassy of Georgia in San Francisco, with the support of the Georgian-American Business Council.
Within the framework of the forum, a scientific seminar was held at the Robert Mondavi Institute in the city of Davis, with the participation of scientists, economists and wine professionals. Within the framework of the conference, the participants discussed the strategy for establishing Georgian wine in the US market, the marketing potential of Georgian wine in the US market and the current state of the Georgian wine industry.
At the same time, a conference and tasting of Georgian wine culture, its history, varietal diversity, unique winemaking methods, Georgian wine economy and marketing was held in the city of San Francisco.
The event was attended by Tamta Kvelaidze, Head of the Marketing and Public Relations Department of the National Wine Agency, who assessed that such activities are crucial for establishing Georgian wine in the American market.
“Georgian wine has great potential in the US market; last year, Georgia recorded a historic maximum of wine export to the United States, 1.2 million liters. Georgian wine is represented at all major exhibitions in the United States. With our support, Georgian wine tastings are being held, we organize visits of American wine professionals to Georgia to get acquainted with Georgian wine and its culture," Tamta Kvelaidze said.
It is worth noting that the "Georgian Wine Forum" traditionally includes a scientific conference, during which researchers from various countries around the world present and discuss scientific studies related to the culture and history of the Georgian vine.
The United States is a strategic market for Georgian wine, where, in order to promote Georgian wine and increase exports, various important events, including the "Georgian Wine Forum", are held with the support of the National Wine Agency. Targeted marketing activities implemented with the support of the National Wine Agency since 2013 have significantly contributed to the increase of awareness and export of Georgian wine in the USA.