ქართული ღვინის მწარმოებლები იაპონიაში, საერთაშორისო გამოფენაში Foodex Japan 2024 მონაწილეობენ
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის მწარმოებელი 16 კომპანია  იაპონიაში, ქალაქში ტოკიოში  მიმდინარე კვებისა და სასმელების  საერთაშორისო გამოფენაში Foodex Japan 2024 მონაწილეობს.
Foodex Japan 2024-ში მონაწილეობა ღვინის მწარმოებლებს ახალი სავაჭრო პარტნიორების მოძიების საშუალებას მისცემს და ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის ცნობადობის ზრდას, ადგილობრივ ბაზარზე დამკვიდრებას და პოპულარიზაციას.
გამოფენის ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლები, სამომავლო თანამშრომლობის გაფართოების მიზნით, იაპონურ მარკეტინგულ და საკონსულტაციო კომპანიებთან შეხვედრებს გამართავენ.
იაპონია ქართული ღვინის ერთ-ერთი სტრატეგიული საექსპორტო ბაზარია. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, იაპონურ ბაზარზე ქართული ღვინის პირველი მასშტაბური წარდგენა 2014 წელს მოხდა.  მას შემდეგ, სახელმწიფოს მხარდაჭერით,  ქართული ღვინის კომპანიები მუდმივად მონაწილეობენ პრესტიჟულ საერთაშორისო გამოფენებში Foodex Japan და Wine and Gourmet Japan, ტარდება ქართული ღვინის წარდგენა-დეგუსტაციები იაპონიის სხვადასხვა ქალაქში, იაპონელი ღვინის პროფესიონალებისა და მედიის წარმომადგენლებისთვის ეწყობა ღვინის  ტურები საქართველოს ყველა რეგიონში.
აღსანიშნავია, რომ გამოფენაში Foodex Japan ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიები 2015 წლიდან მონაწილეობენ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ განხორციელებული მარკეტინგული აქტივობების შედეგად, იაპონიაში ქართული ღვინის ექსპორტის დინამიკა მზარდია. 2024 წლის იანვარ-თებერვლის  მონაცემებით, საქართველოდან იაპონიაში  28 ათასი ლიტრი ღვინის ექსპორტი განხორციელდა, რაც 549 %-ით მეტია 2023  წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელზე.
კვებისა და სასმელების საერთაშორისო გამოფენა Foodex Japan იაპონიაში 1976 წლიდან ტარდება და აზიაში ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბურ და პრესტიჟულ ღონისძიებად ითვლება.

Georgian wine producers are participating in the international exhibition ,,Foodex Japan 2024’’ in Japan
06.03.2024
With the backing of the National Wine Agency, sixteen Georgian wine producers are currently taking part in the "Foodex Japan 2024" international food and beverage exhibition, held in Tokyo, Japan.
Participation in the "Foodex Japan 2024" event will provide wine producers with an opportunity to discover potential trade partners and significantly enhance the visibility of Georgian wine. This, in turn, will contribute to the establishment and promotion of Georgian wine within the local market.
Within the context of the exhibition, representatives from the National Wine Agency will be engaging in discussions with Japanese marketing and consulting firms with the aim of fostering further collaboration.
Japan is one of the strategic export markets for Georgian wine. With the backing of the National Wine Agency, the initial extensive introduction of Georgian wine to the Japanese market took place in 2014. Since then, with the support of the state, Georgian wine companies have consistently participated in prestigious international exhibitions such as "Foodex Japan" and "Wine and Gourmet Japan". Presentation tastings of Georgian wine have been organized in various cities across Japan, along with wine tours for Japanese wine professionals and media representatives throughout all regions of Georgia.
It is worth mentioning that Georgian wine producer companies have been participating in the ,,Foodex Japan’’ exhibition since 2015.
Due to the marketing initiatives implemented by the National Wine Agency, there has been a notable upturn in the volume of Georgian wine exports to Japan. Based on the statistics for January/February 2024, a total of 28 thousand liters of wine were successfully exported from Georgia to Japan, indicating a remarkable increase of 549% compared to the corresponding period in 2023.
The international food and beverage exhibition "Foodex Japan" has been held in Japan since 1976 and is widely regarded as one of the largest and most prestigious events in Asia.