2025 წელს, ბოლო 30 წლის ყველაზე მაღალი, რეკორდული რაოდენობის ყურძნის მოსავალი დაფიქსირდა
23 ოქტომბრის მონაცემებით, საქართველოს მევენახეობის რეგიონებში 330 ათასი ტონა ყურძენი გადამუშავდა, რაც უკვე ნიშნავს, რომ 2025 წელს, ბოლო 30 წლის ყველაზე მაღალი, რეკორდული რაოდენობის ყურძნის მოსავალი დაფიქსირდა. ქვეყნის მასშტაბით მოსავალი 21 200-მა  მევენახე ფერმერმა დააბინავა.
კახეთში სულ გადამუშავებულია 323 ათასამდე ტონა ყურძენი. ღვინის საწარმოების მიერ გადამუშავებული ყურძნიდან 170 ათასამდე ტონა რქაწითელი, 134 ათასამდე ტონა საფერავი, დანარჩენი კი, სხვადასხვა ჯიშის ყურძენია.
ამ ეტაპზე, აქტიური ყურძნის კრეფა საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში მიმდინარეობს.
რთველია მევენახეობის კიდევ ერთ-ერთ მნიშვნელოვან რეგიონში, ლეჩხუმში. ცაგერის მუნიციპალიტეტში მოსახლეობა ღვინის კომპანიებს ყურძენს შეფერხების გარეშე აბარებს. ღვინის კომპანიების მიერ მიღებულია 112 ტონამდე ყურძენი. პროგნოზით, მიმდინარე წელს, ცაგერში მოსავალი 1.4 ათასამდე ტონის ფარგლებშია.
რთველი დასრულდა რაჭაში, სადაც  რეკორდული რაოდენობის 3 ათას ტონამდე ყურძნის მოსავალი სრულად დაბინავდა.
რთველთან დაკავშირებით, დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელ ხაზზე - 1501, ასევე კახეთის რთველთან დაკავშირებით, რთველის საკოორდინაციო შტაბის ცხელი ხაზზეც – 0322 193 283.

In 2025, the highest, record-breaking grape harvest in the last 30 years was recorded.
As of October 23, 330,000 tons of grapes have been processed in the viticulture regions of Georgia, which already means that in 2025, the highest, record-breaking grape harvest of the last 30 years has been recorded. Across the country, 21,200 winegrower farmers have harvested the crop.
In Kakheti, a total of about 323 thousand tons of grapes have been processed. Of the grapes processed by wine companies, about 170 thousand tons are Rkatsiteli, about 134 thousand tons are Saperavi, and the rest are different varieties of grapes.
At this stage, active grape harvesting is underway in the Sagarejo municipality.
The harvest is underway in Lechkhumi, another important winemaking region. In Tsageri Municipality, the population is delivering grapes to wine companies without delay. Wine companies have received up to 112 tons of grapes. According to the forecast, this year's harvest in Tsageri will be around 1.4 thousand tons.
The harvest is over in Racha, where a record amount of up to 3,000 tons of grapes was fully collected.
Regarding the harvest, additional information can be obtained by calling the Ministry of Environmental Protection and Agriculture's hotline - 1501, as well as the Kakheti harvest coordination headquarters' hotline - 0322 193 283.