ქართული ღვინის წარდგენა სლოვენიაში, ფესტივალზე „Orange Wine Festival“ გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის მწარმოებელი 6 მარანი სლოვენიის რესპუბლიკის ქალაქ იზოლაში გამართულ ქარვისფერი ღვინოების საერთაშორისო ფესტივალში „Orange Wine Festival“ მონაწილეობდა.
„Orange Wine Festival“ 2012 წელს დაარსდა. ფესტივალი წლის განმავლობაში რამდენჯერმე იმართება მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში.
საერთაშორისო ფესტივალში ქართული ღვინის მარნების მონაწილეობა შესაძლებლობას იძლევა, რომ ქართული ღვინო ფართო მასშტაბით წარმოჩინდეს როგორც მომხმარებლების, ისე ღვინის საერთაშორისო ექსპერტებისა და ღვინით ვაჭრობის სფეროს წარმომადგენლების წინაშე.
ფესტივალს 70-ზე მეტი მეღვინე დაესწრო შემდეგი ქვეყნებიდან: საქართველო, სლოვენია, ხორვატია, ავსტრია, იტალია, უნგრეთი, საბერძნეთი, ჩეხეთი, ჩინეთი.
ქართველმა მეწარმეებმა მხარდაჭერა სლოვენიის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოსგანაც მიიღეს.
აღსანიშნავია, რომ ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და ცნობადობის ამაღლება წარმოადგენს. სააგენტო ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის ფარგლებში, 2013 წლიდან, ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, სარეკლამო-მარკეტინგულ კამპანიებს აშშ-ში, ევროპისა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ქვეყნებში ინტენსიურად ახორციელებს.

The presentation of Georgian wine took place in Slovenia at the "Orange Wine Festival."
With the support of the National Wine Agency, six Georgian wine producers participated in the international festival of amber wines, "Orange Wine Festival," held in the town of Izola, Republic of Slovenia.
The "Orange Wine Festival" was established in 2012 and takes place several times a year in different countries around the world.
The participation of Georgian wineries in this international festival provides an opportunity for Georgian wine to be presented on a large scale, both to consumers and to international wine experts and professionals in the wine trade industry.
The festival was attended by over 70 winemakers from the following countries: Georgia, Slovenia, Croatia, Austria, Italy, Hungary, Greece, Czech Republic, and China.
Georgian entrepreneurs also received support from the Embassy of Georgia in the Republic of Slovenia.
It is noteworthy that one of the main objectives of the National Wine Agency’s activities is the promotion and increasing the recognition of Georgian wine in international markets. Since 2013, as part of its efforts to promote Georgian wine, the agency has been actively conducting advertising and marketing campaigns in the United States, European countries, and Southeast Asia to diversify markets.