„ZERO COMPROMISE“ 2025
ადგილობრივ ბაზარზე ქართული ღვინოპროდუქციის პოპულარიზაციის სახელწიფო პროგრამის ფარგლებში, თბილისში 2-3 მაისს, ბუნებრივი ღვინის ფესტივალი  „ZERO COMPROMISE“  იმართება.
ადგილობრივ ბაზარზე ქართული ღვინოპროდუქციის პოპულარიზაციის სახელწიფო პროგრამას  ღვინის ეროვნული სააგენტო, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან კოორდინაციით, უკვე მეორე წელია ახორციელებს.  პროგრამის ფარგლებში, საქართველოს მასშტაბით ღვინის გამოფენები, კონკურსები და ფესტივალები იმართება, რაც მნიშვნელოვანია ღვინის ტურიზმის პოტენციალისა  და ღვინის სამომხმარებლო კულტურის გაზრდისთვის.
ყოველწლიური ფესტივალი „ZERO COMPROMISE“  2018 წლიდან ასოციაციის „ბუნებრივი ღვინო“ ინიციატივით იმართება. მიმდინარე წელს, ფესტივალში მონაწილეობს ასოციაციის წევრი 84 ადგილობრივი და სხვადასხვა ქვეყნის 30 მარანი საფრანგეთიდან, იტალიიდან, ესპანეთიდან, ავსტრიიდან, იაპონიიდან, ავსტრალიიდან, ტაივანიდან, მექსიკიდან, თურქეთიდან და სლოვენიიდან.
ფესტივალში მონაწილე მევენახე-მეღვინეები ვენახებში სისტემურ პრეპარატებს, მინერალურ სასუქებს და ჰერბიციდებს არ იყენებენ, ღვინოს ყოველგვარი ინდუსტრიული  დანამატების გარეშე ამზადებენ. სწორედ ასე დაყენებულ ღვინოს ეწოდება „ბუნებრივი ღვინო“ და ფესტივალიც იმ მწარმოებლებს აერთიანებს, ვინც ღვინოს ტრადიციული წესით აყენებს.
ფესტივალს ყოველწლიურად სტუმრობენ ღვინის იმპორტიორები, ჟურნალისტები, მწერლები და დარგის სხვა პროფესიონალები არაერთი ქვეყნიდან, რაც საქართველოს მარნების წარმომადგენლებს საშუალებას აძლევს, ადგილზევე გააცნონ ღვინოები პოტენციურ მყიდველებს. მიმდინარე წელსაც, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ფესტივალს სტუმრობენ ამერიკელი ღვინის პროფესიონალები, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის ღვინის ექსპერტები.

- As part of the state program for promoting Georgian wine products on the local market, the “ZERO COMPROMISE” Natural Wine Festival will be held in Tbilisi on May 2–3.
As part of the state program for promoting Georgian wine products on the local market, the “ZERO COMPROMISE” Natural Wine Festival will be held in Tbilisi on May 2–3.
The state program for promoting Georgian wine products on the local market has been implemented for the second consecutive year by the National Wine Agency in coordination with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. Within the framework of the program, wine exhibitions, competitions, and festivals are held throughout the country, contributing significantly to the development of wine tourism potential and the enhancement of wine consumption culture.
The annual “ZERO COMPROMISE” festival has been held since 2018 at the initiative of the Natural Wine Association. This year, the festival brings together 84 local member wineries of the association, along with 30 wineries from various countries, including France, Italy, Spain, Austria, Japan, Australia, Taiwan, Mexico, Turkey, and Slovenia.
The winemakers participating in the festival do not use systemic chemicals, mineral fertilizers, or herbicides in their vineyards, and they produce wine without any industrial additives. This type of wine is known as “natural wine,” and the festival brings together producers who craft their wines using traditional, authentic methods.
Each year, the festival attracts wine importers, journalists, writers, and other industry professionals from various countries, offering Georgian winery representatives a valuable opportunity to showcase their wines directly to potential buyers. This year, as well, with the support of the LEPL National Wine Agency, the festival is hosting American wine professionals along with wine experts from different parts of the world.