„IWSC საქართველოს კონკურსმა ხარისხისა და მრავალფეროვნების მნიშვნელოვანი განვითარება აჩვენა“ - ბრიტანული გამოცემა The Buyer
10.01.2026
ღვინის საერთაშორისო კონკურსი International Wine & Spirit Competition (IWSC) საქართველოში 2022 წლიდან ტარდება. კონკურსის ოფიციალური პარტნიორი გურჯაანის ღვინის ფესტივალი, ხოლო მხარდამჭერი ღვინის ეროვნული სააგენტოა.
2025 წელს კონკურსი ქალაქ ბათუმში გაიმართა. კონკურსს IWSC-ის კომიტეტის წევრი, ღვინის მაგისტრი სარა ებოტი ხელმძღვანელობდა.
„IWSC საქართველოს ღვინისა და სპირტიანი სასმელების კონკურსის წლევანდელმა შედეგებმა ნათლად აჩვენა, ბოლო წლებში რამდენად სწრაფად და შორს წავიდა ქვეყანა, როგორც ღვინის ხარისხის ამაღლების, ისე მეღვინეობის მრავალფეროვნებითა და მასშტაბით“, - აღნიშნულია გავლენიან ბრიტანულ  მედია-გამოცემაში „The Buyer“, რომელშიც სტატიის ავტორი, ღვინის მწერალი სანი ჰოჯი ღვინისა და სპირტიანი სასმელების საერთაშორისო კონკურსის IWSC Georgia 2025-ის შედეგებს აჯამებს.
სანი ჰოჯი გავლენიან ბრიტანელ ღვინის სპეციალისტთაგან ერთ–ერთია, ვინც ადგილობრივ ექსპერტებთან ერთად, კონკურსში მონაწილე ღვინოები შეაფასა. იგი არის ლონდონის ღვინის ბარების Diogenes the Dog და Aspen & Meursault დამფუძნებელი. სანი ჰოჯის წიგნი ღვინის მეცნიერების შესახებ „The Cynics Guide to Wine”  2025 წლის აპრილში გამოიცა.
„საქართველო წარმოადგენს სამყაროთა გადაკვეთას – ის ევროპასა და აზიას შორის მდებარეობს, ხოლო მისი სამზარეულოსა და ღვინის კულტურა ძველი და ახალი სამყაროს ტრადიციათა საუკეთესო ელემენტებს აერთიანებს“, - აღნიშნულია სტატიაში.
იხილეთ სტატიის ლინკი
IWSC Georgia 2025 წლის კონკურსის შედეგების მიხედვით, ღვინის კატეგორიაში გაიცა 30 ოქროს, 119 ვერცხლისა და 113 ბრინჯაოს მედალი ხოლო ქართულმა სპირტიანმა სასმელებმა დამატებით მოიპოვეს 4 ოქროს, 6 ვერცხლისა და 12 ბრინჯაოს მედალი.

- "IWSC Georgia competition shows significant development in quality and diversity" - British media outlet The Buyer
"IWSC Georgia competition shows significant development in quality and diversity" - British media outlet The Buyer
The International Wine & Spirit Competition (IWSC) has been held in Georgia since 2022. The official partner of the competition is the Gurjaani Wine Festival, and the supporter is the National Wine Agency.
In 2025, the competition was held in Batumi. The competition was chaired by IWSC committee member and Master of Wine Sarah Abbott.
“This year’s results of the IWSC Georgia Wine and Spirits Competition clearly demonstrate how quickly and far the country has come in recent years, both in terms of improving the quality of its wine and the diversity and scale of its winemaking,” notes the influential British media outlet “The Buyer,” in which the author of the article, wine writer Sunny Hodge, summarizes the results of the IWSC Georgia 2025 International Wine and Spirits Competition.
Sunny Hodge is one of the influential British wine experts who, along with local experts, judged the wines participating in the competition. He is the founder of London wine bars Diogenes the Dog and Aspen & Meursault. Sunny Hodge's book on the science of wine, The Cynics Guide to Wine, was published in April 2025.
“Georgia is a crossroads of worlds – it is located between Europe and Asia, and its cuisine and wine culture combine the best elements of the traditions of the Old and New Worlds,” the article states. See the link to the article
According to the results of the IWSC Georgia 2025 competition, 30 gold, 119 silver, and 113 bronze medals were awarded in the wine category, while Georgian alcoholic beverages won an additional 4 gold, 6 silver, and 12 bronze medals.