ქართული ღვინის მასშტაბური წარდგენა სტამბოლში გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით და ასოციაციის „ქართული ღვინო“ ორგანიზებით, ქართული ღვინის მასშტაბური წარდგენა თურქეთის რესპუბლიკის დედაქალაქ სტამბოლის ისტორიულ და კულტურულ ცენტრში “SALT Galata” გაიმართა.
ღონისძიება სახელწოდებით „Georgian Wine in Focus”, მოიცავდა მასტერკლასსა და დეგუსტაციას, სადაც წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის მწარმოებელი 15 კომპანიის სხვადასხვა დასახელების ღვინოები.
ქართული ღვინის მასშტაბურ წარდგენას ღვინის პროფესიონალები, ბაიერები, HoReCa სექტორის წარმომადგენლები და სხვა დაინტერესებული პირები დაესწრნენ.
აღსანიშნავია, რომ ასოციაცია „ქართული ღვინო“, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2021 წლიდან სისტემატურად და წარმატებით ოპერირებს თურქეთის ბაზარზე. თანამშრომლობის ფარგლებში ყოველწლიურად ხორციელდება ქართული ღვინის მიზნობრივი წარდგენა, რაც ემსახურება ქართული ღვინის პოპულარიზაციას, ბაზარზე პოზიციონირების გამყარებასა და ექსპორტის გაზრდას.
თურქეთის რესპუბლიკაში ქართული ღვინის ექსპორტის სტატისტიკური მონაცემები სტაბილურად მზარდ ტენდენციას ინარჩუნებს. მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში, საქართველოდან თურქეთის რესპუბლიკაში ექსპორტირებულია 480 ათასი აშშ დოლარის ღირებულის ღვინო, რაც 15%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მონაცემებს.

Large-scale presentation of Georgian wine held in Istanbul
With the support of the National Wine Agency and organized by the association Georgian Wine, a large-scale presentation of Georgian wine took place at SALT Galata, a historic cultural venue in Istanbul.
The event, titled “Georgian Wine in Focus”, included a master class and tasting, where wines of various names from 15 Georgian wine-producing companies were presented.
The large-scale presentation of Georgian wine was attended by wine professionals, buyers, representatives of the HoReCa sector and other interested parties.
It is worth noting that the association Georgian Wine, with the support of the National Wine Agency, has been systematically and successfully operating in the Turkish market since 2021. Within the framework of the cooperation, targeted presentations of Georgian wine are carried out annually, which serves to popularize Georgian wine, strengthen its market positioning and increase exports. As a result, export statistics continue to show steady growth. In the first quarter of this year, wine worth 480 thousand US dollars was exported from Georgia to the Republic of Turkey, which is 15% higher than the same period last year.