- ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ამერიკულმა მედია-პლატფორმამ SOMM TV ქართულ ღვინოზე ფილმი გადაიღო
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ამერიკულმა მედია-პლატფორმამ SOMM TV ქართულ ღვინოზე ფილმი გადაიღო
სრულმეტრაჟიანი დოკუმენტური ფილმი „ღვინის გამოძახილი“ (Echoes of Wine) SOMM TV-ის ეთერში 1 ივლისიდან განთავსდა. ფილმი მაყურებელს აცნობს საქართველოს განუმეორებელ ბუნებას, ვენახებს, ქართული ღვინის კულტურას, ახალგაზრდა თაობის მეღვინეების ძალისხმევას, განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა ქვევრის ღვინის დამზადების უძველეს ტექნოლოგიასა და ქართული ვაზის ჯიშების მრავალფეროვნებას.
საქართველოს, როგორც მეღვინეობის ერთ-ერთი უძველესი ქვეყნის, წარმოჩენა SOMM TV-ის რეიტინგულ გადაცემებში, მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ქართული ღვინის ცნობადობის და გაყიდვების ზრდას ამერიკის სტრატეგიულ ბაზარზე.
ფილმის გამოსვლას წინ უძღვოდა სტატია-ანონსი „ქვეყანა, რომელიც მუდმივად გიხმობს: ღვინის გამოძახილი“, რომელიც SOMM TV-ის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე გამოქვეყნდა. „საქართველო არის ქვეყანა, რომელსაც განსაკუთრებული, ღრმა კავშირი აქვს ღვინოსთან. უკვე 8000 წელზე მეტია, რაც უწყვეტად წურავენ ღვინოს და ამ ქვეყანაში არ არსებობს ცხოვრების არცერთი ასპექტი, რომელზეც ამ კულტურას გავლენა არ მოუხდენია. მთებით გარშემორტყმული, ევროპისა და აზიის გზაჯვარედინზე მდებარე ეს უნიკალური მხარე ღვინის ნამდვილ აკვნად იქცა. 8000-წლიანი ისტორიისა და საბჭოთა რეჟიმის რამდენიმე ათწლეულის შემდეგ, რომელმაც საფრთხე შეუქმნა ტრადიციულ მეთოდებს, ქართული მეღვინეობა ნამდვილ აღორძინებას განიცდის“ - აღნიშნულია სტატიაში.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებითა და ფინანსური მხარდაჭერით, SOMM TV-ის გადამღები ჯგუფი საქართველოში მიმდინარე წლის მაისში იმყოფებოდა. SOMM TV-ის წარმომადგენლები 8 მაისს ღვინის ეროვნული დღისადმი მიძღვნილ საზეიმო ღონისძიებებს დაესწრნენ, ასევე ეწვივნენ ქართული ღვინის მარნებს კახეთსა და ქართლში, სადაც ქართული მეღვინეობის მრავალსაუკუნოვან ტრადიციებსა და თანამედროვე ღვინის კულტურას გაეცნენ.
SOMM TV საერთაშორისო ციფრული მედია-პლატფორმაა, რომელიც სრულად ეძღვნება ღვინოს, გასტრონომიას, მოგზაურობასა და ცხოვრების სტილს. პლატფორმა ამერიკელმა სომელიეებმა და ღვინის ინდუსტრიის წარმომადგენლებმა დააფუძნეს. SOMM TV ცნობილია მაღალი ხარისხის დოკუმენტური ფილმებით, სერიებითა და საგანმანათლებლო კონტენტით ღვინის სამყაროზე. მათი ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული პროექტია დოკუმენტური ფილმების სერია „SOMM“, რომელმაც დიდი აღიარება მოიპოვა როგორც პროფესიონალ სომელიეებს, ისე ღვინის მოყვარულებს შორის.

SOMM TV Produces a Film on Georgian Wine with the Support of the National Wine Agency
The feature-length documentary Echoes of Wine has been available on SOMM TV since 1 July. The film introduces viewers to Georgia’s unique natural landscapes, vineyards, and rich wine culture, while highlighting the dedication of a new generation of winemakers. It places particular emphasis on the ancient qvevri winemaking tradition and the diversity of Georgia’s indigenous grape varieties.
Featuring Georgia as one of the world's oldest winemaking countries on SOMM TV’s highly rated programs will make a significant contribution to increasing the visibility of Georgian wine and boosting its sales in the strategically important U.S. market.
The film’s release was preceded by a preview article entitledThe Country That Keeps Calling You Back: Echoes of Wine,” published on the official SOMM TV website. “Georgia is a country with an extraordinary and profound connection to wine. It has been producing wine continuously for more than 8,000 years, and there is no aspect of life in the country that has not been shaped by this tradition. Nestled between Europe and Asia and surrounded by mountains, this remarkable land has become the true cradle of wine. Following an 8,000-year winemaking history and several decades under the Soviet regime, which threatened traditional methods, Georgian winemaking is now experiencing a remarkable renaissance,” the article states.
In May of this year, a SOMM TV film crew visited Georgia under organization and financial support of the National Wine Agency. On 8 May, the crew attended the celebrations marking National Wine Day and also visited wineries in the Kakheti and Kartli wine regions, where they became acquainted with Georgia’s centuries-old winemaking traditions and contemporary wine culture.
SOMM TV is an international digital media platform dedicated exclusively to wine, gastronomy, travel, and lifestyle. The platform was founded by American sommeliers and professionals from the wine industry. SOMM TV is renowned for its high-quality documentaries, series, and educational content exploring the world of wine. Among its most acclaimed productions is the SOMM documentary film series, which has earned widespread recognition from both professional sommeliers and wine enthusiasts alike.