ქართული ღვინის მორიგი დეგუსტაციები აშშ-ში გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით და პარტნიორი ამერიკული კომპანიის „CORUS SYSTEMS INC.” ორგანიზებით, ქართული ღვინის დეგუსტაციები ნიუ-იორკისა და კონექტიკუტის შტატებში, რვა უმსხვილესი სუპერმარკეტის ქსელში გაიმართა.
თითოეული ღონისძიების ფარგლებში, სუპერმარკეტებსა და გაყიდვების ობიექტების საპრომოციო ღვინოებისთვის განკუთვნილ სივრცეში, სადეგუსტაციოდ წარმოდგენილი იყო სამი სხვადასხვა კომპანიის ხუთი სახეობის ქართული ღვინო.
„CORUS SYSTEMS INC.”-ის ორგანიზებით, მაისის, ივნისის, სექტემბრის, ოქტომბრისა და ნოემბრის თვეებში, ქართული ღვინის 100-ზე მეტი წარდგენა გაიმართა, დეგუსტაციები გრძელდება დეკემბრის თვეშიც.
მსგავსი ფორმატის ღონისძიებები ორიენტირებულია მომხმარებელზე და მიზანი ქართული ღვინის საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაცია და გაყიდვების ზრდის ხელშეწყობაა.
დეგუსტაციების პარალელურად, ბოლო 3 თვეში, აშშ-ში ქართული ღვინის წარდგენა არაერთ ღონისძიებაზე გაიმართა: ქართული ღვინის მასშტაბურ დეგუსტაციაზე „Wines of Georgia Grand Tasting“ (ლოს-ანჯელესი), ღვინის საერთაშორისო ფესტივალზე „Karakterre“ (ნიუ-იორკი), ღვინის საერთაშორისო გამოფენაზე „Orange Glou Fair“ (ნიუ-იორკი), ქართული ქარვისფერი ღვინის პირველი ფესტივალზე „Amber Georgia” (ნიუ-იორკი), ბუნებრივი ღვინოების საერთაშორისო გამოფენაზე „RAW Wine NYC” (ნიუ-იორკი), „San Diego Food + Wine Festival“ (სან-დიეგო), ქართული ღვინის შესახებ ვრცელი სიუჟეტი მოამზადა აშშ-ში ერთ-ერთმა ყველაზე პოპულარულმა ღვინის შოუმ - „V is for Vino“ .
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ საექსპორტო ბაზარს წარმოადგენს. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2013 წლიდან მიმდინარე მიზანმიმართულმა მარკეტინგულმა აქტივობებმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი როგორც ქართული ღვინის ცნობადობის, ისე ექსპორტის ზრდას აშშ-ში.

Another Series of Georgian Wine Tastings Held in the United States
With the support of the National Wine Agency of Georgia and organized by the partner American company CORUS SYSTEMS INC., Georgian wine tastings were held in the states of New York and Connecticut across eight major supermarket chains.
As part of each event, within designated promotional areas for wines in supermarkets and retail outlets, five types of Georgian wine from three different companies were presented for tasting.
Organized by CORUS SYSTEMS INC., more than 100 presentations of Georgian wine were held during the months of May, June, September, October, and November, with tastings continuing in December as well.
Events of this format are consumer-oriented and aim to diversify Georgian wine export markets and support sales growth.
In parallel with the tastings, over the past three months Georgian wine has been showcased at numerous events in the United States, including the large-scale Georgian wine tasting “Wines of Georgia Grand Tasting” (Los Angeles), the international wine festival “Karakterre” (New York), the international wine exhibition “Orange Glou Fair” (New York), the first Georgian amber wine festival “Amber Georgia” (New York), the international natural wine exhibition “RAW Wine NYC” (New York), the “San Diego Food + Wine Festival” (San Diego). In addition, an in-depth feature on Georgian wine was produced by one of the most popular wine shows in the United States, “V is for Vino.”
The United States represents one of the strategic export markets for Georgian wine. With the support of the National Wine Agency, targeted marketing activities carried out since 2013 have significantly contributed to increasing both the awareness and exports of Georgian wine in the U.S.