- „კონდიციურ და არაკონდიციურ ყურძენს შორის ფასთა სხვაობა, მევენახეებისთვის დამატებითი მოტივაციაა, აწარმოონ ხარისხიანი ყურძენი“, - ლევან მეხუზლა.
„კონდიციურ და არაკონდიციურ ყურძენს შორის ფასთა სხვაობა, მევენახეებისთვის დამატებითი მოტივაციაა, აწარმოონ ხარისხიანი ყურძენი“, - ლევან მეხუზლა.
„მეღვინეობის დარგში დაგეგმილი ყველა რეფორმის მიზანია, მსოფლიო ღვინის ბაზარზე არსებული მძაფრი კონკურენციის პირობებში, ქართულმა ღვინომ კონკურენცია გაუწიოს მეღვინეობით სახელგანთქმულ ისეთ ქვეყნებს, როგორებიცაა საფრანგეთი, იტალია, ესპანეთი და ე.წ. „ახალი ქვეყნების“ ღვინოებს. დარგის გრძელვადიანი განვითარების პერსპექტივისთვის, ორიენტაცია აუცილებლად უნდა ავიღოთ ხარისხზე და არა რაოდენობაზე. წელიწადის ამ დროს, თებერვლის ბოლოდან, მიმდინარეობს ვენახების ფორმირება. მევენახეებმა უკვე უნდა უნდა გაითვალისწინონ დაგეგმილი ცვლილებები“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ 2026 წლის რთველის დროს ყურძნის ხარისხის მიხედვით დიფერენცირებული სამი ფასის დაწესების საკითხზე საუბრის დროს.
ლევან მეხუზლამ ხაზი გაუსვა, რომ სახელმწიფოს, მევენახეების ინტერესების დაცვის გათვალისწინებით, უწევს ჩაიბაროს ის ჭარბი ყურძენი, რომელზეც კერძო სექტორის მხრიდან არ არის მოთხოვნა.
„გასულ წლებში იყო შემთხვევები, როდესაც ჩასაბარებელი ყურძნის შაქრიანობა 14-15% იყო, რაც ძალიან ცუდი მაჩვენებელია. ასეთი ყურძენი სპირტის საწარმოებლადაც კი ნაკლებად გამოსადეგია. წელს შემოგვაქვს საღვინე ყურძნის შაქრიანობის მინიმალური ზღვარი - 17%, რომლის ქვემოთ, ყურძენი შეფასდება არასაღვინედ, როგორც ჰიბრიდი და ჩაბარდება ძალიან დაბალ ფასად. კონდიციურ და არაკონდიციურ ყურძენს შორის ფასთა სხვაობა, მევენახეებისთვის დამატებითი მოტივაციაა, აწარმოონ ხარისხიანი ყურძენი, რაშიც გასული წლის რთველმაც დაგვარწმუნა, როდესაც დაწესებული იყო ხარისხის მიხედვით ორი განსხვავებული ფასი და მევენახეების დიდი უმრავლესობა შეეცადა ყურძნის მოსავალი საჭირო კონდიციამდე მიეყვანა“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ.
2026 წლის რთველის დროს, ჭარბი მოსავლის შემთხვევაში, თუ კერძო სექტორი არ გამოხატავს ყურძნის შესყიდვის ინტერესს, სახელმწიფოს მხრიდან 1 კგ ყურძნის შესასყიდად განისაზღვრა შემდეგი ფასები:
,,ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონით ნებადართული ვაზის ჯიშებისგან მოწეული ყურძენი: შაქრიანობა აღემატება 20%-ს - 1,30 ლარი; შაქრიანობა 17%-დან-20%-მდე - 80 თეთრი, შაქრიანობა არ აღემატება 17-%-ს - 30 თეთრი;
რაც შეეხება საფერავს: შაქრიანობა აღემატება 22%-ს - 1,50 ლარი, შაქრიანობა 17%-დან - 22%-მდე - 90 თეთრი, შაქრიანობა არ აღემატება 17-%-ს - 30 თეთრი.

“The price difference between conditioned and unconditioned grapes serves as an additional incentive for winegrowers to focus on producing high-quality grapes,” stated Levan Mekhuzla.
20.02.2026
In the context of intense competition in the global wine market, the primary objective of the ongoing reforms in Georgia’s wine industry is to strengthen the competitiveness of Georgian wine against producers from renowned winemaking countries such as France, Italy, Spain, as well as emergingNew Worldwine-producing nations. For the long-term and sustainable development of the sector, the emphasis must shift from quantity to quality. As vineyard formation begins in late February, winegrowers are encouraged to consider the planned changes in advance. This was highlighted by Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, during a discussion regarding the introduction of three differentiated grape prices based on quality for the 2026 harvest.
Mekhuzla noted that, in order to protect the interests of winegrowers, the state has to purchase surplus grapes that are not acquired by the private sector.
In previous years, there were cases when the sugar content of the grapes to be delivered was 14-15%, which is a very poor indicator. Such grapes are even less suitable for the production of spirits. Starting this year, a minimum sugar content threshold of 17% will be introduced for wine grapes. Grapes with lower sugar levels will be classified as non-wine (hybrid) varieties and purchased at a significantly reduced price,” Mekhuzla explained. He further emphasized that the price differentiation between conditioned and unconditioned grapes encourages winegrowers to improve quality standards. This approach proved effective during last year’s harvest, when two different prices were set depending on quality, and the vast majority of winegrowers tried to bring the grape harvest to the required condition," noted the Chairman of the National Wine Agency.
During the 2026 harvest, in the event of a surplus harvest, if the private sector does not express interest in purchasing grapes, the state has set the following prices for purchasing 1 kg of grapes:
Grapes harvested from vine varieties permitted by the Law of GeorgiaOn Vine and Wine”: Sugar content exceeding 20% - 1.30 GEL; Sugar content from 17% to 20% - 80 tetri, and sugar content not exceeding 17% - 30 tetri;
As for Saperavi: Sugar content exceeding 22% - 1.50 GEL, Sugar content from 17% to 22% - 90 tetri, and sugar content not exceeding 17% - 30 tetri.