ამერიკელი ღვინის მაგისტრი ლიზა გრანიკი ქართულ ღვინოზე წიგნს წერს
ამერიკელი ღვინის მაგისტრი ლიზა გრანიკი საქართველოს მეღვინეობა-მევენახეობის ისტორიაზე, კულტურასა და პოტენციალზე წიგნს წერს.  ცნობილი ღვინის პროფესიონალი ერთ თვეზე მეტია საქართველოში იმყოფება და ქვეყნის სხვადასხვა კუთხეში საოჯახო ტიპის მარნებსა და ღვინის საწარმოებს სტუმრობს.
ვიზიტის ფარგლებში ლიზა გრანიკი  ეწვია კახეთს, იმერეთს, გურიას, სამცხე-ჯავახეთს, ქართლს, ასევე აგრარული უნივერსიტეტის მეღვინეობა-მევენახეობის ფაკულტეტს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას ექსპერიმენტულ ბაზაზე გაშენებულ ვენახს.
საქართველოს სხვა კუთხეებთან ერთად ლიზა გრანიკი შიდა ქართლს, კერძოდ ატენის ხეობას ესტუმრა, დაათვალიერა რამდენიმე საოჯახი მარანი და დააგემოვნა ადგილობრივ ღვინოები „თავკვერი“, „ატენური“, „ჩინური“, „გორული მწვანე“ და სხვა.
ლიზა გრანიკის თქმით, იმისათვის, რომ ქართული მეღვინეობის უდიდესი პოტენციალის შესახებ მსოფლიოს საზოგადოებამ მაქსიმალურად მეტი ინფორმაცია მიიღოს, აუცილებელია ბევრი ინგლისურენოვანი ნაშრომის მომზადება და წიგნებად გამოცემა.
„რამდენიმე წელია აქ ჩამოვდივარ, ბოლო თვეების განმავლობაში კი განსაკუთრებით ხშირად, რადგანაც მინდა დავწერო ცნობარის ტიპის წიგნი ქართულ ღვინოზე, რომელიც გეოლოგიური და ისტორიული საფუძვლებით ასახავს იმ მახასიათებლებს, რომლებიც თითოეული ქართული ღვინის წარმომავლობას განასხვავებს. ვიცი, რომ საქართველო ახლა ცდილობს გაიგოს თუ სადაა მისი ისტორია, რომელიც არა ასწლეულებს, არამედ ათასწლეულებს მოიცავს გეოლოგიური ისტორიისა და კულტურის და ღვინის დაყენების ტრადიციების თვალსაზრისით” - აღნიშნა მან.
ლიზა გრანიკის ორგანიზებით, ბოლო წლებში, ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობის ფარგლებში (კომპანია„Tastingwork”), საქართველოში ღვინის პროფესიონალების არაერთი ვიზიტი განხორციელდა, აშშ-ს სხვადასხვა ქალაქში კი ქართული ღვინის პრეზენტაცია-დეგუსტაციები გაიმართა.

American Master of Wine Liza Granik Is Writing A book on Georgian Wine
American  master of wine Lisa Granik is writing  a book about  the history , culture and potential of Georgian winemaking and viticulture. The famous wine professional is in Georgia for over a month and she is visiting family cellars and wine companies in different parts of the country.
During her  visit, Lisa Granik has been in  Kakheti, Imereti, Guria, Samtskhe-Javakheti, Kartli, she also visited the Viticulture Faculty of Agrarian University and vineyards of  experimental base of the Scientific Research Center of the Ministry of Environment Protection and Agriculture, Jigaura.
Along  with other parts of Georgia, Lisa Granik visited Shida Kartli, in particular Ateni ravine, has been in  several family cellars and tasted local wines "Tavkveri", "Atenuri", "Chinuri", "Goruli Mtsvane" and etc.
According to Lisa Granik, in order to spread more information about the greatest potential of Georgian winemaking in the world, it is necessary to prepare a lot of English-language paperwork  and publish them  as a book.
"I have been coming here over the past many  years and more extensively  over the past number of  months, because I want to write a reference book on Georgian wine, which reflects the characteristics of each Georgian wine, based on geological and historical backgrounds. I know that Georgia is now trying to understand where their   history is, and I don't mean the history of past hundred years,   but I mean thousands of years, in terms of geological history,  culture and wine-making traditions, " - stated she.
Within the framework of cooperation with the National Wine Agency (Tastingwork Company), in the recent years Lisa Granik organized a number of visits in Georgia for wine professionals. Also  presentation  and tasting of Georgian wine was held in the  cities of the US.