ღვინის ექსპორტი 63%-ით გაიზარდა
2017 წლის იანვარ-სექტემბერში საქართველოდან მსოფლიოს 45 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 52,7 მლნ ბოთლი (0,75 ლ) ღვინო, რაც 63%-ით აღემატება გასული წლის ანალოგიურ მონაცემებს.   საანგარიშო პერიოდში ექსპორტირებულია 116 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ღვინო, რაც 55%-ით აღემატება გასული წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელს.
„მიმდინარე წლის იანვარ-სექტემბრის მონაცემებით, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 63%-ით გაიზარდა ღვინის ექსპორტი, 55%-ითაა გაზრდილი ღვინის რეალიზაციით მიღებული შემოსავლებიც, რაც იძლევა პროგნოზის გაკეთების საშუალებას, რომ წლის ბოლოს საქართველოდან ღვინის რეკორდული რაოდენობის ექსპორტი განხორციელდება. ექსპორტის ზრდა აღსანიშნავია აშშ-ს, ევროკავშირის, აზიის  და სხვა  ბაზრების მიმართულებით, რაც  ღვინის ეროვნული სააგენტოსა და მეღვინეობის დარგის შეთანხმებული საქმიანობისა შედეგია“ - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, გიორგი სამანიშვილმა.
ექსპორტის მატება აღსანიშნავია შემდეგ ქვეყნებში: ჩინეთი - 44% (5537261), რუსეთი - 95% (33243157), უკრაინა - 54%(5322683), პოლონეთი - 14% (1869852), ლატვია - 36% (1141778), ბელარუსი - 34% (1054994), აშშ - 81% (346398), გერმანია - 28% (286156), ისრაელი - 305% (170834), მონღოლეთი - 182% (112710), საფრანგეთი - 321% (96790),  აზერბაიჯანი 102% (102 342) და სხვა.
ექსპორტიორი ქვეყნების პირველი ხუთეულია: რუსეთი (33243157), ჩინეთი (5537261), უკრაინა (5322683), ყაზახეთი (2044143) და პოლონეთი (1869852).
ამასთან, მსოფლიოს 22  ქვეყანაში ექსპორტირებულია 11 354 403 ბოთლი (0,5 ლ) ბრენდი, რაც 89%-ით აღემატება 2016 წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელს. სულ ექსპორტირებულია  25 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების ბრენდი - მატება გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით  84%-ს აღწევს.
საანგარიშო პერიოდში მსოფლიოს 18 ქვეყანაში ექსპორტირებულია 147 ათასი ბოთლი (0,5 ლ) ჭაჭა, ექსპორტის ზრდამ 131% შეადგინა. ჭაჭის ექსპორტით მიღებული შემოსავლები  439,3 ათას აშშ დოლარს შეადგენს, ზრდამ გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან  შედარებით 83%-ს მიაღწია.
მთლიანობაში, ღვინის, ბრენდის, ჭაჭის, ღვინომასალისა და საბრენდე სპირტის ექსპორტის შედეგად მიღებული შემოსავლები საანგარიშო პერიოდში 194 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს - ზრდამ 2016 წლის ამავე პერიოდთან შედარებით 54% შეადგინა.

9 Month Data of Wine And Alcohol Beverage Export 2017
In January-September 2017, 52,7 mil. bottles (0,75l) of wine have been exported to 45 countries worldwide, that is 63% higher than the similar data of the last year. In the period under review, 116 mil. USD worth of wine have been exported, that is 55% higher than the data of the previous year.
“According to the export data of January-September 2017, wine export are up by 63% compared with the same period of the previous year. Wine realization income has grown by 55%, that gives the possibility to make a prediction that at the end of the year a record number of wine will be exported from Georgia. Export growth is remarkable in the countries of European Union, Asia, USA and other countries, which is a result of coordinated work and well planed marketing activity of the National Wine Agency and wine sector”- stated the Head of the National Wine Agency, Giorgi Samanishvili.
Export growth is remarkable in the following countries: China - 44% (5537261), Russia- - 95% (33243157), Ukraine - 54%(5322683), Poland - 14% (1869852), Latvia - 36% (1141778), Belarus - 34% (1054994), USA - 81% (346398), Germany - 28% (286156), Israel - 305% (170834), Mongolia - 182% (112710), France - - 321% (96790), Azerbaijan - 102% (102 342) and etc.
The first five of the exporter countries is the following: Russia - (33243157), China - (5537261), Ukraine - (5322683), Poland – (1869852) and Kazakhstan - (2044143).
In addition, 11 354 403 bottles (0,5 liters) of brandy have been exported to 22 countries worldwide, that is 89% higher than the similar data of the last year. Totally, 25 million USD worth of brand have been exported, the growth compared to the similar data of the last year is 84%.
In the period under review, 147 thousand bottles (0.5 l) of “Chacha” have been exported in 18 countries worldwide, growth amounted 131 %. Income of “Chacha” export amounted 439,3 USD, the growth compared to the last year is 83%.
Totally, wine, bandy, “Chacha”, wine material and brandy alcohol income amounted 194 mil. USD – growth in comparison with the similar data of the previous year amounted 54%.