ქართული ღვინის წარდგენა ბერლინში „Berliner Wine Trophy“-ის ფარგლებში გაიმართა
საერთაშორისო ღვინის კონკურსის „Berliner Wine Trophy“ ფარგლებში, ქართული ღვინის პრეზენტაცია-დეგუსტაცია კონკურსზე მოწვეული ღვინის ჟურნალისტების, ჰორეკა სექტორის, სამეცნიერო წრეები წარმომადგენლებისა და ღვინის პროფესიონალებისთვის გაიმართა. ღონისძიების სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცათ დაეგემოვნებინათ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის ღვინოები.
აღნიშნული წარდგენის შემდეგ, ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ „Berliner Wine Trophy“-ის საერთაშორისო ჟიურის 130 წევრს უმასპინძლა ბერლინის ერთ-ერთ ქართულ რესტორანში.
გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის დედაქალ ქალაქ ბერლინში გამართულ ღონისძიებებს ღვინის ეროვნული სააგენტოს სახელმწიფო სადეგუსტაციო კომისიის თავმჯდომარე ანა გოდაბრელიძე და სააგენტოს ღონისძიებათა ორგანიზების მენეჯერი ირაკლი ჩოლობარგია უძღვებოდნენ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ ორგანიზებული ღონისძიებების მიზანი ქართული ღვინის მრავალსაუკუნოვანი კულტურის, უნიკალური მეღვინეობის ტრადიციებისა და ადგილობრივი ვაზის ჯიშების მრავალფეროვნების წარმოჩენა იყო პროფესიონალური აუდიტორიისთვის.
„Berliner Wine Trophy“ მსოფლიოს ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ ღვინის კონკურსია. იგი აერთიანებს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის ღვინის მწარმოებლებს, ექსპერტებსა და დეგუსტატორებს, საერთაშორისო ჟიური შედგება ენოლოგების, სომელიეების, ღვინის და სპეციალისტებისა და ინდუსტრიის ექსპერტებისგან.

Georgian Wine Presented in Berlin as Part of the Berliner Wine Trophy
As part of the international Berliner Wine Trophy competition, a Georgian wine presentation and tasting was held for wine journalists, representatives of the HoReCa sector and academia, and wine professionals invited to attend the competition. Guests had the opportunity to taste wines from various regions of Georgia.
Following the presentation, the National Wine Agency hosted 130 members of the Berliner Wine Trophy international jury at a Georgian restaurant in Berlin.
The events held in Berlin, the capital of the Federal Republic of Germany, were led by Ana Godabrelidze, Chair of the State Tasting Commission of the National Wine Agency, and Irakli Cholobargia, the Agency’s Event Organization Manager.
The events organised by the National Wine Agency aimed to introduce a professional audience to Georgia’s centuries-old wine culture, its unique winemaking traditions and the diversity of its indigenous grape varieties.
The Berliner Wine Trophy is one of the world’s most prestigious wine competitions. It brings together wine producers, experts and tasters from countries around the world. Its international jury comprises oenologists, sommeliers, wine specialists and industry experts.