ლევან მეხუზლა: კონდიციური საფერავის ქვედა ზღვარმა 21%-მდე დაიწია
„2026 წლის რთვლის ორგანიზებულად ჩატარებისათვის განსახორციელებელი ღონისძიებების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის 2026 წლის 12 მარტის N536 განკარგულებაში შეტანილი ცვლილების თანახმად, კონდიციური საფერავის შაქრიანობის ქვედა ზღვარი 22%-დან 21%-მდე შემცირდა. გადაწყვეტილება მევენახეებთან გამართული შეხვედრებისა და მათი მოსაზრებების გათვალისწინებით იქნა მიღებული.
„კახეთის რეგიონში, 100-ზე მეტი სოფლის მევენახეებთან გამართული შეხვედრების შედეგად და მათი მოსაზრებების გათვალისწინებით, მივიღეთ გადაწყვეტილება, დავწიოთ კონდიციური საფერავის ქვედა ზღვარი 22%-დან 21%-მდე, რაც ფერმერებისთვის საგრძნობი შეღავათია“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ჭარბი მოსავლის შემთხვევაში, ყველა მევენახეს შესაძლებლობა ექნება, მოახდინოს ყურძნის რეალიზაცია და მოსავალი დაუბინავებელი არ დარჩეს. ამ მიზნით, შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ კახეთის რეგიონში მოწეულ ყურძენს ფიზიკური პირებისგან დადგენილი ფასებით ჩაიბარებს. კერძოდ, კონდიციური და დაუზიანებელი საფერავის, რომლის შაქრიანობა არანაკლებ 21%-ია, ფასი 1,50 ლარით განისაზღვრება, ხოლო არაკონდიციური საფერავის შემთხვევაში, რომლის შაქრიანობა 17%-დან 21%-მდეა ან/და ყურძენი ნაწილობრივ დაზიანებულია, ფასი 0,90 ლარი იქნება. 17%-ზე ნაკლები შაქრიანობის ან/და დაზიანებული საფერავის ფასი 0,30 ლარით განისაზღვრება.
„ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონით ნებადართული ვაზის ჯიშებისგან მოწეული სხვა ყურძნის შემთხვევაში, შაქრიანობის არანაკლებ 20%-ის მქონე და დაუზიანებელი ყურძნის ფასი 1,30 ლარი იქნება.
არაკონდიციური ყურძნის შემთხვევაში, რომლის შაქრიანობა 17%-დან 20%-მდეა ან/და რომელიც ნაწილობრივ დაზიანებულია, ფასი 0,80 ლარი, ხოლო 17%-ზე ნაკლები შაქრიანობის ან/და დაზიანებული ყურძნის შემთხვევაში - 0,30 ლარი იქნება.
„ყურძნის ხარისხის მიხედვით ფასთა სხვაობა გასულ წელს რთველში წარმატებით დაინერგა, რამაც მევენახეებს მისცა სტიმული, ეზრუნათ ყურძნის ხარისხსა და კონდიციურობაზე. თუმცა, გამოცდილებამ აჩვენა, რომ მეტი აქცენტია გასაკეთებელი ხარისხთან მიმართებაში. ქართული მევენახეობა-მეღვინეობის მომავალი ეფუძნება მხოლოდ მაღალ ხარისხსა და უნიკალურობას“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.

Levan Mekhuzla: Minimum Sugar Content for Standard-Quality Saperavi Reduced to 21%
According to an amendment to Ordinance No. 536 of the Government of Georgia of 12 March 2026, “On Measures to Be Implemented for the Organised Conduct of the 2026 Grape Harvest”, the minimum sugar content for standard-quality Saperavi grapes has been reduced from 22% to 21%. The decision was made following meetings with winegrowers and taking their views into consideration.
“Following meetings with winegrowers from more than 100 villages across the Kakheti region and taking their views into consideration, we decided to lower the minimum sugar content for standard-quality Saperavi grapes from 22% to 21%, which represents significant relief for farmers,” said Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
Under the decision of the Government of Georgia, in the event of a surplus harvest, every winegrower will have the opportunity to sell their grapes, ensuring that no harvest remains unsold. To this end, the Grape Harvest Management Company LLC will purchase grapes grown in the Kakheti region from individuals at the established prices. Specifically, the price of standard-quality, undamaged Saperavi grapes with a sugar content of at least 21% will be set at GEL 1.50, while non-standard Saperavi grapes with a sugar content ranging from 17% to 21% and/or grapes that are partially damaged will be priced at GEL 0.90. Saperavi grapes with a sugar content below 17% and/or damaged grapes will be priced at GEL 0.30.
In the case of other grapes harvested from grapevine varieties permitted under the Law of Georgia on Vine and Wine, the price of undamaged grapes with a sugar content of at least 20% will be GEL 1.30.
Non-standard grapes with a sugar content ranging from 17% to 20% and/or grapes that are partially damaged will be priced at GEL 0.80, while grapes with a sugar content below 17% and/or damaged grapes will be priced at GEL 0.30.
“Price differentiation based on grape quality was successfully introduced during last year’s grape harvest, providing winegrowers with an incentive to focus on grape quality and compliance with established standards. However, experience has shown that greater emphasis must be placed on quality. The future of Georgian viticulture and winemaking rests solely on high quality and uniqueness,” said Levan Mekhuzla.