ქართული ღვინის დეგუსტაცია ლონდონში გაიმართა
დიდი ბრიტანეთის ბაზარზე ქართული ღვინის ცნობადობისა და ექსპორტის ზრდის ხელშეწყობის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს და სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანიის ,,Swirl Wine Group“ ორგანიზებით, ქართული ღვინის დეგუსტაცია სახელწოდებით „The New Natural“ ლონდონში გაიმართა.
ღონისძიებას კომპანია ,,Swirl Wine Group“-ის ხელმძღვანელი, ცნობილი ბრიტანელი ღვინის მაგისტრი სარა ებოტი უძღვებოდა.
ქართული ღვინო პროფესიულ აუდიტორიას ბრიტანელმა სომელიემ, რესტორატორმა და ბუნებრივი ღვინის ამბასადორი ჰანი სპენსერმა (Honey Spencer) წარუდგინა.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო ქართული ღვინის მწარმოებელი 10 კომპანიის სხვადასხვა სახეობის ღვინოები.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური უზრუნველყოფით, 2026 წელს დიდ ბრიტანეთში ქართული ღვინის მარკეტინგულ კამპანიას, კომპანია „Swirl Wine Group” უძღვება. კამპანიის ფარგლებში, დეგუსტაცია-სემინარები დიდი ბრიტანეთის სხვადასხვა ქალაქში იმართება; ქართული ღვინო წარმოდგენილია საერთაშორისო გამოფენებზე, ხორციელდება მიზნობრივი სარეკლამო და მედია კამპანიები.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის იანვარ-ივნისში, საქართველოდან დიდ ბრიტანეთში ექსპორტირებულია 178 ათას ლიტრამდე ქართული ღვინო, რაც გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 18%-ით აღემატება.

Georgian Wine Tasting Held in London
To promote awareness of Georgian wine and increase exports in the UK market, a Georgian wine tasting titled “The New Natural” was held in London, organized by the National Wine Agency and its contractor company, Swirl Wine Group.
The event was led by Sarah Abbott, a renowned British Master of Wine and head of Swirl Wine Group.
Georgian wine was presented to a professional audience by British sommelier, restaurateur, and natural wine ambassador Honey Spencer.
Various types of wine from 10 Georgian wine producers were featured at the event.
With financial support from the National Wine Agency, Swirl Wine Group is leading the Georgian wine marketing campaign in the UK in 2026. As part of this campaign, tasting seminars are taking place in various cities across the UK, Georgian wine is featured at international exhibitions, and targeted advertising and media campaigns are being carried out.
Notably, from January to June of this year, nearly 178 thousand liters of Georgian wine were exported from Georgia to the UK, marking an 18% increase compared to the same period last year.