- მევენახე გოჩა ბერეკაშვილი: კვალიფიციურ სანერგეში შეძენილი ნერგი მაძლევს გარანტიას, რომ ვაზი იქნება ჯანმრთელი, მისგან ხარისხიან ყურძენს მოვიყვან და ღვინოც ხარისხიანი მექნება
მევენახე გოჩა ბერეკაშვილი: კვალიფიციურ სანერგეში შეძენილი ნერგი მაძლევს გარანტიას, რომ ვაზი იქნება ჯანმრთელი, მისგან ხარისხიან ყურძენს მოვიყვან და ღვინოც ხარისხიანი მექნება
ვენახის გაშენებაზე თანხმობის მისაღებად ღვინის ეროვნულ სააგენტოს პირველად იმერეთის რეგიონიდან მიმართეს. განმცხადებელმა, გოჩა ბერეკაშვილმა, კანონით განსაზღვრული ყველა საჭირო დოკუმენტაცია სრულყოფილად წარადგინა და დადგენილ ვადებში მიიღო თანხმობა ვენახის გაშენებაზე.
„ახალი რეგულაციის შემოღება აუცილებელი იყო, რადგან ძველ ვენახში, რომლის ნერგებიც კერძო პირისგან მქონდა შეძენილი, საძირეს დაავადებები გაუჩნდა. კვალიფიციურ სანერგეში შეძენილი ნერგი მაძლევს გარანტიას, რომ ვაზი იქნება ჯანმრთელი, მისგან ხარისხიან ყურძენს მოვიყვან და ღვინოც ხარისხიანი იქნება“, - აღნიშნა გოჩა ბერეკაშვილმა.
გოჩა ბერეკაშვილი ტყიბულის მუნიციპალიტეტში, 1200 კვადრატულ მეტრ ფართობზე, ცოლიკაურის ჯიშის ყურძნის ვენახის გაშენებას გეგმავს.
შეგახსენებთ, რომ ღვინის ეროვნული სააგენტოს თანხმობა აუცილებელია მხოლოდ სამეწარმეო/კომერციული ვენახის გაშენების შემთხვევაში. თანხმობის მიღება საჭიროა ასევე სამეწარმეო ვენახის აღდგენა-განახლებისას, როდესაც აგროტექნიკური ღონისძიებები მოიცავს ვაზის არანაკლებ 50%-ის გამორგვა-ჩანაცვლებას, გახშირებას ან სხვა ჯიშებით გადამყნობას.
ვენახის გაშენებაზე თანხმობა გაიცემა უფასოდ. პროცედურა მარტივი და გამჭვირვალეა, ხოლო განაცხადის განხილვისა და გადაწყვეტილების მიღების ვადა 20 სამუშაო დღეს შეადგენს.

- Winegrower Gocha Berekashvili: A sapling purchased from a qualified nursery guarantees that the vine will be healthy, that I will grow quality grapes from it, and that I will have quality wine
Winegrower Gocha Berekashvili: A sapling purchased from a qualified nursery guarantees that the vine will be healthy, that I will grow quality grapes from it, and that I will have quality wine
For the first time, an application for consent to plant a vineyard was submitted to the National Wine Agency from the Imereti region. The applicant, Gocha Berekashvili, fully submitted all documentation required by law and received consent to plant the vineyard within the established deadlines.
"Introducing the new regulation was necessary, because in my old vineyard, whose seedlings I had purchased from a private individual, the rootstock developed diseases. A seedling purchased from a qualified nursery gives me a guarantee that the vine will be healthy, that I will get quality grapes from it, and that the wine will also be of high quality," noted Gocha Berekashvili.
Gocha Berekashvili plans to plant a vineyard of the Tsolikouri grape variety on a 1,200-square-meter plot in the Tkibuli municipality.
We remind you that consent from the National Wine Agency is required only in the case of planting a commercial/enterprise vineyard. Consent is also required when restoring or renewing a commercial vineyard, when the agrotechnical measures involve uprooting and replacing, thickening, or regrafting with other varieties at least 50% of the vines.
Consent to plant a vineyard is issued free of charge. The procedure is simple and transparent, and the deadline for reviewing the application and making a decision is 20 working days.