- ლევან მეხუზლა: „შესაბამის მევენახეობის ზონაში გაშენებული ვენახისთვის, 17%-იანი შაქრიანობის მიღწევა პრობლემას არ წარმოადგენს“
ლევან მეხუზლა: „შესაბამის მევენახეობის ზონაში გაშენებული ვენახისთვის, 17%-იანი შაქრიანობის მიღწევა პრობლემას არ წარმოადგენს“
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ 2026 წლის რთველის სამზადისისა და სახელმწიფოს მხარდამჭერი მექანიზმების შესახებ ისაუბრა. მისი თქმით, სახელმწიფოს მიერ დადგენილი დიფერენცირებული ფასები, ხარისხიანი ყურძნის მოსავლის მიღებას შეუწყობს ხელს.
„ფასების დიფერენციაცია მევენახისთვის მოტივაციაა, აწარმოოს ხარისხიანი ყურძენი. საქართველოში, თუ ვენახი შესაბამის მევენახეობის ზონაშია გაშენებული და სათანადოდ არის მოვლილი, 17%-იანი შაქრიანობის მიღწევა პრობლემას არ უნდა წარმოადგენდეს. თუ ეს მაჩვენებელი ვერ მიიღწევა, მიზეზი, როგორც წესი, აგროტექნიკური მოთხოვნების დარღვევაა - ზედმეტი მორწყვა, შხამ-ქიმიკატებისა და სასუქების ჭარბი გამოყენება ან ვენახის გაშენება ისეთ ტერიტორიაზე, რომელიც მევენახეობისთვის არ არის რეკომენდებული, მაგალითად, ჭალაში ან მაღალმთიან ზონაში“, - განაცხადა ლევან მეხუზლამ.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ჭარბი მოსავლის შემთხვევაში, სახელმწიფო საწარმო შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ მოსახლეობისგან ყურძენს დიფერენცირებული ფასებით შეისყიდის. „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად ნებადართული ყურძნის ჯიშების შემთხვევაში, თუ შაქრიანობა 20%-ს აღემატება, ერთი კილოგრამის შესყიდვის ფასი 1.30 ლარია, 17%-დან 20%-მდე შაქრიანობის შემთხვევაში - 0.80 ლარი, ხოლო 17%-ზე ნაკლები შაქრიანობის შემთხვევაში - 0.30 ლარი. საფერავის ჯიშის ყურძნის შემთხვევაში, თუ შაქრიანობა 22%-ს აღემატება, ერთი კილოგრამის ფასი 1.50 ლარია, 17%-დან 22%-მდე შაქრიანობის შემთხვევაში - 0.90 ლარი, ხოლო 17%-ზე ნაკლები შაქრიანობის შემთხვევაში - 0.30 ლარი.

- Levan Mekhuzla: " In Georgia, if a vineyard is cultivated in the appropriate viticulture zone and is properly cared for, achieving 17% sugar content should not present a problem "
Levan Mekhuzla: " In Georgia, if a vineyard is cultivated in the appropriate viticulture zone and is properly cared for, achieving 17% sugar content should not present a problem "
The Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, spoke about the preparations for the 2026 harvest, state support mechanisms, and the importance of encouraging quality grape production. According to him, the differentiated prices established by the state give farmers an additional incentive to focus on a quality harvest.
By decision of the Government of Georgia, in case of a surplus harvest, the state enterprise LLC "Harvest Management Company" will purchase grapes from the population at differentiated prices. In the case of permitted grape varieties in accordance with the Law of Georgia "On Vine and Wine", if the sugar content exceeds 20%, the purchase price for one kilogram is 1.30 GEL, in case of 17% to 20% sugar content, 0.80 GEL, and in case of less than 17% sugar content, 0.30 GEL. In the case of the Saperavi grape variety, if the sugar content exceeds 22%, the price for one kilogram is 1.50 GEL, in case of 17% to 22% sugar content, 0.90 GEL, and in case of less than 17% sugar content, 0.30 GEL.
"Price differentiation is an additional motivation for the farmer to produce quality grapes and to better appreciate the one who cares about quality and not just quantity. Last year, there were cases when they brought critically low grapes with less than 17% sugar content for delivery. In Georgia, if a vineyard is cultivated in the appropriate viticulture zone and is properly cared for, achieving 17% sugar content should not present a problem. If this indicator cannot be achieved, the reason, as a rule, is a violation of agrotechnical requirements - excessive watering, excessive use of pesticides and fertilizers, or cultivating a vineyard in an area that is not recommended for viticulture, for example, in a floodplain or a high-mountain zone", - stated Levan Mekhuzla.