ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინის წარდგენა ლონდონის ღვინის ფესტივალზე გაიმართა
დიდი ბრიტანეთის ბაზარზე ქართული ღვინის ცნობადობისა და ექსპორტის ზრდის ხელშეწყობის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს და სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანიის ,,Swirl Wine Group“ ორგანიზებით, ქართული ღვინის წარდგენა ლონდონში, ფესტივალზე The Ultimate CEE Wine Fairგაიმართა.
ფესტივალი ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების მეღვინეებს აერთიანებს. ღონისძიების სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცათ, დაეგემოვნებინათ ქართული ღვინის მწარმოებელი 20-მდე კომპანიის სხვადასხვა დასახელების ღვინო.
ფესტივალის ფარგლებში გაიმართა ქართული ღვინის მასტერკლასიც, სადაც წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა საერთაშორისო კონკურსში გამარჯვებული ქართული ღვინოები. მასტერკლასს მედიის, კომერციული და HoReCa სექტორის 40-მდე წარმომადგენელი დაესწრო.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური უზრუნველყოფით, 2026 წელს დიდ ბრიტანეთში ქართული ღვინის მარკეტინგულ კომპანიას Swirl Wine Groupუძღვება. აღნიშნული კამპანიის ფარგლებში, დეგუსტაცია-სემინარები დიდი ბრიტანეთის სხვადასხვა ქალაქში იმართება; ქართული ღვინო წარმოდგენილია საერთაშორისო გამოფენებზე, ხორციელდება მიზნობრივი სარეკლამო და მედია კამპანიები.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის იანვარ-მაისში, საქართველოდან დიდ ბრიტანეთში ექსპორტირებულია 125 ათას ლიტრამდე ქართული ღვინო, რაც გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 8%-ით აღემატება.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და ცნობადობის ამაღლება წარმოადგენს. სააგენტო ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის ფარგლებში, 2013 წლიდან, ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, მიზანმიმართულ სარეკლამო-მარკეტინგულ კამპანიებს ამერიკის, ევროპის და სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ბაზრებზე ახორციელებს.

Supported by the National Wine Agency, Georgian Wine was Presented at the London Wine Festival
To promote awareness and increase exports of Georgian wine in the UK market, the National Wine Agency and the agency's contractor company, Swirl Wine Group, organized a presentation of Georgian wine at the festival "The Ultimate CEE Wine Fair" in London.
The festival unites winemakers from Central and Eastern European countries. Guests of the event had the opportunity to taste various varieties of wine from nearly 20 Georgian wine-producing companies.
A Georgian wine masterclass was also held as part of the festival, featuring Georgian wines that have won various international competitions. The masterclass was attended by nearly 40 representatives from the media, commercial, and HoReCa sectors.
With financial support from the National Wine Agency, the Georgian wine marketing company in the UK, Swirl Wine Group, will be leading the campaign in 2026. As part of the campaign, tasting seminars are held in various cities across the UK; Georgian wine is presented at international exhibitions, and targeted advertising and media campaigns are being implemented.
It is noteworthy that in January-May of this year, up to 125 thousand liters of Georgian wine were exported from Georgia to the UK, which is 8% more than the same period last year.
One of the main directions of the National Wine Agency's activities is the promotion and awareness-raising of Georgian wine in international markets. Since 2013, with the goal of market diversification, the agency has been carrying out targeted advertising and marketing campaigns in the markets of the Americas, Europe, and Southeast Asia