ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, საქართველოში გერმანელი ღვინის პროფესიონალების ტური განხორციელდა
17.06.2026
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით და კონტრაქტორი მარკეტინგული კომპანიის ff.k Public Relationsორგანიზებით, საქართველოს გერმანიიდან ღვინის პროფესიონალები, ჟურნალისტები, ბლოგერები და ინფლუენსერები სტუმრობდნენ.
9-კაციანი ჯგუფის წევრები ქართლსა და კახეთში ღვინის მწარმოებელ კომპანიებსა და მარნებს ეწვივნენ, დააგემოვნეს სხვადასხვა სტილის ქართული ღვინო, გაეცნენ ქვევრის დამზადების ტექნოლოგიებსა და პროცესს.
ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდის მიზნით, გერმანულ კომპანიასთან ff.k Public Relationsღვინის ეროვნული სააგენტომ თანამშრომლობა 2021 წლიდან დაიწყო. აქტიური პოპულარიზაციის კამპანია მიმდინარე წელსაც გრძელდება. კამპანიის ფარგლებში, დეგუსტაცია-სემინარები გერმანიის სხვადასხვა ქალაქში ღვინის პროფესიონალების, ღვინით ვაჭრობის სფეროს წარმომადგენლებისა და მომხმარებლებისთვის იმართება; ქართული ღვინო წარმოდგენილია საერთაშორისო გამოფენებზე, ხორციელდება მიზნობრივი სარეკლამო და მედია კამპანიები, მედიის, სომელიეებისა და გაყიდვების სფეროს წარმომადგენლებისთვის ეწყობა ღვინის ტურები საქართველოში.
გერმანია ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულშია გაყიდვების მზარდი მაჩვენებლით. მიმდინარე წლის იანვარ-მაისში, საქართველოდან გერმანიაში ექსპორტირებულია 670 ათასამდე ლიტრი ღვინო, რაც გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 33%-ით აღემატება.

- With the support of the National Wine Agency, a tour of German wine professionals took place in Georgia
With the support of the National Wine Agency, a tour of German wine professionals took place in Georgia
With financial support of the National Wine Agency and the organization of the contractor marketing company “ff.k Public Relations”, wine professionals, journalists, bloggers, and influencers from Germany visited Georgia.
The 9-person group visited wine-producing companies and wine cellars in Kartli and Kakheti, tasted different styles of Georgian wine, and learned about the technologies and processes of making qvevri.
To promote Georgian wine and increase its export potential, the National Wine Agency began cooperating with the German company “ff.k Public Relations” in 2021. The active promotion campaign continues this year. As part of the campaign, tasting seminars are held in various cities in Germany for wine professionals, representatives of the wine trade and consumers; Georgian wine is presented at international exhibitions, targeted advertising and media campaigns are carried out, and wine tours are organized in Georgia for media, sommeliers and sales representatives.
Germany is among the top five exporters of Georgian wine, with increasing sales. In January-May of this year, about 670 thousand liters of wine were exported from Georgia to Germany, which is 33% more than the same period last year.