- „ყველა ცვლილება და ახალი რეგულაცია ემსახურება მიზანს, რომ ქართული ღვინო გახდეს კიდევ უფრო მეტად ხარისხიანი და საერთაშორისო ბაზრებზე კონკურენტუნარიანი“, - ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე
„ყველა ცვლილება და ახალი რეგულაცია ემსახურება მიზანს, რომ ქართული ღვინო გახდეს კიდევ უფრო მეტად ხარისხიანი და საერთაშორისო ბაზრებზე კონკურენტუნარიანი“, - ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე
„ბოლო წლებში ქართული ღვინის ხარისხი მუდმივად მზარდია, თუმცა ჩვენი მიზანია, რომ სულ უფრო მეტი ქართული ღვინო იყოს მაღალხარისხიანი. ყველა კატეგორიის ღვინო უნდა შეესაბამებოდეს რეგულაციებით მკაფიოდ გაწერილ მოთხოვნებს, რომ ღვინოს არ უნდა ჰქონდეს ზადი“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ ვაზისა და ღვინის შესახებ კანონში შეტანილ ცვლილებებზე საუბრის დროს.
„ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესული ერთ-ერთი ცვლილებით, სავალდებულო დეგუსტაციას დაექვემდებარა კომერციული წარმოებისთვის განკუთვნილი ყველა ღვინო, გარდა „ბუნებრივი ღვინის“ კატეგორიისა.
ლევან მეხუზლას განცხადებით, რეგულაციების გამკაცრება ეტაპობრივად განხორციელდა.
„სადეგუსტაციო კომისია საქართველოში 2008 წლიდან მოქმედებს და ამ დროიდან სავალდებულო დეგუსტაციას ექვემდებარება ყველა დაცული ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინო. 2017 წლიდან, სავალდებულო დეგუსტაციას დაექვემდებარა ყველა კატეგორიის საექსპორტო ღვინოც. კანონში შესული ბოლო ცვლილებებით, ფაქტობრივად ორგანოლეპტიკურ შემოწმებას ექვემდებარება ყველა სარეალიზაციოდ განკუთვნილი ღვინო, გარდა „ბუნებრივი ღვინის“ კატეგორიისა. ეს გამონაკლისი დაკავშირებულია ბუნებრივი ღვინის დამზადების ტექნოლოგიასთან, რადგან ვიცით, რომ ბუნებრივი ღვინო, თავისი დაყენების მეთოდიდან გამომდინარე, განსხვავებულია სხვა ღვინოებისგან“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან არსებული სახელმწიფო სადეგუსტაციო კომისია ყოველდღიურ რეჟიმში მუშაობს, რათა ღვინის მწარმოებლებს დეგუსტაციის პროცესში არ შეექმნებათ შეფერხება.
„კომისიის შემადგენლობაში 60-ზე მეტი პროფესიონალი დეგუსტატორია. მათი უმრავლესობა მოქმედი მეღვინეა სხვადასხვა კომპანიიდან, ასევე არიან სომელიეები, ღვინის ლაბორატორიების თანამშრომლები. ყოველ კონკრეტულ დეგუსტაციაში 5 დეგუსტატორი მონაწილეობს“,- აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ.

- “Every change and new regulation serves the goal of making Georgian wine of even higher quality and more competitive in international markets,” stated the Chairman of the National Wine Agency.
“Every change and new regulation serves the goal of making Georgian wine of even higher quality and more competitive in international markets,” stated the Chairman of the National Wine Agency.
“In recent years, the quality of Georgian wine has been consistently improving; however, our goal is for an increasing volume of Georgian wine to be of high quality. All categories of wine must comply with clearly defined regulatory requirements, ensuring that the wine is free from defects,” noted Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, while discussing the amendments to the Law of Georgia “On Vine and Wine”.
According to one of the amendments to the Law of Georgia “On Vine and Wine”, all wine intended for commercial production, except for wine belonging to the “natural wine” category, is subject to mandatory tasting.
Levan Mekhuzla stated that the tightening of regulations has been implemented gradually.
“A tasting commission has been operating in Georgia since 2008, and since that time all Protected Designation of Origin (PDO) wines have been subject to mandatory tasting. Since 2017, all categories of wine intended for export have also been subject to mandatory tasting. Under the latest amendments to the law, effectively all wine intended for sale is subject to organoleptic evaluation, except for wine belonging to the “natural wine” category. This exception is related to the technology of natural winemaking, as natural wine, due to its production method, differs from other categories of wine,” noted Levan Mekhuzla.
The State Tasting Commission operating under the National Wine Agency conducts its activities on a daily basis to ensure that wine producers do not experience delays in the tasting process.
“The commission consists of more than 60 professional tasters. The majority are active winemakers representing various companies, as well as sommeliers and laboratory personnel working in the wine sector. Five tasters participate in each individual tasting session,” noted the Chairman of the National Wine Agency.