- „ნიშანდება უზრუნველყოფს ღვინის სრულ მიკვლევადობას და ხელს უწყობს ფალსიფიკაციასთან ბრძოლას“, - ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე
„ნიშანდება უზრუნველყოფს ღვინის სრულ მიკვლევადობას და ხელს უწყობს ფალსიფიკაციასთან ბრძოლას“, - ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე
საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით განიხილა და მხარი დაუჭირა „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებებს.
ცვლილების თანახმად, სავალდებულო ხდება სერტიფიცირებული ალკოჰოლიანი სასმელების ნიშანდება. ნიშანდება გულისხმობს ალკოჰოლიანი სასმლის ეტიკეტზე, ჭურჭელზე ან შეფუთვაზე სააგენტოს მიერ გაცემული ნიშნის დატანას. ეს არის QR კოდი, რომელიც მოიცავს ინფორმაციას, რომ პროდუქციას გავლილი აქვს ლაბორატორიული შემოწმება და სერტიფიცირებულია, ასევე ინფორმაციას ალკოჰოლიანი სასმლის კატეგორიის, მოსავლის წლის, ფერის, ყურძნის ჯიშის, ალკოჰოლის შემცველობის და ა.შ. შესახებ. სასმელის ნიშანდებას ღვინის ეროვნული სააგენტო განახორციელებს.
„ნიშანდება უზრუნველყოფს წარმოებული ღვინის სრულ მიკვლევადობას და, შესაბამისად, ხელს უწყობს ფალსიფიკაციასთან და შეუსაბამობებთან ბრძოლას. ნიშანდების მიზანია, რომ მომხმარებელმა ზუსტად იცოდეს რა ღვინოსთან აქვს საქმე. მაგალითად, საქართველოში ნიშანდება უკვე გამოიყენება სასმელი წყლის ყველა ბოთლზე, ასევე სხვა პროდუქტზეც. ნიშანდება არის ინსტრუმენტი, რომელიც დაგვეხმარება ბოლომდე იყოს მიკვლევადი პროდუქცია და ამით უზრუნველყოთ მისი ხარისხი“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ.
კანონის თანახმად, 2026 წლის პირველ ნოემბრამდე უნდა გამოიცეს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ბრძანება „ალკოჰოლიანი სასმელის ნიშანდების წესისა და ფორმის დამტკიცების შესახებ“ და კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტები შესაბამისობაში უნდა მოვიდეს ამ ცვლილებასთან. ხოლო 2027 წლის 1 თებერვლამდე განისაზღვრება სარეალიზაციოდ განკუთვნილი, სერტიფიცირებული ალკოჰოლიანი სასმელის ნიშანდების საფასური. ცვლილება ძალაში შედის 2027 წლის 1 თებერვლიდან.

"The labelling ensures full traceability of wine and helps fight counterfeiting," - Chairman of the National Wine Agency
12.06.2026
The Parliament of Georgia considered and supported amendments to the Law of Georgia "On Vine and Wine" in the third hearing.
According to the amendment, the labelling of certified alcoholic beverages becomes mandatory. Labelling involves placing an agency-issued mark on the label, container, or packaging of alcoholic beverages. This is a QR code that includes information that the product has passed laboratory testing and is certified, as well as information about the category of alcoholic beverage, harvest year, color, grape variety, alcohol content, etc. The labelling of the beverage will be carried out by the National Wine Agency.
"Labelling ensures full traceability of the wine produced and, therefore, contributes to the fight against counterfeiting and inconsistencies. The goal of labelling is for the consumer to know exactly what kind of wine they are dealing with. For example, in Georgia, labels are already used on all bottles of drinking water, as well as other products. Labelling is a tool that will help us to fully trace the product and thus ensure its quality," stated Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
According to the law, by November 1, 2026, the Order of the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia “On Approval of the Rules and Form of Labels for Alcoholic Beverages” must be issued, and subordinate normative acts must be brought into line with this amendment. And by February 1, 2027, the price of labels for certified alcoholic beverages intended for sale must be determined. The amendment enters into force on February 1, 2027.