- ქართული ღვინისა და აგროსასურსათო სექტორის შესაძლებლობები ქ. მინსკში გამართულ საქართველო-ბელარუსის ბიზნესფორუმზე განიხილეს
ქართული ღვინისა და აგროსასურსათო სექტორის შესაძლებლობები ქ. მინსკში გამართულ საქართველო-ბელარუსის ბიზნესფორუმზე განიხილეს
ბელარუსის რესპუბლიკის დედაქალაქ მინსკში მიმდინარე საერთაშორისო გამოფენის „Belagro 2026” ფარგლებში, საქართველო-ბელარუსის ბიზნესფორუმი გაიმართა. ღონისძიების მიზანი ორ ქვეყანას შორის აგროსასურსათო სექტორში სავაჭრო თანამშრომლობის გაღრმავება და ახალი ბიზნესკავშირების ჩამოყალიბებაა.
ბიზნესფორუმი ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ და ბელარუსის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობისა და სურსათის მინისტრის მოადგილემ, ალექსანდრ იაკოვჩიცმა გახსნეს.
ქართული კომპანიების წარმომადგენლებმა ფორუმის მონაწილეებს პრეზენტაციის ფორმატში, ქართული ღვინისა და ქართული აგროსასურსათო პროდუქციის ასორტიმენტი და საექსპორტო შესაძლებლობები გააცნეს.
ბიზნესფორუმში მონაწილეობა მიიღეს საქართველოს პავილიონში წარმოდგენილი ქართული ღვინისა და აგროსასურსათო პროდუქციის მწარმოებელი კომპანიების წარმომადგენლებმა. შეხვედრას სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოადგილე გიორგი ავალიანი და საქართველოში ბელარუსის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ნიკოლაი როგაშჩუკი ესწრებოდნენ.
საერთაშორისო გამოფენაზე „Belagro 2026“ საქართველოს პავილიონი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით და სოფლის განვითარების სააგენტოსა და ღვინის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით იყო წარმოდგენილი. გამოფენაში მონაწილეობდნენ ქართული ღვინისა და აგროსასურსათო პროდუქციის მწარმოებელი კომპანიები.
საერთაშორისო გამოფენა „Belagro“ ერთ-ერთი უმსხვილესი საერთაშორისო პლატფორმაა რეგიონში, რომელიც სოფლის მეურნეობის, კვების მრეწველობისა და აგროსასურსათო სექტორის წარმომადგენლებს აერთიანებს.

- Opportunities in Georgia’s Wine and Agricultural Food Sector Discussed at the Georgia–Belarus Business Forum Held in Minsk
Opportunities in Georgia’s Wine and Agricultural Food Sector Discussed at the Georgia–Belarus Business Forum Held in Minsk
A Georgia-Belarus business forum was held in Minsk, the capital of the Republic of Belarus, as part of the ongoing international exhibition "Belagro 2026". The aim of the event is to deepen trade cooperation in the agricultural food sector between the two countries and establish new business ties.
The business forum was opened by the Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, and the Deputy Minister of Agriculture and Food of the Republic of Belarus, Alexander Yakovchits.
Representatives of Georgian companies introduced the range of Georgian wine and Georgian agricultural food products and export opportunities to the forum participants in a presentation format.
Representatives of Georgian wine and agricultural food companies represented in the Georgian pavilion participated in the business forum. The meeting was attended by Giorgi Avaliani, Deputy Director of the Rural Development Agency, and Nikolai Rogashchuk, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Belarus to Georgia.
The Georgian pavilion was presented at the international exhibition "Belagro 2026" with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and organized by the Rural Development Agency and the National Wine Agency. Georgian wine and agricultural food production companies participated in the exhibition.
The international exhibition "Belagro" is one of the largest international platforms in the region, bringing together representatives of agriculture, the food industry and the agricultural food sector.