ღვინის ეროვნული სააგენტო ამბროლაურში დამოუკიდებლობის დღის ღონისძიებებს კონცეფციით - „საქართველო ღვინის სამშობლო“ უერთდება
26.05.2026
საქართველოს დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ღვინის ეროვნული სააგენტო ქალაქ ამბროლაურში კონცეფციით - „საქართველო ღვინის სამშობლო“ არის წარმოდგენილი.
მთავრობის ადმინისტრაციის ორგანიზებით, საქართველოს დამოუკიდებლობის დღე მთელი ქვეყნის მასშტაბით სხვადასხვა სახის ღონისძიებებით აღინიშნება. ამბროლაურის ახალ ბულვარში მოწყობილ საზეიმო სივრცეში წარმოდგენილია ქართული ღვინისა და ვაზის კულტურის ისტორიასა და ტრადიციებთან დაკავშირებული ვიზუალური და საინფორმაციო მასალა. ბავშვებისთვის მოწყობილია შემეცნებით-გასართობი სივრცე, ხოლო ადგილობრივი ფოლკლორული ანსამბლები კონცერტს მართავენ.
ღონისძიებაში რაჭისა და ლეჩხუმის რეგიონებიდან 10 ღვინის მწარმოებელი მონაწილეობს და სტუმრებს საუკეთესო ადგილობრივ ღვინოებს სთავაზობენ.
დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები ესწრებიან.
„ეს დღე ყველას გვაერთიანებს და თითოეული ჩვენგანისთვის სახელმწიფოს თავისუფლებისა და ერთიანობის სიმბოლოა. დამოუკიდებლობა ჩვენი უმთავრესი მონაპოვარია და ქვეყნის განვითარების აუცილებელი პირობა. საქართველოს ეკონომიკურ განვითარებაში მნიშვნელოვანი წვლილი მეღვინეობის დარგსაც შეაქვს. წლევანდელი წელი გამორჩეულია, რადგან ვზეიმობთ ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადებიდან 1700 წლის იუბილეს. სწორედ ქრისტიანობამ განსაზღვრა ჩვენი ერის იდენტობა, მრწამსი და ღირებულებები, რამაც მრავალი განსაცდელის მიუხედავად, დღევანდელ თავისუფალ და განვითარებულ საქართველომდე მოგვიყვანა“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
17:10 საათზე საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების ისტორიული დრო საზეიმოდ აღინიშნება, ამბროლაურში საქართველოს სახელმწიფო ჰიმნს ანსამბლი „სულიკო“ შეასრულებს.
ღონისძიება დღის ბოლოს გალა-კონცერტით დასრულდება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ორგანიზებით, 26 მაისისადმი მიძღვნილი ღონისძიებები ასევე იმართება ქალაქ რუსთავსა და ფოთში.
ქრისტიანობის სახელმწიფო რელიგიად გამოცხადებიდან 1700 წლის იუბილესთან დაკავშირებით, წელს საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის ღონისძიებები იმართება კონცეფციით - „1700 წელია, რწმენა გვაძლიერებს - სიყვარული გვაერთიანებს“.

- The National Wine Agency is joining the Independence Day events in Ambrolauri with the concept “Georgia – the Homeland of Wine.”
The National Wine Agency is joining the Independence Day events in Ambrolauri with the concept “Georgia – the Homeland of Wine.”
As part of the events dedicated to the Independence Day of Georgia, the National Wine Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is represented in the city of Ambrolauri with the concept - "Georgia - Homeland of Wine".
Organized by the government administration, Georgia's Independence Day is being celebrated across the country with various events. The festive space on the new Ambrolauri Boulevard features visual and informational materials related to the history and traditions of Georgian wine and grape culture. An educational and entertainment area is set up for children, and local folklore ensembles are giving a concert.
10 wine producers from the Racha and Lechkhumi regions are participating in the event and offering guests the best local wines.
The event dedicated to Independence Day will be attended by Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, and representatives of the local government.
„This day unites us all and is a symbol of the freedom and unity of the state for each of us. Independence is our most important achievement and a necessary condition for the development of the country. The winemaking sector also makes a significant contribution to the economic development of Georgia. This year is special because we are celebrating the 1700th anniversary of the declaration of Christianity as the state religion. It is Christianity that has defined the identity, beliefs and values of our nation, which, despite many trials, has brought us to today's free and developed Georgia,"stated Levan Mekhuzla.
At 17:10, the historic moment of Georgia's declaration of independence will be solemnly celebrated, with the Georgian national anthem performed by the ensemble "Suliko" in Ambrolauri.
The event will end with a gala concert at the end of the day.
Organized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, events dedicated to May 26 are also being held in the cities of Rustavi and Poti.
In connection with the 1700th anniversary of the declaration of Christianity as the state religion, this year's Independence Day events in Georgia are being held under the concept - "1700 years, faith strengthens us - love unites us."