ქალაქ მაიამიში ქართული ღვინის დეგუსტაცია გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, აშშ-ის ქალაქ მაიამში ქართული ღვინის მასტერკლასი და დეგუსტაცია პროექტის „Wines of Georgia on Tour“ გაიმართა.
მოწვეულ ადგილობრივ პროფესიონალებს, მასტერკლასზე ქართული ღვინო ამერიკელმა სომელიემ ალეგრა ანჯელომ წარუდგინა.
დეგუსტაციაზე წარმოდგენილი იყო სხვადასხვა დასახელების 60-მდე ქართული ღვინო. მონაწილეების მხრიდან ქართულმა ღვინომ დიდი ინტერესი და მაღალი შეფასებები დაიმსახურა.
„Wines of Georgia on Tour" (საქართველოს ღვინოები ტურნეზე) ფარგლებში, ანალოგიური ღონისძიება ჩიკაგოშიც ჩატარდა. ქართული ღვინის წარდგენა მსგავს ფორმატში აშშ-ის სხვადასხვა შტატში გაიმართება და მიზნად ქართული ღვინის პოპულარიზაციასა და ახალი საექსპორტო შესაძლებლობების შექმნას ისახავს.
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთ სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, სადაც მაღალია როგორც ხარისხის მოთხოვნები, ისე კონკურენციის დონე. ბოლო წლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით განხორციელებულმა არაერთმა მარკეტინგულმა და სადეგუსტაციო ღონისძიებამ მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი ქართული ღვინის ცნობადობისა და ექსპორტის ზრდას ამერიკის ბაზარზე.
აღსანიშნავია, რომ აშშ-ს ბაზარი ქართული ღვინისთვის ერთ-ერთ ყველაზე მაღალფასიან სეგმენტს წარმოადგენს, სადაც ერთი ლიტრი ქართული ღვინის საშუალო საექსპორტო ფასი დაახლოებით 6 აშშ დოლარს შეადგენს.

Georgian wine tasting held in Miami
With the support of the National Wine Agency, a Georgian wine masterclass and tasting was held in Miami, USA, as part of the project “Wines of Georgia on Tour”. American sommelier Allegra Angelo presented Georgian wine to invited local professionals at the masterclass.
About 60 Georgian wines of various denominations were presented at the tasting. Georgian wine received great interest and high marks from the participants.
Within the framework of "Wines of Georgia on Tour", a similar event was held in Chicago. The presentation of Georgian wine in a similar format will be held in various states of the USA and aims to popularize Georgian wine and create new export opportunities.
The United States of America is a strategic market for Georgian wine, where both quality requirements and the level of competition are high. In recent years, a number of marketing and tasting events supported by the National Wine Agency have significantly contributed to the growth of Georgian wine awareness and exports to the American market.
It is worth noting that the US market is one of the most expensive segments for Georgian wine, where the average export price of one liter of Georgian wine is approximately 6 USD.