ღვინის ეროვნული სააგენტოს და ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს ორგანიზებით, მასშტაბურ საერთაშორისო ღვინის გამოფენაში „VieVinum“ ქართული ღვინის მწარმოებელი 24 კომპანია და მარანი მონაწილეობდა.
19.05.2026
„VieVinum“ ავსტრიის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ღვინის გამოფენაა, რომელიც 1998 წლიდან ტარდება. ღონისძიება ორ წელიწადში ერთხელ ვენაში, ისტორიულ "ჰოფბურგის" სასახლეში იმართება და მასში მონაწილეობენ ღვინის მწარმოებლები, ექსპერტები, სავაჭრო სფეროს წარმომადგენლები და ღვინის მოყვარულები მსოფლიოს სხვადასხვა მეღვინეობის ქვეყნიდან.
აღსანიშნავია, რომ საქართველო გამოფენაში წელს პირველად მონაწილეობდა და "სპეციალური სტუმრის" სტატუსით იყო წარმოდგენილი. ამ სტატუსის ფარგლებში ქართულ მხარეს სპეციალური საგამოფენო და სადეგუსტაციო სივრცეები დაეთმო.
„გამოფენა კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი შესაძლებლობაა ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ცნობადობის გაზრდისთვის როგორც ავსტრიაში, ისე ევროპის მასშტაბით. აღნიშნული ფორმატი ხელს უწყობს სხვადასხვა ქვეყნის ღვინის კულტურის გაცნობასა და საერთაშორისო ბიზნესკავშირების გაძლიერებას“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს საერთაშორისო პარტნიორებთან ურთიერთობის სამმართველოს უფროსმა, დეა კერძევაძემ.
გამოფენის ოფიციალურ გახსნაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოვიდნენ გამოფენის დამფუძნებელი და ორგანიზატორი ალექსანდრა გრასკი-ჰოფმანი, ავსტრიის ღვინის მარკეტინგის მმართველი დირექტორი კრის იორკი, ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ალექსანდრე მაისურაძე, ავსტრიის მევენახეთა ასოციაციის პრეზიდენტი იოჰანეს შმუკენშლაგერი და ავსტრიის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გენერალური მდივანი იოჰანეს აბენტუნგი.
„ღვინის დიპლომატია საუკუნეების განმავლობაში რბილი ძალის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფორმაა და დღესაც ასე რჩება. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის კულტურის წარდგენა ავსტრიაში - ქვეყანაში, სადაც ღრმად აფასებენ ტრადიციებს, კულტურასა და მაღალი ხარისხის მეღვინეობას“, - განაცხადა საქართველოს ელჩმა ავსტრიაში, ალექსანდრე მაისურაძემ.
გამოფენის ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენელმა, ირაკლი ჩოლობარგიამ ქართული ღვინის კულტურის, ისტორიისა და თანამედროვე ინდუსტრიის შესახებ პრეზენტაცია წარმოადგინა და ქართული ღვინოების დეგუსტაცია ჩაატარა.
ქართული ღვინის ცნობადობის ზრდა და საერთაშორისო ბაზრებზე მისი პოპულარიზაცია ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მიმართულებას წარმოადგენს. სააგენტო 2013 წლიდან აქტიურად ახორციელებს მარკეტინგულ და სარეკლამო კამპანიებს ევროპის, აზიისა და ამერიკის კონტინენტების სხვადასხვა ქვეყანაში.

Organized by the National Wine Agency and the Embassy of Georgia to the Republic of Austria, 24 Georgian wine producers and family wineries participated in VieVinum, one of the largest international wine exhibitions in the region.
VieVinum is one of Austria’s leading international wine exhibitions, held since 1998. The event takes place biennially in Vienna at the historic Hofburg Palace and brings together wine producers, industry experts, trade professionals, and wine enthusiasts from wine-producing countries around the world.
Notably, Georgia participated in the exhibition for the first time this year and was featured as the “Special Guest Country.” As part of this designation, the Georgian side was provided with dedicated exhibition and tasting areas.
“The exhibition represents another important opportunity to promote Georgian wine and enhance its visibility both in Austria and across Europe. This format facilitates the exchange of wine cultures among different countries and contributes to strengthening international business ties,” said Dea Kerdzevadze, Head of the International Relations Department of the National Wine Agency.
At the official opening ceremony of the exhibition, welcome remarks were delivered by Alexandra Grasl-Hofmann, Founder and Organizer of VieVinum; Chris Yorke, Managing Director of Austrian Wine Marketing; Aleksandre Maisuradze, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Austria; Johannes Schmuckenschlager, President of the Austrian Winegrowers’ Association; and Johannes Abentung, Secretary General of the Austrian Federal Ministry of Agriculture.
“Wine diplomacy has been one of the most important forms of soft power for centuries, and it remains so today. It is particularly important to showcase Georgian wine culture in Austria - a country where traditions, culture, and high-quality winemaking are deeply valued,” said Aleksandre Maisuradze, Ambassador of Georgia to Austria.
As part of the exhibition, Irakli Cholobargia, representative of the National Wine Agency, delivered a presentation on the history, culture, and contemporary development of Georgian winemaking, followed by a guided tasting of Georgian wines.
Increasing the awareness of Georgian wine and promoting it in international markets remains one of the key priorities of the National Wine Agency. Since 2013, the Agency has been actively implementing marketing and promotional campaigns across various countries in Europe, Asia, and the Americas.