ქართული ღვინის მორიგი პრეზენტაცია პარიზში გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს მხარდაჭერით, პარიზში, მიშელინის ვარსკვლავის მფლობელ რესტორანში „Episode“ ქართული ღვინის პრეზენტაცია-დეგუსტაცია გაიმართა.
ქართული ღვინის წარდგენას ღვინის ეროვნული სააგენტოს სადეგუსტაციო კომისიის თავმჯდომარე ანა გოდაბრელიძე და ღვინისა და გასტრონომიის ექსპერტი ქრისტოფ ლაველი უძღვებოდნენ.
მოწვეულ სტუმრებს, ღვინის პროფესიონალებს, HoReCa და ღვინით ვაჭრობის სფეროს წარმომადგენლებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაცნობოდნენ ქართული ღვინის მრავალფეროვნებას, ღვინის წარმოების ტრადიციულ მეთოდებსა და ქართული მეღვინეობის კულტურას.
ღონისძიებას საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საფრანგეთის რესპუბლიკაში ირაკლი ყურაშვილი და ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე თამთა ყველაიძე დაესწრნენ.
აღნიშნული ღონისძიება მიმდინარე კვირაში საფრანგეთში ქართული ღვინის მეორე წარდგენაა, პრეზენტაცია-დეგუსტაცია ასევე სასტუმროში „Ritz Paris“ გაიმართა.
ქართული ღვინის ცნობადობის ზრდა და საერთაშორისო ბაზრებზე მისი პოპულარიზაცია ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან მიმართულებას წარმოადგენს. სააგენტო 2013 წლიდან აქტიურად ახორციელებს მარკეტინგულ და სარეკლამო კამპანიებს სხვადასხვა ქვეყანაში, მათ შორის მეღვინეობით გამორჩეულ საფრანგეთში, სადაც ქართული ღვინისა და განსაკუთრებით ქვევრის ღვინის მიმართ მოთხოვნა ეტაპობრივად იზრდება.

Another Presentation of Georgian Wine Held in Paris
With the support of the National Wine Agency of Georgia and the Embassy of Georgia to the French Republic, a presentation and tasting of Georgian wine was held in Paris at the Michelin-starred restaurant Episode.
The presentation of Georgian wine was led by Ana Godabrelidze, Chairperson of the Tasting Commission of the National Wine Agency of Georgia, and wine and gastronomy expert Christophe Lavelle.
Invited guests, wine professionals, and representatives of the HoReCa and wine trade sectors had the opportunity to discover the diversity of Georgian wine, traditional winemaking methods, and the rich culture of Georgian viticulture and winemaking.
The event was attended by Irakli Kurashvili, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of France, and Tamta Kvelaidze, Deputy Chairperson of the National Wine Agency.
The event marked the second presentation of Georgian wine held in France this week. A presentation and tasting was also hosted at the Ritz Paris.
Increasing the awareness of Georgian wine and promoting it on international markets remains one of the key priorities of the National Wine Agency of Georgia. Since 2013, the Agency has been actively implementing marketing and promotional campaigns in various countries, including France, renowned for its winemaking traditions, where demand for Georgian wine - particularly qvevri wine — has been steadily growing.