ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინიციატივით ლ.ჯორჯაძის ისტორიული ნაშრომი წიგნად გამოიცა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს „ქართული ვაზისა და ღვინის კულტურის კვლევის სამეცნიერო პროგრამის“ ფარგლებში ლ. ჯორჯაძის ისტორიული ნაშრომი წიგნად გამოიცა.
ნაშრომი „მევენახეობა და ღვინის დაყენება, კეთება და გაუმჯობესობა ხელთმძღვანელობისათვის კახური ღვინის მაყენებლებისა“ წარმოადგენს 1876 წელს გამოცემული ისტორიული ტექსტის რედაქტირებულ და თანამედროვე მკითხველისთვის ადაპტირებულ ვერსიას.
წიგნში განხილულია მევენახეობა-მეღვინეობის მრავალფეროვანი საკითხები, მათ შორის ისტორიული და სტატისტიკური ცნობები, მევენახეობის რეგიონების კლიმატი, სავენახე ნიადაგები, მარნის მოწყობა, რთველი, ღვინის დაავადებები და ზადები, ქვევრების მომზადება და სხვა მნიშვნელოვანი თემები. გამოცემაში წარმოდგენილი ინფორმაცია ეფუძნება როგორც უცხოურ ლიტერატურას, ისე ავტორის პრაქტიკულ გამოცდილებას კახეთის მევენახეობა-მეღვინეობის მიმართულებით.
გამოცემა განკუთვნილია მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის პროფესიონალებისთვის, მკვლევარებისა და ამ თემით დაინტერესებული ფართო საზოგადოებისათვის.
წიგნი გამოიცა „ქართული ვაზისა და ღვინის კულტურის კვლევის სამეცნიერო პროექტის“ სერიული გამოცემის „ქართული ვაზი და ღვინო: ლიტერატურული მემკვიდრეობა“ ფარგლებში, ასოციაციასთან „ქართული ღვინო“ თანამშრომლობით.

- Historical Work of L. Jorjadze Published as a Book at the Initiative of the National Wine Agency
Within the framework of the National Wine Agency’s “Scientific Program for the Study of Georgian Vine and Wine Culture,” the historical work of L. Jorjadze has been published as a book.
The work “Viticulture and Wine Production, Preparation and Improvement: A Guide for Kakhetian Winemakers” is an edited, modern-reader-adapted version of a historical text originally published in 1876.
The book discusses a wide range of viticulture and winemaking topics, including historical and statistical information, the climate of viticultural regions, vineyard soils, winery arrangement, harvest practices, wine diseases and defects, the preparation of qvevri vessels, and other important subjects. The information presented in the publication is based both on foreign literature and on the author’s practical experience in the field of viticulture and winemaking in Kakheti.
The publication is intended for professionals and researchers in viticulture and winemaking, as well as the wider public interested in the subject.
The book was published within the serial edition “Georgian Vine and Wine: Literary Heritage” of the “Scientific Project for the Study of Georgian Vine and Wine Culture,” in cooperation with the association Georgian Wine.