- საქართველო 2027 წელს ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) მსოფლიო კონგრესს უმასპინძლებს
საქართველო 2027 წელს ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) მსოფლიო კონგრესს უმასპინძლებს
საფრანგეთის ქალაქ დიჟონში მიმდინარე ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) საგაზაფხულო სესიაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, OIV-ის მსოფლიო კონგრესს საქართველო 2027 წელს უმასპინძლებს.
საქართველომ განაცხადი, 2027 წელს გამხდარიყო OIV-ის მსოფლიო კონგრესის მასპინძელი ქვეყანა, ოფიციალურად 2025 წელს წარადგინა.
OIV-ის საგაზაფხულო სესიას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა ესწრება.
„OIV მევენახეობა-მეღვინეობის დარგში ყველაზე მნიშვნელოვანი ორგანიზაციაა. აღნიშნული გადაწყვეტილებით, კიდევ ერთხელ ხაზი გაესმება საქართველოს როლს ღვინის კულტურის მსოფლიო რუკაზე, რომ საქართველო უმნიშვნელოვანესი მევენახეობა-მეღვინეობის ქვეყანაა, რაც საბოლოო ჯამში ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის პოპულარიზაციას და მისი სახელის დამკვიდრებას გლობალურ ბაზარზე“ - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
აღსანიშნავია, რომ საქართველომ OIV-ის საერთაშორისო დონის ღონისძიებებს უკვე ორჯერ უმასპინძლა - 1962 წელს 33-ე საერთაშორისო კონგრესს, ხოლო 2010 წელს - ორგანიზაციის მე-8 გენერალურ ასამბლეას.
ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაცია (OIV) წარმოადგენს საერთაშორისო მთავრობათაშორის ორგანიზაციას, რომელიც 51 წევს ქვეყანას აერთიანებს, მათ შორის საქართველოს. ორგანიზაციის საქმიანობა მოიცავს წევრ ქვეყნებში მევენახეობა-მეღვინეობის სფეროში რეკომენდაციების შემუშავებას, ღვინის წარმოებისა და ყურძნის გადამუშავების პრაქტიკის გაუმჯობესებას, ასევე საერთაშორისო სტანდარტების შექმნასა და განვითარებას.

Georgia to Host the International Organization of Vine and Wine (OIV) World Congress in 2027
Based on a decision adopted at the spring session of the International Organisation of Vine and Wine (OIV), currently held in Dijon, France, Georgia will host the OIV World Congress in 2027.
Georgia officially submitted its application to host the 2027 OIV World Congress in 2025.
The spring session of the OIV is attended by Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
“OIV is the most important organization in the field of viticulture and winemaking. This decision once again highlights Georgia’s role on the global wine-culture map, confirming that it is one of the most significant wine-producing countries. Ultimately, this will contribute to the promotion of Georgian wine and strengthen its position in the global market,” stated Levan Mekhuzla.
It is noteworthy that Georgia has already hosted OIV international-level events twice — the 33rd International Congress in 1962 and the 8th General Assembly of the organization in 2010.
The International Organisation of Vine and Wine (OIV) is an intergovernmental organization comprising 51 member countries, including Georgia. The organization’s activities include developing recommendations in the field of viticulture and winemaking among member states, improving wine production and grape processing practices, as well as establishing and advancing international standards.