ქართული ღვინის ხარისხის შესაბამისობა საერთაშორისო სტანდარტებთან - სახელმწიფოს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია
14.04.2026
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მუდმივმოქმედი სადეგუსტაციო კომისიის მიერ, ალკოჰოლური სასმელების ორგანოლეპტიკური ტესტირების მიზნით, მიმდინარე წლის პირველ კვარტალში 64 დეგუსტაცია ჩატარდა. სულ სადეგუსტაციოდ წარდგენილი იყო 3106 ნიმუში, საიდანაც ტესტირება ვერ გაიარა 119-მა, დადებითი შეფასება მიენიჭა 2987-ს.
სავალდებულო დეგუსტაციას ექვემდებარება ყველა საექსპორტო და ასევე ადგილობრივ ბაზარზე სარეალიზაციოდ განკუთვნილი ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოები.
ალკოჰოლური სასმელის ნიმუშის ორგანოლეპტიკური ტესტირება ხდება ფერსა და გამჭირვალობაზე, ტიპურობაზე, დაავადებების არსებობაზე, არომატზე, გემოსა და ჰარმონიულობაზე. შეფასება ხდება ხუთქულიანი სისტემით. დადებით შედეგად ითვლება, თუ შეფასების ბალური მაჩვენებელი ტოლია ან მეტი 1,5 - ზე.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს შესაბამისი სამსახურები უწყვეტად ახორციელებენ ხარისხის მონიტორინგს, რათა ათეულ მილიონობით ლიტრი ქართული ღვინო საერთაშორისო სტანდარტებს აკმაყოფილებდეს, იყოს კონკურენტუნარიანი და მასზე მოთხოვნა კიდევ უფრო მეტად გაიზარდოს.

Ensuring the compliance of Georgian wine quality with international standards is one of the country’s main priorities
14.04.2026
In the first quarter of the current year, the Standing Tasting Committee of the National Wine Agency conducted 64 organoleptic evaluations of alcoholic beverages. A total of 3,106 samples were submitted for assessment, of which 119 failed to meet the required standards, while 2,987 received positive evaluations.
All wines bearing a designation of origin intended for export and sale on the domestic market are subject to mandatory tasting.
Organoleptic evaluation of alcoholic beverage samples is carried out based on color and clarity, typicality, the presence of defects or diseases, aroma, taste, and overall harmony. The assessment is conducted using a five-point scale, with a score of 1.5 or higher considered a positive result.
The relevant departments of the National Wine Agency continuously monitor product quality to ensure that tens of millions of liters of Georgian wine comply with international standards, remain competitive, and experience growing demand in global markets.