- ლევან მეხუზლა: „რთველის სამზადისი წელს ადრე დავიწყეთ, რაც მოგვცემს შესაძლებლობას პროცესი უფრო ორგანიზებულად წარიმართოს“
ლევან მეხუზლა: „რთველის სამზადისი წელს ადრე დავიწყეთ, რაც მოგვცემს შესაძლებლობას პროცესი უფრო ორგანიზებულად წარიმართოს“
ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესების რეფორმის ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა სიღნაღისა და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტებში ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრების მთავარი თემა 2026 წლის რთველისთვის მზადება იყო. საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ჭარბი მოსავლის შემთხვევაში, თუ კერძო სექტორი ყურძნის შესყიდვის ინტერესს არ გამოხატავს, სახელმწიფო განსაზღვრავს შესასყიდ ფასებს შაქრიანობის მიხედვით. „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ კანონის შესაბამისად ნებადართული ჯიშების ყურძნის შემთხვევაში, თუ შაქრიანობა აღემატება 20%-ს, ფასი 1.30 ლარია, 17%-დან 20%-მდე შაქრიანობის შემთხვევაში - 0.80 ლარი, ხოლო 17%-ზე ნაკლების შემთხვევაში - 0.30 ლარი. რაც შეეხება საფერავს, 22%-ზე მეტი შაქრიანობის შემთხვევაში ფასი 1.50 ლარია, 17%-დან 22%-მდე - 0.90 ლარი, ხოლო 17%-ზე ნაკლების შემთხვევაში - 0.30 ლარი.
„რთველის სამზადისი წელს ადრე დავიწყეთ, რაც მოგვცემს შესაძლებლობას, პროცესი უფრო ორგანიზებულად წარიმართოს. დიფერენცირებული ფასის დადგენა ზრდის მოტივაციას, რომ მევენახეებმა უფრო ხარისხიანი მოსავალი აწარმოონ. ჩვენ ვზრუნავთ დარგის ჯანსაღ, გრძელვადიან განვითარებაზე და, ამასთანავე, ვაცნობიერებთ ჩვენს სოციალურ პასუხისმგებლობას ფერმერების მიმართ, რათა ყურძენი ჩაუბარებელი არ დარჩეს. თუმცა, დარგის მომავლის გათვალისწინებით, ჩასაბარებელი ყურძენი აუცილებლად უნდა იყოს ხარისხიანი“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
შეხვედრაზე სააგენტოს თავმჯდომარემ ასევე ისაუბრა იმ ღონისძიებებზე, რომლებიც რთველის პერიოდში ყურძნით დატვირთული ტრანსპორტის ნაკადის ორგანიზებულ მართვას უზრუნველყოფს. მოსავლის აღრიცხვა განხორციელდება ელექტრონული სასწორების მეშვეობით, რომლებიც ინტეგრირებული იქნება ერთიან ელექტრონულ ბაზაში, რაც პროცესის გამჭვირვალობასა და მევენახეების ნდობას გაზრდის. გარდა ამისა, ღვინის საწარმოები აღიჭურვება შაქრიანობის საზომი თანამედროვე მოწყობილობებით.
შეხვედრებს სიღნაღის საკრებულოს თავმჯდომარე დავით ჯანიკაშვილი, დედოფლისწყაროს მერი ნიკოლოზ ჯანიაშვილი და სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ ვაჭარაძე ესწრებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ ღვინის ხარისხის რეფორმასთან დაკავშირებული მსგავსი შეხვედრები უკვე გაიმართა კახეთის ყველა მუნიციპალიტეტში.

Levan Mekhuzla: "We started the harvest preparations earlier this year, allowing us to conduct the process in a more organized manner"
03.04.2026
Within the framework of Georgian wine quality improvement reform, Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency, met with local government representatives in the municipalities of Sighnaghi and Dedoplistskaro.
The main topic of the meetings was preparations for the 2026 harvest. According to the decision of the Georgian government, in the event of a surplus harvest, if the private sector does not express interest in purchasing grapes, the state will determine the purchase prices based on sugar content. In the case of grapes of permitted varieties according to the Law on Vine and Wine, if the sugar content exceeds 20%, the price is 1.30 GEL, for sugar content from 17% to 20% - 0.80 GEL, for less than 17% - 0.30 GEL. As for Saperavi, if sugar content is over 22% the price is 1.50 GEL, in the case of sugar content from 17% to 22% - 0.90 GEL, and for less than 17% - 0.30 GEL.
"We started the harvest preparations earlier this year, which allowing us to conduct the process in a more organized manner. Setting a differentiated price increases the motivation of winegrowers to produce a higher quality harvest. We care about the healthy, long-term development of the sector and, at the same time, we are aware of our social responsibility towards farmers so that grapes are not left unsold. However, considering the future of the sector, the grapes to be delivered for purchase must be of high quality," noted Levan Mekhuzla.
At the meeting, the Chairman of the Agency also spoke about the measures that ensure the organized management of the mobility of transport loaded with grapes during the harvest period. Harvest will be monitored using electronic scales, which will be integrated into a single electronic database, that will increase the transparency of the process and the trust of winegrowers. In addition, wineries will be equipped with modern sugar content measuring devices.
The Chairman of the Sighnaghi City Council, Davit Janikashvili, the Mayor of Dedoplistskaro, Nikoloz Janiashvili, and the Deputy Chairman of the Agency, Zurab Vacharadze also attended the meetings.
It is noteworthy that meetings related to wine quality reform have already been held in all municipalities of Kakheti region.