„ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თანადაფინანსება ხუთმა კომპანიამ მიიღო
01.04.2026
მიმდინარე წელს, „ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამის“ ფარგლებში, ჯამურად 224.3 ათასი ლარის ოდენობის თანადაფინანსება ქართული ღვინის მწარმოებელმა ხუთმა კომპანიამ მიიღო - „ვილა მოსავალი“, „მეღვინეობა ჩელთი“, „თიკო ისთეით“, „ბი ჯი ვაინსი“ და „ასკანელი ძმები“.
სულ პროგრამაში 20 განაცხადი შევიდა, რომელთაგან პირობები მხოლოდ აღნიშნულმა ხუთმა კომპანიამ დააკმაყოფილა.
პროგრამაში მონაწილე კომპანიების მიერ მიზნობრივ ბაზრებზე ექსპორტირებული ღვინის მოცულობამ 2025 წელს 676,685.75 ლიტრი შეადგინა, რაც 2024 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელთან შედარებით 20%-ით მეტია.
პროგრამის პირობების შესაბამისად, კომპანიებმა მიზანმიმართული მარკეტინგული აქტივობების შედეგად მნიშვნელოვნად გაზარდეს ექსპორტის მოცულობა ამერიკის, ევროპისა და აზიის ბაზრებზე.
„ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამა“ საქართველოს მთავრობამ 2021 წლის სექტემბერში, ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის ზრდისა და პრიორიტეტული ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით დაამტკიცა.
პროგრამას სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტო, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კოორდინაციით ახორციელებს.
აღსანიშნავია, რომ სააგენტო მარკეტინგული ხარჯების თანადაფინანსებას უზრუნველყოფს მხოლოდ იმ კომპანიებისთვის, რომლებიც ექსპორტს ახორციელებენ პრიორიტეტულ ბაზრებზე მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში, დსთ-სა და სუამ-ის ქვეყნების გარდა.

- Within the framework of the "State Program for Promoting the Popularization of Georgian Wine", five companies received co-financing from the National Wine Agency
Within the framework of the "State Program for Promoting the Popularization of Georgian Wine", five companies received co-financing from the National Wine Agency
This year within the framework of the "State Program for Promoting the Popularization of Georgian Wine", five Georgian wine-producing companies received co-financing in the amount of 224.3 thousand GEL - "Villa Mosavali", "Chelti Winery", "Tiko Estate", "BG Wines" and "Askaneli Brothers".
20 applications were submitted to the program, of which only the above-mentioned five companies met the requirements.
The volume of wine exported to target markets by companies participating in the program, amounted to 676,685.75 liters in 2025, which is 20% more than the same figure in 2024.
According to the terms of the program, companies have significantly increased their export volumes to the American, European, and Asian markets as a result of targeted marketing activities.
The "State Program for Promoting the Popularization of Georgian Wine" was approved by the Government of Georgia in September 2021 with the aim of increasing the export potential of Georgian wine and diversifying priority markets.
The program is being implemented by the LEPL National Wine Agency, under the coordination of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Notably, the Agency provides co-financing of marketing expenses only for those companies that export to priority markets in various countries of the world, except for the CIS and GUAM countries.