- „ხარისხიანი ქართული ღვინის წარმოებისთვის, ვენახების გაშენება უნდა ექვემდებარებოდეს რეგულაციებს“, - ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე
„ხარისხიანი ქართული ღვინის წარმოებისთვის, ვენახების გაშენება უნდა ექვემდებარებოდეს რეგულაციებს“, - ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე
„ვენახების გაშენებაზე თანხმობის გაცემის წესები და პროცედურები, რომლებმაც უნდა უზრუნველყოს პროცესის სრული გამჭვირვალობა, 2026 წლის 1 მაისამდე შემუშავდება კანონქვემდებარე აქტის სახით. ახალი რეგულაციის მიზანია, ქართული ღვინის ხარისხის უზრუნველყოფა და ამით, გრძელვადიან პერსპექტივაში, მევენახეებისა და ღვინის კერძო ინდუსტრიის მხარდაჭერა“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ ვაჭარაძემ.
„ვაზისა და ღვინის შესახებ“ საქართველოს კანონს დაემატა ნორმა, რომლითაც განისაზღვრება სამეწარმეო ვენახის გაშენებაზე თანხმობის გაცემის ცნება. სამეწარმეო ვენახების გაშენებაზე თანხმობის მიღება დასჭირდებათ იმ პირებს, რომლებიც მიმდინარე წლის 1 მაისის შემდგომ პერიოდში გადაწყვეტენ კომერციული მიზნებისთვის ვენახის გაშენებას.
ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) მონაცემებით, 1961 წლის შემდეგ, ამ ეტაპზე, მსოფლიო მასშტაბით ღვინის მოხმარება ყველაზე დაბალ ნიშნულზეა.
„მძაფრი კონკურენციისა და ჭარბწარმოების ფონზე, ვენახების გაშენება უნდა ექვემდებარებოდეს რეგულაციებს. აქცენტი უნდა გაკეთდეს ნედლეულისა და საბოლოო პროდუქტის ხარისხზე. დაწყებული ნიადაგით, ექსპოზიციით, მდებარეობით, ჯიშით, საძირით - ყველაფერი უნდა შეესაბამებოდეს იმ სტანდარტს, რაც საშუალებას მოგვცემს, მივიღოთ ხარისხიანი მოსავალი საუკეთესო ღვინის დასამზადებლად“, - აღნიშნა ზურაბ ვაჭარაძემ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ ვენახის გაშენებაზე თანხმობა უფასოდ გაიცემა. ვენახების გაშენების თანხმობის აღება მოუწევს მხოლოდ იმ პირებს, რომლებიც გეგმავენ კომერციულ საქმიანობას და არ ეხება მათ, ვინც ვენახის გაშენებას პირადი მოხმარებისთვის აპირებს.

„For the production of high-quality Georgian wine, the establishment of vineyards must be subject to regulations,” stated the Deputy Chairman of the National Wine Agency of Georgia.
27.03.2026
„The rules and procedures for granting consent for vineyard establishment, which must ensure full transparency of the process, will be developed in the form of a subordinate normative act by 1 May 2026. The goal of the new regulation is to ensure the quality of Georgian wine and thus, in the long term, support winegrowers and the private wine industry," said Zurab Vacharadze, Deputy Chairman of the National Wine Agency.
A norm has been introduced to the Law of Georgia “On Vine and Wine,” defining the concept of granting consent for the establishment of commercial vineyards. Consent for establishing commercial vineyards will be required for persons who decide to plant vineyards for commercial purposes after 1 May of the current year.
According to the International Organization of Vine and Wine (OIV), global wine consumption is currently at its lowest level since 1961.
“Against the backdrop of intense competition and overproduction, vineyard establishment must be subject to regulation. The focus should be placed on the quality of both raw materials and the final product. Starting from soil, exposure, location, variety, and rootstock — everything must comply with the standards that enable us to obtain high-quality harvests for the production of premium wine,” stated Zurab Vacharadzе.
The National Wine Agency of Georgia will issue consent for vineyard establishment free of charge. Such consent will be required only for individuals planning commercial activities and will not apply to those intending to establish vineyards for personal use.