ფილადელფიაში „ქართული ღვინის ფორუმი“ გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით და ამერიკა-საქართველოს ბიზნეს-საბჭოს ორგანიზებით, რიგით მე-9 „ქართული ღვინის ფორუმი“ აშშ-ის პენსილვანიის შტატის ქალაქ ფილადელფიაში ჩატარდა.
პენსილვანიის უნივერსიტეტში გამართული ორდღიანი ღონისძიება მოიცავდა სამეცნიერო კონფერენციას და ქართული ღვინის სემინარ-პრეზენტაციას, მოწვეულ სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცათ მიეღოთ ინფორმაცია საქართველოსა და ქართული ღვინის კულტურის შესახებ, ასევე, დაეგემოვნებინათ ქართული ღვინოები.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ ტორონტოს უნივერსიტეტის პროფესორი სტივენ ბატიუკი, არქეოლოგი ბილ შინდლერი, ასევე სომელიეები და მარკეტინგის სპეციალისტები.
აღსანიშნავია, რომ „ქართული ღვინის ფორუმი“, ტრადიციულად, მოიცავს სამეცნიერო კონფერენციას, რომლის ფარგლებშიც, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის მეცნიერ-მკვლევარები ქართული ვაზის კულტურასა და ისტორიასთან დაკავშირებულ სამეცნიერო კვლევებს წარადგენენ და განიხილავენ.
„ქართული ღვინის ფორუმი“ აშშ-ში პირველად 2018 წელს ქალაქ ვაშინგტონში გაიმართა.
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, სადაც ქართული ღვინის პოპულარიზაციის, ცნობადობისა და ექსპორტის ზრდის ხელშეწყობის მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, სხვადასხვა მნიშვნელოვანი ღონისძიება, მათ შორის, „ქართული ღვინის ფორუმი“ იმართება.

The “Georgian Wine Forum” was held in Philadelphia.
With the support of the National Wine Agency of Georgia and organized by the U.S.-Georgia Business Council, the 9th Georgian Wine Forum was held in Philadelphia, Pennsylvania.
The two-day event, hosted at the University of Pennsylvania, included a scientific conference and a Georgian wine seminar-presentation. Invited guests had the opportunity to receive information about Georgia and its wine culture, as well as to taste Georgian wines.
Participants in the conference included Professor Stephen Batiuk from the University of Toronto, archaeologist Bill Schindler, as well as sommeliers and marketing specialists.
It is noteworthy that the Georgian Wine Forum traditionally includes a scientific conference, within the framework of which researchers and scholars from various countries present and discuss studies related to the culture and history of Georgian grapevine and wine.
The Georgian Wine Forum was first held in the United States in 2018 in Washington.
The United States represents a strategic market for Georgian wine. With the support of the National Wine Agency, various important events - including the Georgian Wine Forum - are organized to promote Georgian wine, increase its recognition, and support export growth.