გერმანიაში ქართული ღვინის მასშტაბური წარდგენა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით, გერმანიის ქალაქ დუსელდორფში, მსოფლიოში ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების გამოფენაში „ProWein Dusseldorf“ ქართული ღვინის მწარმოებელი 26 კომპანია მონაწილეობდა.
სამდღიანი გამოფენის ფარგლებში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი მარკეტინგული კომპანიის „ff.k Public Relations“ ორგანიზებით, ქართული ღვინის პროფესიული პრეზენტაცია-დეგუსტაციები გაიმართა,  რომლებსაც  ღვინის ექსპერტი ინგე მაინცერი, ღვინის მწერალი და ექსპერტი რობერტ ჯოზეფი, ღვინის მაგისტრები კონსტანტინ ბაუმი და იანეკ შუმანი უძღვებოდნენ. დეგუსტაციებზე განსაკუთრებული აქცენტი ქვევრის ღვინოებზე გაკეთდა. ქართულ ღვინოსთან ერთად, გამოფენის ფარგლებში წარმოდგენილი იყო ქართული სამზარეულო და გასტრონომია.
„გამოფენაზე „ProWein Dusseldorf“ საქართველოს წარდგენა მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდისა და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიკაციისთვის. ღვინის ეროვნული სააგენტო აგრძელებს ღვინის მწარმოებელი კომპანიების მხარდაჭერას საერთაშორისო გამოფენებში მონაწილეობის მიზნით, რაც მეწარმეებს აძლევს შესაძლებლობას, მოიძიონ ახალი იმპორტიორები და შეხვდნენ პოტენციურ პარტნიორებს.   გამოფენის ფარგლებში გაიმართა არაერთი სემინარი და დეგუსტაცია, სადაც ნათლად გამოჩნდა, რომ ქართული ღვინის მიმართ პროფესიონალებისა და მომხმარებლების მხრიდან დაინტერესება ძალიან დიდია“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე თამთა ყველაიძემ.
გამოფენას საქართველოს კონსული ქალაქ მაინის ფრანკფურტში რუსუდან ვარდოშვილი დაესწრო. ProWein Dusseldorf-ზე ღვინის წარსადგენად ქართველმა მეღვინეებმა მხარდაჭერა გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოსგანაც მიიღეს.
საქართველო გამოფენაში „ProWein Dusseldorf“ 26-ედ მონაწილეობდა. გამოფენაზე, სამი დღის განმავლობაში,  ქართული ღვინის შეფასების შესაძლებლობა ღვინის პროფესიონალებს, კომერციული სექტორის წარმომადგენლებს და გამოფენის ათეულ ათასობით სტუმარს მიეცა, რასაც გაყიდვების ზრდისთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება.
წელს გამოფენაზე „ProWein Dusseldorf“ მსოფლიოს 50 ქვეყნის 2400-მდე ღვინის კომპანია იყო წარმოდგენილი.
გერმანია ევროპაში ყველაზე დიდი იმპორტიორი და ღვინის მომხმარებელი ქვეყანაა. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ მხარდაჭერილი აქტივობებისა და ქართული ღვინის მწარმოებლებთან თანმიმდევრული თანამშრომლობის შედეგად, შექმნილია ქართული ღვინის ექსპორტის მზარდი ტენდენცია.

A large-scale presentation of Georgian wine was held in Germany
With the financial and organizational support of the National Wine Agency, 26 Georgian wine-producing companies participated in one of the world’s largest wine and alcoholic beverage exhibitions, “ProWein Düsseldorf,” held in the German city of Düsseldorf.
During the three-day exhibition, professional presentations and tastings of Georgian wine were organized by the National Wine Agency’s contracted marketing company “ff.k Public Relations,” led by wine expert Inge Mainzer, wine writer Robert Joseph, and Masters of Wine Konstantin Baum and Janek Schumann. Special emphasis was placed during the tastings on Qvevri wines. Alongside Georgian wine, Georgian cuisine and gastronomy were also presented as part of the exhibition.
“Georgia’s presence at the ‘ProWein Düsseldorf’ exhibition is vital for increasing the awareness of Georgian wine and diversifying export markets. The National Wine Agency continues to support wine-producing companies in participating in international exhibitions, providing entrepreneurs with the opportunity to find new importers and meet potential partners. Within the framework of the exhibition, numerous seminars and tastings were held, demonstrating a very high level of interest in Georgian wine among both professionals and consumers,” said Tamta Kvelaidze, Deputy Chairman of the National Wine Agency.
The exhibition was attended by the Consul of Georgia in Frankfurt am Main, Rusudan Vardoshvili. Georgian winemakers also received support from the Embassy of Georgia in the Federal Republic of Germany to present their wines at ProWein Düsseldorf.
Georgia participated in the “ProWein Düsseldorf” exhibition for the 26th time. During the three-day exhibition, wine professionals, representatives of the commercial sector, and tens of thousands of visitors had the opportunity to taste Georgian wine, which is essential for increasing sales.
This year, up to 2,400 wine companies from 50 countries were represented at the “ProWein Düsseldorf” exhibition.
Germany is the largest importer and consumer of wine in Europe.As a result of activities supported by the National Wine Agency and consistent cooperation with Georgian wine-producing companies, a growing trend in the export of Georgian wine has been established.