„ქართული ღვინის ხარისხი და საერთაშორისო ბაზრებზე წარმატება დამოკიდებულია სწორედ ვენახის ხარისხზე“ - ლევან მეხუზლა
11.03.2026
სამეწარმეო ვენახების გაშენებაზე თანხმობის მიღება დასჭირდებათ იმ პირებს, რომლებიც მიმდინარე წლის 1 მაისის შემდგომ პერიოდში გადაწყვეტენ კომერციული მიზნებისთვის ვენახის გაშენებას. ვისაც ვენახი უკვე გაშენებული აქვს, მათზე ეს რეგულაცია არ გავრცელდება“ - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ, ლევან მეხუზლამ.
საქართველოს პარლამენტმა ვაზისა და ღვინის შესახებ“ კანონში ცვლილებებს მეორე მოსმენით მხარი უკვე დაუჭირა. კანონს ემატება ნორმა, რომლითაც განისაზღვრება ვენახის გაშენებაზე თანხმობის ცნება, რაც განიმარტება შემდეგნაირად: საჯარო სამართლის იურიდიული პირის, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული დოკუმენტი, რომელიც ფიზიკურ ან/და იურიდიულ პირს აძლევს უფლებას გააშენოს სამეწარმეო ვენახი.
პარლამენტის მიერ კანონში ცვლილებების შეტანის შემდეგ, 1 მაისამდე შემუშავდება შესაბამისი ნორმატიული აქტი, სადაც გაიწერება წარმოსადგენი დოკუმენტაცია.
ვაზს ჩვენ ვუტოვებთ მომავალ თაობას, ამიტომ ვენახი გათვლილი უნდა იყოს მრავალწლიან ინვესტიციაზე. ფერმერს დაცული უნდა ჰქონდეს აგროტექნიკური მახასიათებლები, ჯიშობრივი სიწმინდე, ვენახის გაშენების ტექნოლოგია-ტექნიკა; გადამწყვეტია ნიადაგი და ადგილი, სადაც ვაშენებთ ვენახს, რადგან სწორედ ადგილწარმოშობა განსაზღვრავს ღვინის ხარისხს. მსგავსი რეგულაცია დიდი ხანია მოქმედებს ევროპის მეღვინეობის წამყვან ქვეყნებში. ქართული ღვინის ხარისხი და საერთაშორისო ბაზრებზე წარმატება დამოკიდებულია სწორედ ვენახის ხარისხზე“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
ახალი რეგულაციით, პირი, რომელიც შეთანხმების გარეშე, თვითნებურად გააშენებს ვენახს, ვერ მოახდენს კომერციული მიზნით ყურძნის ან ღვინის რეალიზაციას. ვენახების გაშენების თანხმობის აღება მოუწევს მხოლოდ იმ პირებს, რომლებიც გეგმავენ კომერციულ საქმიანობას და არ ეხება მათ, ვინც ვენახის გაშენებას პირადი მოხმარებისთვის აპირებს.

“The quality of Georgian wine and its success in international markets depend precisely on the quality of the vineyard,” stated Levan Mekhuzla.
11.03.2026
Individuals who decide to plant vineyards for commercial purposes after May 1 of this year will be required to obtain consent for the establishment of commercial vineyards. This regulation will not apply to those who already have vineyards planted,” said the Chairman of the National Wine Agency of Georgia”, Levan Mekhuzla.
The Parliament of Georgia has already supported the amendments to the Law "On Vine and Wine" in the second reading. The law adds a norm that defines the concept of consent to the cultivation of a vineyard, which is defined as follows: a document issued by the National Wine Agency, a legal entity under public law, which gives a natural person and/or legal entity the right to cultivate an entrepreneurial vineyard.
After the Parliament amends the law, a relevant normative act will be developed by May 1, which will include the documentation to be submitted.
"We are leaving the vine to the next generation, so the vineyard should be designed for long-term investment. The farmer must maintain agrotechnical characteristics, varietal purity, and vineyard cultivation technology; the soil and the place where we grow the vineyard are crucial, because it is the place of origin that determines the quality of the wine. Similar regulations have been in effect in leading European wine-making countries for a long time. The quality of Georgian wine and its success in international markets depend on the quality of the vineyard," noted Levan Mekhuzla.
Under the new regulation, a person who arbitrarily cultivates a vineyard without an agreement will not be able to sell grapes or wine for commercial purposes. Only those who plan to conduct commercial activities will have to obtain permission to cultivate vineyards and will not apply to those who intend to cultivate vineyards for personal consumption.