- ლევან მეხუზლა: „ვენახების გაშენებაზე თანხმობა ევროკავშირის ღვინის მწარმოებელ ყველა ქვეყანაში გაიცემა“
ლევან მეხუზლა: „ვენახების გაშენებაზე თანხმობა ევროკავშირის ღვინის მწარმოებელ ყველა ქვეყანაში გაიცემა“
„ვენახების გაშენებაზე თანხმობა ევროკავშირის ღვინის მწარმოებელ ყველა ქვეყანაში გაიცემა. საქართველოშიც, კომერციული, სამეწარმეო ვენახის გაშენება უნდა იყოს ორიენტირებული გრძელვადიან ხარისხზე, ნერგი უნდა იყოს კვალიფიციურ სანერგეში გამოყვანილი, ვენახი უნდა იყოს გაშენებული სწორ ადგილზე, რადგან ყველა ნიადაგი არ იძლევა საუკეთესო ხარისხის ყურძენს. ეს ფაქტორები თავიდანვე უნდა იყოს გათვალიწინებული. ვენახი არის ის სიმდიდრე, რომელიც მომავალ თაობებს გადაეცემა, რადგან ახლა გაშენებული ვენახებიდან საუკეთესო მოსავლის მიღება 15 წლის შემდეგ იწყება“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ლევან მეხუზლამ.
საქართველოს პარლამენტმა „ვაზისა და ღვინის შესახებ“ კანონში ცვლილებებს მეორე მოსმენით მხარი უკვე დაუჭირა. კანონს ემატება ნორმა, რომლითაც განისაზღვრება ვენახის გაშენებაზე თანხმობის ცნება, რაც განიმარტება შემდეგნაირად: საჯარო სამართლის იურიდიული პირის, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაცემული დოკუმენტი, რომელიც ფიზიკურ ან/და იურიდიულ პირს აძლევს უფლებას გააშენოს სამეწარმეო ვენახი.
იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ გაიზარდა გაშენებული ვენახების რაოდენობა და შესაბამისად ყურძნის მოსავლიანობა, ცვლილების თანახმად, დაცული ადგილწარმოშობის ღვინისა და სპირტიანი სასმელის მაღალი ხარისხის უზრუნველსაყოფად, ადგილწარმოშობის დასახელების ალკოჰოლიანი სასმელი წარმოებული უნდა იყოს მხოლოდ ამ ღვინის ან/და სპირტიანი სასმელის წარმოების სპეციფიკაციაში განსაზღვრულ მიკროზონაში მოწეული ყურძნისგან.
ცვლილება ასევე განსაზღვრავს ღვინის ყველა კომპანიისთვის მევენახეობა-მეღვინეობის პრაქტიკაში ტექნოლოგიური პროცესების აღრიცხვა-შეტყობინების მოთხოვნების შესრულებას.
ცვლილებების მიზანია ხარისხიანი, კონკურენტუნარიანი ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლიანი სასმელების წარმოების, ასევე, რეალიზაციისათვის აუცილებელი ადგილობრივი და საერთაშორისო ბაზრების მოთხოვნათა გათვალისწინების ხელშეწყობა.
„ქართული ღვინო უნდა პოზიციონირებდეს იმ სეგმენტში, სადაც წარმოდგენილია უნიკალური და პრემიუმ ხარიხის ღვინოები. ვენახის გაშენებაზე თანხმობა უფასოდ გაიცემა და თანხმობის აღება მოუწევს მხოლოდ იმ პირებს, რომლებიც გეგმავენ კომერციულ საქმიანობას. ამ ეტაპზე, ვენახების მასიური გაშენების ტემპი შენელებულია. ბოლოს წლების სტატისტიკით, ყოველწლიურად, 500 ჰექტრამდე ფართობი ახალი ვენახი შენდება. ამ მონაცემზე დაყრდნობით, შეგვიძლია ვთქვათ, რომ ვენახების გაშენებაზე თანხმობის მიღება შეეხება დაახლოებით 100-მდე პირს“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.

Levan Mekhuzla: "Consent to cultivate vineyards is issued in all EU wine-producing countries"
"Consent to cultivate vineyards is issued in all wine-producing countries of the European Union. In Georgia, too, the cultivation of commercial, industrial vineyards must be oriented towards long-term quality, the seedlings must be grown in a qualified nursery, the vineyard must be planted in the right place, because not all soils produce the best quality grapes. These factors must be taken into account from the very beginning. A vineyard is a wealth that will be passed on to future generations, because the best harvest from vineyards planted now begins after 15 years," noted Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
The Parliament of Georgia has already supported the amendments to the Law "On Vine and Wine" in the second reading. The law adds a norm that defines the concept of consent to the cultivation of a vineyard, which is defined as follows: a document issued by the Legal Entity of Public Law - National Wine Agency, which gives a natural person and/or legal entity the right to cultivate an industrial vineyard.
Taking into account the fact that the number of cultivated vineyards and, accordingly, the yield of grapes has increased, according to the amendment, in order to ensure the high quality of wines and alcoholic beverages with a protected designation of origin, alcoholic beverages with a protected designation of origin must be produced only from grapes harvested in the microzone specified in the production specification for this wine and/or alcoholic beverage.
The 2191amendment also stipulates that all wine companies must comply with the requirements for recording and reporting technological processes in viticulture and winemaking practices.
The goal of the changes is to promote the production of high-quality, competitive alcoholic beverages of grape origin, as well as to take into account the requirements of local and international markets necessary for their sale.
"Georgian wine should position itself in the segment where unique and premium wines are presented. Permission to cultivate a vineyard will be issued free of charge and will have to obtain permission only to those individuals who plan commercial activities. At this stage, the pace of massive cultivation of vineyards has slowed down. According to statistics from recent years, up to 500 hectares of new vineyards are being developed annually. Based on this data, we can say that obtaining permission to cultivate vineyards will apply to approximately 100 persons," - noted Levan Mekhuzla.