Apple TV-ის სერიალის „DROPS OF GOD“ მეორე სეზონმა, რომელიც საქართველოსაც ეძღვნება, კრიტიკოსთა და მაყურებელთა მაღალი შეფასება დაიმსახურა
27.02.2026
ფილმებისა და სერიალების შეფასების  წამყვან ამერიკულ ვებგვერდზე „Rotten Tomatoes“, Apple TV-ის სერიალის „DROPS OF GOD“  მე-2 სეზონი კრიტიკოსთა 89%-იან და მაყურებელთა 91%-იან მაღალ შეფასებას იღებს, რაც მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ცნობადობის ზრდისთვის მსოფლიო მასშტაბით.
21 იანვარს, Apple TV-ზე EMMY-ის მფლობელი, მრავალენოვანი სერიალის „DROPS OF GOD“ მეორე სეზონის პრემიერა შედგა. სეზონი რამდენიმე ეპიზოდისგან შედგება და მსოფლიო მასშტაბით მილიონობით მაყურებელს ღვინის კულტურისა და გასტრონომიის სამყაროში, მათ შორის, საქართველოში ამოგზაურებს.
„DROPS OF GOD“ ეფუძნება ამავე სახელწოდების ბესტსელერ იაპონურ მანგას და წარმოადგენს ფრანგულ-იაპონურ დრამას. სერიალის გმირების მამას, ლეგენდარულ ფრანგ სომელიე ალექსანდრ ლეჟერს,  შექმნილი აქვს მსოფლიოში ყველაზე დიდი და ძვირადღირებული ღვინის კოლექცია. მეორე სეზონში სერიალის გმირების ამოცანაა მიაგნონ კოლექციის ყველაზე საუკეთესო და ამავდროულად უსახელო ღვინის ბოთლის წარმოშობის ადგილს. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად, სხვა ქვეყნებთან ერთად, სერიალის გმირები საქართველოშიც მოგზაურობენ.
„მხატვრული სერიალი, რომელიც ღვინოზეა, გვერდს ვერ აუვლიდა საქართველოს. ეს არის იმ წარმატების შედეგი, რომელსაც ქართულმა ღვინომ მიაღწია საერთაშორისო ასპარეზზე. ქართული ღვინის კულტურა აღიარებულია არა მხოლოდ ღვინის სფეროში, არამედ მთელ მსოფლიოში“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ.
სერიალის „DROPS OF GOD“ მეორე სეზონის ნაწილი გადაღებულია საქართველოში, კინოკომპანიების „სტუდია 99“ და „ასი ფილმი“ მონაწილეობით და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ პროექტის „გადაიღე საქართველოში“ მხარდაჭერით. პროექტის კონსულტანტი იყო საქართველოს სომელიეთა ასოციაციის პრეზიდენტი შალვა ხეცურიანი.

- The second season of the Apple TV series “Drops of God,” which is also dedicated to Georgia, has received high acclaim from both critics and audiences.
The second season of the Apple TV series “Drops of God,” which is also dedicated to Georgia, has received high acclaim from both critics and audiences.
On the leading American film and television review website “Rotten Tomatoes,” the second season of the Apple TV series “Drops of God” has received a high rating of 89% from critics and 91% from audiences. This achievement is significant for the promotion and increased global recognition of Georgian wine.
On January 21, the second season of the Emmy-winning, multilingual series “Drops of God” premiered on Apple TV. The season comprises several episodes and takes millions of viewers worldwide on a journey through the world of wine culture and gastronomy, including the country of Georgia.
Drops of God” is based on the bestselling Japanese manga of the same name and is a French-Japanese drama series. The father of the main characters, the legendary French sommelier Alexandre Léger, has assembled the largest and most valuable wine collection in the world. In the second season, the task of the series' heroes is to find the best wine in the collection and, at the same time, the place of origin of the nameless bottle of wine. To achieve this goal, the heroes of the series travel to Georgia, as well as other countries.
“A feature series about wine could not pass by Georgia. This is the result of the success that Georgian wine has achieved in the international arena. Georgian wine culture is recognized not only in the wine industry, but throughout the world” - Stated Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
Part of the second season of the series “DROPS OF GOD” was filmed in Georgia, with the participation of the film companies “Studio 99” and “Asi Film” and with the support of the “Shoot in Georgia” project of the “Produce in Georgia” agency of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. The project consultant was Shalva Khetsuriani, President of the Georgian Sommeliers Association.