„მეღვინეობის დარგი წარმატებული სახელმწიფო მხარდაჭერის შედეგად გახდა“, - ლევან მეხუზლა
რთველის დროს სახელმწიფო მხარდაჭერა ათასობით მევენახე-ფერმერს საქმიანობის გაგრძელების შესაძლებლობას და ხარისხიანი ყურძნის წარმოების მოტივაციას აძლევს, რაც უმნიშვნელოვანესია მეღვინეობის ინდუსტრიის განვითარებისა და საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის კონკურენტუნარიანობისთვის. ჩვენთვის პრიორიტეტია მევენახეს ყურძენი არ დარჩეს ჩაუბარებელი. სახელმწიფო რთველის დროს ყურძნის შესყიდვის პროცესში ერთვება მხოლოდ მაშინ, როცა მოსავალი ჭარბია და მასზე კერძო სექტორიდან მოთხოვნა არ არსებობს. შესაბამისად, სახელმწიფო კერძო სექტორთან კონკურენციაში არ შედის“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ.
სააგენტოს თავმჯდომარის განცხადებით, სახელწმიფოს ქმედებები სრულად მიმართულია ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესებისკენ.
უმნიშვნელოვანესია, რომ ის ნედლეული, რომლისგანაც მზადდება ღვინო, იყოს შესაბამისად მაღალი ხარისხის. მიმდინარე წელს რთველისთვის დაგეგმილი ცვლილებებით, იმ შემთხვევაში, თუ სახელმწიფოს მოუწევს ჭარბი ყურძნის მიღება, დადგენილია სამი ფასი. აღნიშნული გადაწყვეტილების ერთდერთი მიზანი ხარისხიანი ღვინის წარმოების ხელშეწყობა და მევენახეებისთვის მოტივაციის გაზრდაა, აწარმოონ ხარისხიანი ყურძენი. “, - განაცხადა ლევან მეხუზლამ.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ ისაუბრა ვაზისა და ღვინის შესახებ საქართველოს კანონში“ ცვლილებზე, კერძოდ, მიმდინარე წლიდან სამეწარმეო ვენახის გაშენებაზე თანხმობის გაცემაზე. ვენახების გაშენების თანხმობის აღება მოუწევს მხოლოდ იმ პირებს, რომლებიც გეგმავენ კომერციულ საქმიანობას და არ ეხება მათ, ვინც ვენახის გაშენებას პირადი მოხმარებისთვის აპირებს. ვენახების გაშენების დროს ყურადღება უნდა მიექცეს ვაზის ნერგების ხარისხს, გაშენების ექსპოზიციას, ნიადაგს, ჯიშებს. ყველაფერი უნდა შეესაბამებოდეს იმ სტანდარტს, რაც საშუალებას იძლევა, მივიღოთ ხარისხიანი ყურძნის მოსავალი და ღვინო. თუ ამ ყველაფერს მეწარმე გაითვალისწინებს, მას არ შეექმნება გაშენების თანხმობის მიღებაში დაბრკოლება“, - განაცხადა მან.
როგორც ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ აღნიშნა, სწორედ სახელმწიფო მხარდაჭერის შედეგად გახდა მეღვინეობის დარგი წარმატებული. მეღვინეობა ქვეყნის წამყვანი სტრატეგიული დარგია. ქართული ღვინო საქართველოს საექსპორტო პროდუქციის ხუთეულშია სტაბილურად. მხოლოდ ღვინისა და სპირტიანი სასმელების ექსპორტით, ქვეყანა შემოსავლების სახით ნახევარ მილიარდზე მეტ აშშ დოლარს იღებს ყოველწლიურად. რომ არ შეფერხდეს ქართული ღვინის 8 ათასწლიანი განვითარების ისტორია, სახელმწიფო მეღვინეობის დარგს მუდმივ მხარდაჭერას უცხადებს.
აღსანიშნავია, რომ 2019-2021 წლებში, სახელმწიფო ვენახების გაშენების მხარდაჭერის პროგრამას ახორციელებდა. მას შემდეგ, რაც მევენახე ფერმერების მხრიდან გამოიკვეთა, რომ ვენახების გაშენების მიმართულებით მხარდაჭერის საჭიროება აღარ არსებობდა, აღნიშნული პროგრამა შეჩერდა.

“The wine industry has become successful as a result of state support," - Levan Mekhuzla
„State support during the harvest provides thousands of winegrowers and farmers with the opportunity to sustain their operations and the motivation to produce high-quality grapes, which is essential for the development of the winemaking industry and the competitiveness of Georgian wine in international markets. It is our priority to ensure that winegrowers’ grapes are not left unsold. The state intervenes in the grape procurement process during the harvest only when there is a surplus and no demand from the private sector. Accordingly, the state does not compete with the private sector,” stated Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
According to the Chairman of the Agency, the state’s actions are entirely aimed at improving the quality of Georgian wine.
According to Levan Mekhuzla, it is of paramount importance that the raw materials used in winemaking are of high quality. With the changes planned for this year’s harvest, in the event that the state accepts surplus grapes, three price categories have been established. One of the objectives of this decision is to promote the production of high-quality wine and to enhance winegrowers’ motivation to cultivate high quality grapes.
“The Chairman of the National Wine Agency also addressed amendments to the Law of Georgia on Vine and Wine, particularly the introduction, starting this year, of a consent requirement for the cultivation of commercial vineyards. “Only individuals who intend to engage in commercial activities will be required to obtain consent for vineyard cultivation, and this requirement will not apply to those who plan to grow vineyards for personal use. When cultivating vineyards, attention must be paid to the quality of vine seedlings, the exposure of the vineyard, the soil, and the grape varieties. Everything must comply with the standards that ensure the production of high-quality grapes and wine. If an entrepreneur takes all these factors into account, there will be no obstacles to obtaining consent for vineyard cultivation,” he stated.
As the Chairman of the National Wine Agency noted, it is precisely through state support that the winemaking sector has achieved its current success. Winemaking is one of the country’s leading strategic sectors, and Georgian wine consistently ranks among Georgia’s top five export products. The country generates more than half a billion US dollars annually from the export of wine and spirits alone. In order to preserve and further develop the 8,000-year-old tradition of Georgian winemaking, the state reaffirms its continued support for the sector.
It is worth noting that from 2019 to 2021, the state implemented a vineyard cultivation support program. After it became evident from winegrower farmers that there was no longer a need for support in vineyard cultivation, the program was discontinued.