საფრანგეთის დედაქალაქ პარიზში, მიმდინარე კვირაში, ქართული ღვინო ორ გამოფენაზე იყო წარმოდგენილი
ღვინის ეროვნული სააგენტოს და საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს მხარდაჭერით, ქართული ღვინო მიმდინარე კვირაში საფრანგეთში ორ მნიშვნელოვან საერთაშორისო გამოფენაზე იყო წარმოდგენილი.
ბუნებრივი ღვინოების საერთაშორისო გამოფენაში „RAW Wine Paris” ქვევრის ღვინის მწარმოებელი 9 მარანი მონაწილეობდა, ხოლო ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების მასშტაბურ საერთაშორისო გამოფენაზე „Wine Paris“ ქართული ღვინის მწარმოებელი 30-მდე კომპანიის პროდუქცია იყო წარმოდგენილი.
„Wine Paris“ მსოფლიო მასშტაბით ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი გამოფენაა ღვინის ინდუსტრიაში, სადაც, ტრადიციულად, ათასობით ვიზიტორთან ერთად, თავს იყრიან ღვინის პროფესიონალები, იმპორტიორები და მედიის წარმომადგენლები.
ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების ასევე ერთ-ერთი გამორჩეული საერთაშორისო გამოფენაა „RAW Wine”, სადაც მაღალი ხარისხის ბუნებრივი, ორგანული და ბიოდინამიური ღვინოების მწარმოებლები იკრიბებიან. გამოფენის ორგანიზატორია ცნობილი ღვინის მაგისტრი საფრანგეთიდან იზაბელ ლეგერონი.
გამოფენების მიმდინარეობისას, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ და სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე თამთა ყველაიძემ შეხვედრები გამართეს სხვადასხვა ქვეყნის მარკეტინგული კომპანიების წარმომადგენლებთან.
გამოფენას „Wine Paris“ საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საფრანგეთის რესპუბლიკაში, ირაკლი ყურაშვილი დაესწრო.
გამოფენაზე „Wine Paris“ ქართულ სტენდს ეწვია და ქართული ღვინოები დააგემოვნა ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) პრეზიდენტმა ჯონ ბარკერმა.
„მიმდინარე წლის ღვინის გამოფენები ტრადიციულად დაიწყო პარიზით. ორივე გამოფენა ქართველი მეღვინეებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. ქართული სტენდი მუდმივად ხალხმრავალი იყო ვიზიტორებითა და პროფესიონალებით. აქ გამართული შეხვედრები და დამყარებული კონტაქტები ქართველ მეღვინეებს დაეხმარება ახალი სავაჭრო პარტნიორების მოზიდვასა და ღვინის ექსპორტის გაზრდაში. ღვინის ეროვნული სააგენტო მიმდინარე წელსაც გააგრძელებს ქართველი მწარმოებლების მხარდაჭერას როგორც ტრადიციულ გამოფენებზე მონაწილეობის მისაღებად, ასევე მათი პროდუქციის წარსადგენად სხვადასხვა ფორმატის მნიშვნელოვან ღონისძიებაზე“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ.

Georgian wine was presented at two exhibitions this week in Paris, France.
With the support of the National Wine Agency and the Embassy of Georgia in the Republic of France, Georgian wine was presented at two important international exhibitions in France this week.
Nine qvevri wine cellars participated in the international exhibition of natural wines “RAW Wine Paris”, while the large-scale international exhibition of wine and alcoholic beverages “Wine Paris” featured products from about 30 Georgian wine-producing companies.
Wine Paris is one of the most important exhibitions in the wine industry worldwide, where wine professionals, importers, and media representatives traditionally gather, along with thousands of visitors.
Another outstanding international exhibition of wine and alcoholic beverages is “RAW Wine”, where producers of high-quality natural, organic and biodynamic wines gather. The exhibition is organized by the famous wine master from France, Isabelle Legeron.
During the exhibitions, the Chairman of the National Wine Agency, Levan Mekhuzla, and the Deputy Chairman of the Agency, Tamta Kvelaidze, held meetings with representatives of marketing companies from various countries.
The Wine Paris exhibition was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of France, Irakli Kurashvili.
John Barker, President of the International Organization of Vine and Wine (OIV), visited the Georgian stand at the Wine Paris exhibition and tasted Georgian wines.
"This year's wine exhibitions traditionally started with Paris. Both exhibitions are very important for Georgian winemakers. The Georgian stand was constantly crowded with visitors and professionals. The meetings held here and the contacts established will help Georgian winemakers attract new trade partners and increase wine exports. The National Wine Agency will continue to support Georgian producers this year, both in participating in traditional exhibitions and in presenting their products at important events of various formats," said Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.