ლევან მეხუზლა: „მიმდინარე წელსაც აქტიურად ვაგრძელებთ მცირე მარნების მხარდაჭერას, რათა მათი პროდუქცია ფართოდ იყოს წარმოდგენილი საერთაშორისო გამოფენებზე“
10.02.2026
პარიზში, ბუნებრივი ღვინოების საერთაშორისო გამოფენაში „RAW Wine Paris 2026”, ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, ქვევრის ღვინის მწარმოებელი 9 მარანი: „ანაპეა“, „შერმას საოჯახო მეღვინეობა“, „ანდრიას ღვინო“, „გოცას ღვინო“, „ართანა“, „გონჯების ღვინო“, „ბაცაშვილის ღვინის გალერეა“, „მანავი ვაინსი“ და „მეღვინეობა თილისმა“ მონაწილეობდა.
„RAW Wine” ერთ-ერთი გამორჩეული საერთაშორისო გამოფენაა, სადაც მაღალი ხარისხის ბუნებრივი, ორგანული და ბიოდინამიური ღვინოების მწარმოებლები იკრიბებიან. გამოფენის ორგანიზატორია ცნობილი ღვინის მაგისტრი საფრანგეთიდან იზაბელ ლეგერონი.
მიმდინარე წელს, პარიზის გამოფენაზე 16 ქვეყნის 200-მდე ბუნებრივი ღვინის მწარმოებელი იყო წარმოდგენილი, მათ შორის, მეღვინეობის ტრადიციებით სახელგანთქმული ისეთი ქვეყნები, როგორებიცაა საფრანგეთი, იტალია, ესპანეთი, პორტუგალია და სხვა. ტრადიციულად, ქართული ღვინის მიმართ ინტერესი დიდი იყო ღვინის პროფესიონალებისა და ვიზიტორების მხრიდან.
გამოფენას ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე, ლევან მეხუზლა დაესწრო.
„მიმდინარე წელს აქტიურად ვაგრძელებთ მცირე მარნების მხარდაჭერას, რათა მათი პროდუქცია ფართოდ იყოს წარმოდგენილი საერთაშორისო გამოფენებზე. RAW Wine ქართველ მეღვინეებს აძლევს შესაძლებლობას მოიძიონ ახალი პარტნიორები და საექსპორტო ბაზრები. საქართველოს წარმოდგენა ბუნებრივი ღვინოების ამ პრესტიჟულ გამოფენაზე მნიშვნელოვანია ქვევრის ღვინის პოპულარიზაციისთვის, მცირე და საშუალო მარნების განვითარებისთვის.  მსგავს საერთაშორისო გამოფენებში მონაწილეობა მეღვინეებს აძლევს მოტივაციას, უფრო მეტად იზრუნონ საკუთარი პროდუქციის ხარისხსა და იმიჯზე“, - აღნიშნა ლევან მეხუზლამ.
გამოფენას საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანი ეკატერინე კოკაია და კონსული რუსუდან დიდებულიძე დაესწრნენ. „RAW Wine“-ზე ღვინის წარსადგენად, ქართველმა მეღვინეებმა მხარდაჭერა საფრანგეთის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოსგანაც მიიღეს.
აღსანიშნავია, რომ ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2026 წელს, ქვევრის ღვინის მწარმოებელი მარნები „RAW Wine“-ის გამოფენებში სხვადასხვა ქვეყნაში მიიღებენ მონაწილეობას.

Levan Mekhuzla: "This year, we continue to actively support small wineries so that their products are widely represented at international exhibitions"
10.02.2026
In Paris, at the international natural wine exhibition “RAW Wine Paris 2026”, with the support of the National Wine Agency, 9 qvevri wine producers participated: “Anapea”, “Sherma Family Winery”, “Andrias Gvino”, “Gotsa Wines”, “Artana”, “Gonjebi Wine”, “Batsashvili’s Wine Gallery”, “Manavi Wines” and “Tilisma Winery”.
RAW Wine is a leading international exhibition that brings together producers of high-quality natural, organic and biodynamic wines. The exhibition is organized by the renowned Master of Wine from France, Isabelle Legeron.
This year, about 200 natural wine producers from 16 countries were represented at the Paris exhibition, including countries famous for their winemaking traditions, such as France, Italy, Spain, Portugal, and others. Traditionally, there was great interest in Georgian wine from wine professionals and visitors.
The exhibition was attended by Levan Mekhuzla, Chairman of the National Wine Agency.
"This year, we continue to actively support small wineries so that their products are widely represented at international exhibitions. RAW Wine provides Georgian winemakers with the opportunity to find new partners and export markets. Georgia's representation at this prestigious exhibition of natural wines is important for the popularization of qvevri wine and the development of small and medium-sized wineries. Participation in such international exhibitions motivates winemakers to take greater care of the quality and image of their products," noted Levan Mekhuzla.
The exhibition was attended by Deputy Head of Mission of the Embassy of Georgia to the French Republic, Ekaterine Kokaia and Consul, Rusudan Didebulidze.To present their wines at the exhibition, Georgian winemakers also received support from the Georgian Embassy in the French Republic.
It is noteworthy that with the support of the National Wine Agency, in 2026, Qvevri wine producing wineries will participate in "RAW Wine" exhibitions in various countries.