ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2025 წელს, ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ღონისძიებები მსოფლიოს 21 ქვეყანაში გაიმართა
12.01.2026
ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის გაზრდისა და ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით, 2025 წელს, ქართული ღვინო წარდგენილი იყო მსოფლიოს 21 ქვეყანაში 58 გამოფენა-ფესტივალსა და 322 დეგუსტაცია-სემინარზე. ქვეყნების ჩამონათვალი ასე გამოიყურება -  აშშ, ესპანეთი, საფრანგეთი, იტალია, გერმანია, ჩინეთი, იაპონია, სლოვენია,  დიდი ბრიტანეთი, დანია, სამხრეთ კორეა, ნორვეგია, პოლონეთი, ავსტრია, ბელგია, ნიდერლანდები, ფინეთი,  ბრაზილია, სომხეთი, კანადა, უზბეკეთი.
გასულ წელს, უცხოელი პროფესიონალების მონაწილეობით საქართველოში ჩატარდა 18 ღვინის ტური ჯგუფების შემადგენლობაში ღვინის მაგისტრები, ექსპერტები, სომელიეები, იმპორტიორები, HORECA სექტორისა და მედიის წარმომადგენლები შედიოდნენ, რომელთა მხრიდან მაღალია ინტერესი მოიძიონ ახალი პარტნიორები საქართველოში, რაც მნიშვნელოვანია ქართული ღვინის ცნობადობისა და  ექსპორტის ზრდის კუთხით. ღვინის ტურები განხორციელდა გერმანიიდან, იაპონიიდან, ჩინეთიდან, პოლონეთიდან, დიდი ბრიტანეთიდან, შვედეთიდან, ფინეთიდან და ამერიკის შეერთებული შტატებიდან.
ადგილობრივ ბაზარზე ქართული ღვინოპროდუქციის პოპულარიზაციის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, საქართველოში გაიმართა ჯამში 32 ღონისძიება, მათ შორის, 30 გამოფენა-ფესტივალი და 2 კონკურსი; აღნიშნული ღონისძიებების გამართვის მიზანია ქართული ღვინის პოპულარიზაციის, ღვინის ტურიზმის პოტენციალის  და ღვინის სამომხმარებლო კულტურის ზრდის ხელშეწყობა.
მარკეტინგული ხარჯების თანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, 2025 წელს, თანადაფინანსების სახით, 9 ღვინის კომპანიამ, ჯამურად, 692.969 ლარი მიიღო.  პროგრამის პირობების თანახმად, აღნიშნული კომპანიები მონაწილეობდნენ საერთაშორისო გამოფენა-ფესტივალებში, ქართული ღვინის წარდგენის სხვადასხვა ფორმატის ღონისძიებაში და  აღნიშნული მარკეტინგული აქტიობების შედეგად, ექსპორტის მოცულობა გაზარდეს ამერიკის, ევროპისა და აზიის ბაზრების მიმართულებით. მარკეტინგული ხარჯების თანადაფინანსებას მხოლოდ ის კომპანიები იღებენ, რომლებიც ექსპორტს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში (გარდა დსთ-ს და სუამ-ის ქვეყნებისა), პრიორიტეტულ ბაზრებზე ახორციელებენ.
ზემოთ აღნიშნული აქტივობები განხორციელდა „ქართული ღვინის პოპულარიზაციის სახელმწიფო  პროგრამის“ ფარგლებში, რომელის ბიუჯეტიც 2025 წელს 17,4 მილიონ ლარს შეადგენდა.

- With the support of the National Wine Agency, in 2025, events to promote Georgian wine were held in 21 countries around the world.
With the support of the National Wine Agency, in 2025, events to promote Georgian wine were held in 21 countries around the world.
To increase the export potential of Georgian wine and diversify markets, with the financial and organizational support of the National Wine Agency, in 2025, Georgian wine was presented at 58 exhibitions-festivals and 322 tastings-seminars in 21 countries around the world. The list of countries includes - USA, Spain, France, Italy, Germany, China, Japan, Slovenia, Great Britain, Denmark, South Korea, Norway, Poland, Austria, Belgium, Netherlands, Finland, Brazil, Armenia, Canada, Uzbekistan.
Last year, 18 wine tours were held in Georgia with the participation of foreign professionals. The groups included wine masters, experts, sommeliers, importers, representatives of the HORECA sector and the media, who showed a high interest in finding new partners in Georgia, which is important for increasing the awareness and export of Georgian wine. The wine tours were carried out from Germany, Japan, China, Poland, Great Britain, Sweden, Finland and the USA.
Within the framework of the State Program for the Promotion of Georgian Wine Production in the Local Market, a total of 32 events were held in Georgia, including 30 exhibition-festivals and 2 competitions; the aim of holding these events is to promote Georgian wine, promote the potential of wine tourism, and facilitate the growth of wine consumer culture.
Within the framework of the state program for co-financing of marketing expenses, in 2025, 9 wine companies received a total of 692,969 GEL as co-financing. According to the terms of the program, the mentioned companies participated in international exhibitions-festivals, various formats of events presenting Georgian wine, and as a result of these marketing activities, the volume of export increased towards the markets of America, Europe and Asia. Co-financing for marketing expenses was received only by the companies that export to various countries of the world (except for the CIS and GUAM countries).
The above-mentioned activities were carried out within the framework of the "State Program to Promote Georgian Wine", the budget of which in 2025 amounted to 17.4 million GEL.