- „ვენახების გაშენება უნდა შეესაბამებოდეს იმ სტანდარტს, რაც საშუალებას იძლევა მივიღოთ ხარისხიანი მოსავალი და, შესაბამისად, ღვინო“, - ლევან მეხუზლა
„ვენახების გაშენება უნდა შეესაბამებოდეს იმ სტანდარტს, რაც საშუალებას იძლევა მივიღოთ ხარისხიანი მოსავალი და, შესაბამისად, ღვინო“, - ლევან მეხუზლა
ღვინის ეროვნულ სააგენტოში გამართულ საქართველოს პარლამენტის სოფლის მეურნეობის კომიტეტის გასვლით სხდომაზე სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ 2025 წელს გაწეული საქმიანობის ანგარიში წარადგინა და მეღვინეობის დარგის განვითარების მიზნით დაგეგმილ რეფორმებზე ისაუბრა.
სხდომას კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი გუგუჩია უძღვებოდა.
სხდომაზე აღინიშნა, რომ სახელმწიფოს მხრიდან უკანასკნელ წლებში მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის მხარდაჭერამ მეღვინეობის ინდუსტრია მნიშვნელოვნად გააძლიერა.
„აღნიშნული წარმატების ფონზე, მსოფლიოში მიმდინარე პროცესებმა, კერძოდ, ღვინის გლობალურ ბაზარზე მოხმარების კლების ტენდენციამ დარგი ახალი გამოწვევების წინაშე დააყენა, რასაც თან დაერთო საქართველოში ვენახების სპონტანური გაშენება და საჰექტარო მოსავლიანობის ხელოვნურად გაზრდა სხვადასხვა პრეპარატებით. ზემოთ აღნიშნული მოცემულობის შედეგად, ქვეყანაში წარმოიშვა ყურძნის ჭარბი მოსავალი“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლამ.
დარგში შექმნილმა რეალობამ დღის წესრიგში დააყენა მნიშვნელოვანი რეფორმების გატარების აუცილებლობა, რაც უპირველეს ყოვლისა უკავშირდება ვენახების გაშენების რეგულაციების შემოღებას და ღვინის მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფას.
რეფორმის მნიშვნელოვანია ასპექტია „ვაზისა და ღვინის შესახებ საქართველოს კანონის“ ცვლილება, რომელიც ითვალისწინებს მომავალი წლიდან სამეწარმეო ვენახის გაშენებაზე თანხმობას, რომელსაც სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტო გასცემს.
„ვენახების გაშენების დროს ყურადღება უნდა მიექცეს ვაზის ნერგების ხარისხს, გაშენების ექსპოზიციას, ნიადაგს, ჯიშებს. ყველაფერი უნდა შეესაბამებოდეს იმ სტანდარტს, რაც საშუალებას იძლევა, მივიღოთ ხარისხიანი ყურძნის მოსავალი და ღვინო. თუ ამ ყველაფერს მეწარმე გაითვალისწინებს, მას არ შეექმნება გაშენების თანხმობის მიღებაში დაბრკოლება. მეღვინეობის დარგის სტაბილურად განვითარებისთვის, ღვინის ხარისხზე ზრუნვა ვენახიდან უნდა დაიწყოს. იმ ფონზე, როდესაც მსოფლიო გლობალურ ბაზარზე იკლო ღვინის მოხმარებამ და ბაზარზე მაღალი კონკურენციაა, ეს არის ერთადერთი გზა, რომ უმაღლესი ხარისხის პროდუქტის წარმოება მოხდეს და არ შეფერხდეს დარგის განვითარების ბოლო წლების ტენდენცია“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ.
მაღალი ხარისხის უზრუნველყოფის მიმართულებით პირველი ნაბიჯი გადაიდგა 2025 წელს, როდესაც რთველის დროს ყურძენის ფასი განსხვავებული იყო. ხარისხის მიხედვით ფასთა სხვაობა მომავალ წელს შენარჩუნდება და კიდევ უფრო გამკაცრდება.
„ყურძენი, რომლითაც ღვინო მზადდება, უნდა იყოს უკომპრომისოდ მაღალი ხარისხის. 2026 წლის რთველის დროს იქნება ყურძნის 3 განსხვავებული ფასი: 17%-ზე დაბალი შაქრიანობის ყურძენი გათანაბრდება ჰიბრიდებთან (ვაზისა და ღვინის შესახებ კანონით აკრძალული ვაზის ჯიშები) და ექნება დაბალი ფასი. თეთრი ყურძნის შემთხვევაში 17-21% და წითელი ყურძნის შემთხვევაში 17-23% შაქრიანობის ყურძნის ფასი იქნება 1 ლარზე ნაკლები. ყურძენი საღვინედ შეფასდება - თეთრი ყურძნის შემთხვევაში 21%-ზე და წითელი ყურძნის შემთხვევაში 23%-ზე მეტი შაქრიანობის/კონდიციურობის ყურძენი“, - აღნიშნა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ.

"Vineyard cultivation must comply with the standards that allow us to obtain a quality harvest and, consequently, wine," - Levan Mekhuzla
25.12.2025
At an external meeting of the Georgian Parliament's Agriculture Committee held at the National Wine Agency, the Agency's Chairman, Levan Mekhuzla, presented a report on the activities carried out in 2025 and spoke about the reforms planned for developping the winemaking sector.
The meeting was chaired by Giorgi Guguchia, Deputy Chairman of the Committee.
It was noted at the meeting that the state's support for the viticulture and winemaking sector in recent years has significantly strengthened the winemaking industry.
"Against the background of this success, ongoing processes in the world, in particular, the trend of decreasing consumption in the global wine market, have presented the sector with new challenges, which was accompanied by the spontaneous cultivation of vineyards in Georgia and the artificial increase of per hectare yield with various preparations. The above-mentioned circumstances led to a surplus of grape harvest in the country," noted Levan Mekhuzla, Chairman of the Agency.
The reality created in the sector has caused the need for significant reforms on the agenda, primarily related to the introduction of regulations for vineyard cultivation and ensuring high wine quality.
An important aspect of the reform is the amendment to the Law of Georgia on Vine and Wine, which envisages that starting next year, permission for the cultivation of an industrial vineyard will be issued by the LEPL National Wine Agency.
"When cultivating vineyards, attention should be paid to the quality of vine seedlings, cultivation exposure, soil, and varieties. Everything must comply with the standard that allows us to obtain a quality grape harvest and wine. If the entrepreneur takes all of this into account, they will not encounter any obstacles in obtaining permission to cultivate. For the stable development of the winemaking industry, care for the quality of wine must begin in the vineyard. In a context where wine consumption has decreased in the global market and there is high competition in the market, this is the only way to produce a high-quality product and not hinder the development trend of the sector in recent years," noted the Chairman of the National Wine Agency.
The first step towards ensuring high quality was taken in 2025, when grape prices varied during the harvest. The price difference depending on quality will persist and become even more strict next year.
"The grapes used to make wine must be of uncompromisingly high quality. During the 2026 harvest, there will be 3 different prices for grapes: grapes with a sugar content below 17% will be equated with hybrids (vine varieties prohibited by the Law on Vine and Wine) and will have a lower price. The price of grapes with a sugar content of 17-21% for white grapes and 17-23% for red grapes will be less than 1 GEL. Grapes will be considered wine grapes with a sugar content/condition of more than 21% in the case of white grapes and more than 23% in the case of red grapes," noted the Chairman of the National Wine Agency.