ქართული ღვინის სარეკლამო ბანერები ნიუ-იორკში, მანჰეტენზე, 18 ლოკაციაზე განთავსდა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით და სააგენტოს კონტრაქტორი ამერიკული მარკეტინგული კომპანიის „Colangelo & Partners” ორგანოზებით, აშშ-ში ქართული ღვინის მარკეტინგული კამპანიის ფარგლებში, ქალაქ ნიუ-იორკში, მანჰეტენზე, ავტობუსის 18 გაჩერებაზე სარეკლამო „ლაით-ბოქსებში“ ბანერები განთავსდა.
ე.წ. „Outdoor” (გარე სივრცე) კამპანია 4 კვირის განმავლობაში გრძელდება და ორიენტირებულია მომხმარებელზე. წელიწადის აღნიშნული დრო, კერძოდ, საშობაო პერიოდი გაყიდვების კუთხით ყველაზე აქტიურია, რაც ხელს შეუწყობს სამიზნე აუდიტორიის ზრდას და, შესაბამისად, დადებითად აისახება ექსპორტის მაჩვენებელზე.
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ საექსპორტო ბაზარს წარმოადგენს. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2013 წლიდან მიმდინარე მიზანმიმართულმა მარკეტინგულმა აქტივობებმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი როგორც ქართული ღვინის ცნობადობის, ისე ექსპორტის ზრდას აშშ-ში.
ქართული ღვინის სარეკლამო კამპანია აშშ-ში ბოლო 3 თვეში განსაკუთრებით გააქტიურდა. ქართული ღვინის წარდგენა არაერთ ღონისძიებაზე გაიმართა: ქართული ღვინის მასშტაბურ დეგუსტაციაზე „Wines of Georgia Grand Tasting“ (ლოს-ანჯელესი), ღვინის საერთაშორისო ფესტივალზე „Karakterre“ (ნიუ-იორკი), ღვინის საერთაშორისო გამოფენაზე „Orange Glou Fair“ (ნიუ-იორკი), ქართული ქარვისფერი ღვინის პირველი ფესტივალზე „Amber Georgia” (ნიუ-იორკი), ბუნებრივი ღვინოების საერთაშორისო გამოფენაზე „RAW Wine NYC” (ნიუ-იორკი), „San Diego Food + Wine Festival“ (სან-დიეგო), ქართული ღვინის შესახებ ვრცელი სიუჟეტი მოამზადა აშშ-ში ერთ-ერთმა ყველაზე პოპულარულმა ღვინის შოუმ - „V is for Vino“ . ამასთან, ქართული ღვინის დეგუსტაციები ჩატარდა მსხვილ სუპერმარკეტების ქსელებსა და საცალო ობიექტებში აშშ-ს სხვადასხვა შტატში.

Georgian wine advertising banners were placed in New York
With the financial support of the National Wine Agency and organized by "Colangelo & Partners", an American marketing company contracted by the agency, as part of the Georgian wine marketing campaign in the USA, advertising "light box" banners were placed at 18 bus stops in Manhattan, New York City.
The so-called "Outdoor" campaign lasts for 4 weeks and is focused on the consumer. This time of year, especially the Christmas period, is the most active in terms of sales, which will help increase the target audience and, accordingly, will positively affect the export rate.
The United States of America is one of the strategic export markets for Georgian wine. With the support of the National Wine Agency, the targeted marketing activities that have been ongoing since 2013 have significantly contributed to the growth of both Georgian wine awareness and exports to the USA.
The National Wine Agency is implementing the Georgian wine marketing campaign in the USA in cooperation with the largest American marketing company "Colangelo&Partners". Within the framework of the campaign, tasting seminars are held for wine professionals and representatives of the wine trade in various cities of the USA; Georgian wine is presented at international exhibitions; wine tours to Georgia are organized for media, sommeliers and sales representatives, which helps to better introduce and promote Georgian wine in the American market.
The Georgian wine advertising campaign in the USA has been particularly active in the last 3 months. The presentation of Georgian wine was held at several events: the large-scale Georgian wine tasting "Wines of Georgia Grand Tasting" (Los Angeles), the international wine festival "Karakterre" (New York), the international wine exhibition "Orange Glou Fair" (New York), the first Georgian amber wine festival "Amber Georgia" (New York), the international natural wine exhibition "RAW Wine NYC" (New York), "San Diego Food + Wine Festival" (San Diego), one of the most popular wine shows in the USA - "V is for Vino" - prepared a detailed story about Georgian wine. In addition, Georgian wine tastings were held in large supermarket chains and retail outlets in various states of the USA.