„ქართული ღვინის ხარისხი შეესაბამება საერთაშორისო სტარნდარტებს და კონკურენტუნარიანია მსოფლიო ბაზრებზე“, - ღვინის ეროვნული სააგენტოს მარკეტინგის დეპარტამენტის უფროსი თამთა ყველაიძე
21.11.2025
„ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის ერთ-ერთი სტრატეგიული ბაზარია, რაც განაპირობა სხვადასხვა ფაქტორმა, მათ შორის იმან, რომ აშშ ღვინისა და ალკოჰოლიანი სასმელების ყველაზე დიდი სამომხმარებლო ბაზარია. მიუხედავად იმისა, რომ ამერიკაში საკუთარ ღვინოს აწარმოებენ, იმპორტირებულ ღვინოსაც დიდი რაოდენობით მოიხმარენ. ჩვენი მიზანია, ამერიკის ბაზარზე მოვხვდეთ პრემიალურ და საშუალო საფასო კატეგორიაში. აშშ ერთ-ერთი ყველაზე მაღალფასიანი ბაზარია ქართული ღვინისთვის, სადაც ერთი ლიტრი ღვინის საშუალო ფასი 6 აშშ დოლარის ფარგლებშია, რაც ქართული ღვინის მაღალი ხარისხზე და მასზე მოთხოვნის ზრდაზე მიუთითებს. ქართული ღვინის ხარისხი შეესაბამება საერთაშორისო სტარნდარტებს და ის კონკურენტუნარიანია მსოფლიო ბაზრებზე“, - აღნიშნა ამერიკის ბაზარზე ქართული ღვინის ბაზარზე ქართული ღვინის  პოზიციონირების საკითხზეღვინის ეროვნული სააგენტოს მარკეტინგის დეპარტამენტის უფროსმა.
თამთა ყველაიძემ მიმდინარე წელს ღვინის ეროვნული სააგენტოს მიერ აშშ-ში განხორციელებული მარკეტინგული აქტივობები  შეაფასა და აღნიშნა, რომ ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით, მიმდინარე წლის შემოდგომაზე ქართული ღვინო ამერიკის შეერთებულ შტატებში წარმოდგენილი იყო შემდეგ ღონისძიებებზე:  ქართული ღვინის მასშტაბურ დეგუსტაციაზე „Wines of Georgia Grand Tasting“ (ლოს-ანჯელესი), ღვინის საერთაშორისო ფესტივალზე „Karakterre“ (ნიუ-იორკი), ღვინის საერთაშორისო გამოფენაზე „Orange Glou Fair“ (ნიუ-იორკი), ქართული ქარვისფერი ღვინის პირველი ფესტივალზე „Amber Georgia” (ნიუ-იორკი), ბუნებრივი ღვინოების საერთაშორისო გამოფენაზე ,,RAW Wine NYC” (ნიუ-იორკი).
„ჩვენი მარკეტინგული კამპანიის მიზანია, კიდევ უფრო ავამაღლოთ საქართველოს და ქართული ღვინის ცნობადობა ამერიკის ბაზარზე. ჩატარებული გამოფენები წარმატებული იყო, დიდი იყო დაინტერესება ქართული ღვინის მიმართ; გვყავდა უამრავი ვიზიტორი, რომლებიც პირველად გაეცნენ ქართულ ღვინოს.  წელს, თებერვლიდან დავიწყეთ მომხამრებელზე ორიენტირებული მარკეტნგული კამპანია; გასულ წლებში უფრო მეტად კომერციული სექტორზე ვიყავით ორიენტირებული. დაგროვილმა გამოცდილებამ გვიჩვენა, რომ მომავალ წელს მარკეტინგული კამპანია აქტიურად უნდა გავაგრძელოთ როგორც კომერციულ სეგმენტში,  ისე მომხმარებლებში“, - აღნიშნა მარკეტინგის დეპარტამენტის უფროსმა.

- "The quality of Georgian wine meets international standards and is competitive in world markets," - Tamta Kvelaidze, Head of the Marketing Department of the National Wine Agency
"The quality of Georgian wine meets international standards and is competitive in world markets," - Tamta Kvelaidze, Head of the Marketing Department of the National Wine Agency
"The United States is one of the strategic markets for Georgian wine, which is determined by various factors, including the fact that the US is the largest consumer market for wine and alcoholic beverages. Despite the fact that they produce their own wine in America, they also consume a large amount of imported wine. Our goal is to enter the American market in the premium and mid-price categories. The US is one of the highest-priced markets for Georgian wine, where the average price of one liter of wine is around 6 US dollars, which indicates the high quality of Georgian wine and the growing demand for it. The quality of Georgian wine meets international standards and it is competitive in world markets," - noted the head of the Marketing Department of the National Wine Agency on the issue of positioning Georgian wine on the American market.
Tamta Kvelaidze assessed the marketing activities carried out by the National Wine Agency in the USA this year and noted that with the financial and organizational support of the National Wine Agency, Georgian wine was presented at the following events in the United States this fall: the large-scale Georgian wine tasting "Wines of Georgia Grand Tasting" (Los Angeles), the international wine festival "Karakterre" (New York), the international wine exhibition "Orange Glou Fair" (New York), the first Georgian amber wine festival "Amber Georgia" (New York), and the international natural wine exhibition "RAW Wine NYC" (New York).
"The goal of our marketing campaign is to further raise awareness of Georgia and Georgian wine in the American market. The exhibitions held were successful, there was great interest in Georgian wine; we had many visitors who were introduced to Georgian wine for the first time. This year, we started a consumer-oriented marketing campaign in February; in previous years, we were more focused on the commercial sector. The accumulated experience has shown us that next year we should actively continue the marketing campaign in both the commercial segment and among consumers," - noted the head of the marketing department.