სახელმწიფოსთვის პრიორიტეტია, ქართული ღვინის ხარისხი საერთაშორისო სტანდარტებს აკმაყოფილებდეს
ღვინის ეროვნული სააგენტოს შესაბამისი სამსახურები რეგულარულად ახორციელებენ ალკოჰოლიანი სასმელების ხარისხის მონიტორინგს, რათა ათეულ მილიონობით ლიტრი ქართული ღვინო და სხვა ალკოჰოლიანი სასმელი აკმაყოფილებდეს საერთაშორისო სტანდარტებს, იყოს კონკურენტუნარიანი და სულ უფრო მეტად მოთხოვნადი.
2025 წლის იანვარ-სექტემბრის მონაცემებით, სახელმწიფო კონტროლის ფარგლებში, რომლითაც   საწარმოებში ღვინის ტექნოლოგიური პროცესის საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნებთან შესაბამისობა მოწმდება, 135 კომპანიაში აღებული  561 ნიმუშიდან დარღვევა  8 კომპანიის 11 ნიმუშში აღმოჩნდა.
საანგარიშო პერიოდში, 56 კომპანიაში ჩატარდა საინსპექციო კონტროლი, რაც  სერტიფიცირებისთვის წარდგენილი ალკოჰოლიანი სასმელის ნიმუშის ლოტთან შესაბამისობას ადგენს. აღებული 1091 ნიმუშიდან, დარღვევა აღმოჩნდა 6 კომპანიის  14 ნიმუშში.
გაფორმების ეკონომიკურ ზონაში, ღვინის ეროვნული სააგენტოს კონტრაქტორი საერთაშორისო კომპანიების შპს „Bureau Veritas“ და შპს „SGS“ “ მიერ  ინსპექტირება 98 კომპანიაში განხორციელდა;  აღებული 365 ნიმუშიდან დარღვევა  1 კომპანიის 1 ნიმუშში აღმოჩნდა.
საექსპორტო ალკოჰოლური სასმელების ორგანოლეპტიკური ტესტირების მიზნით,   განვლილ 9 თვეში, ჩატარდა 201 დეგუსტაცია.  სადეგუსტაციოდ შემოსული  9643 ნიმუშიდან  უარყოფითად 365, დანარჩენი 9278 ნიმუში კი,  დადებითად შეფასდა. ნიმუშის ორგანოლეპტიკური ტესტირება ხდება ფერსა და გამჭირვალობაზე, ტიპურობაზე, დაავადებების არსებობაზე, არომატზე, გემოსა და ჰარმონიულობაზე.

The state's priority is that the quality of Georgian wine meets international standards.
The relevant services of the National Wine Agency regularly monitor the quality of alcoholic beverages to ensure that tens of millions of liters of Georgian wine and other alcoholic beverages meet international standards, are competitive, and are increasingly in demand.
According to the data from January-September 2025, within the framework of state control, which verifies the compliance of the wine technological process in enterprises with the requirements of Georgian legislation, violations were found in 11 samples from 8 companies out of 561 samples taken from 135 companies.
During the reporting period, 56 companies underwent inspection control, which establishes the conformity of the submitted alcoholic beverage sample lot for certification. Out of 1091 samples taken, violations were found in 14 samples from 6 companies.
In the processing economic zone, the National Wine Agency's contractor international companies "Bureau Veritas" Ltd. and "SGS" Ltd. inspected 98 companies; a violation was found in 1 sample from 1 company out of 365 samples taken.
In the past 9 months, 201 tastings were conducted for the purpose of organoleptic testing of alcoholic beverages for export. Out of 9643 samples submitted for tasting, 365 were negatively evaluated, and the remaining 9278 samples were positively evaluated. The organoleptic testing of the sample is done on color and transparency, typicality, the presence of diseases, aroma, taste and harmony.