საქართველოს ამერიკელი ღვინის მაგისტრი ლისა პეროტი-ბრაუნი (Lisa Perrotti-Brown) სტუმრობდა.
ღვინის ეროვნულ სააგენტოსა და ამერიკულ კომპანიასთან „Big Sky Ranch Inc” თანამშრომლობის ფარგლებში, საქართველოს ამერიკელი ღვინის მაგისტრი ლისა პეროტი-ბრაუნი (Lisa Perrotti-Brown) სტუმრობდა.
ლისა პეროტი-ბრაუნი ქართულ ღვინოს და  მარნებს იმერეთსა და რაჭაში ეწვია,  ადგილზე დააგემოვნა მრავალფეროვანი ქართული ღვინოები, გაეცნო ღვინის დაყენების ქართულ ტრადიციებს, თბილისში გამართულ სპეციალურ დეგუსტაციაზე სხვადასხვა ღვინის კომპანიის 50-მდე ღვინო დააგემოვნა.
ამერიკელი ღვინის მაგისტრი გურჯაანის ღვინის ფესტივალსაც სტუმრობდა, სადაც წარმოადგინა პრეზენტაცია ქართული ღვინის ამერიკის ბაზარზე ექსპორტის პერსპექტივებსა და შესაძლებლობებზე.
ლისა პეროტი-ბრაუნი ვიზიტის შემდეგ, მორიგ სტატიას  დასავლეთ საქართველოს ღვინოებზე ამერიკული  გამომცემლობისთვის „The Wine Palate“ მოამზადებს.  მიმდინარე წლის ივლისის თვეში ვიზიტის შემდეგ, სტატია სათაურით  „ქართული ღვინოები გლობალურ ასპარეზზე გამოდიან“ ლისა პეროტი-ბრაუნმა „The Wine Palate“-ში სექტემბრის თვეში უკვე გამოაქვეყნა.
ონლაინ გამოცემა „The Wine Palate“ (ღვინის გემო) მოიცავს ექსპერტების მიერ შეფასებული ღვინოების მონაცემთა ბაზას მთელი მსოფლიოდან,  განახლებადი მიმოხილვებით. საიტი შექმნილია,  რათა დაეხმაროს მომხმარებლებს, ადვილად იპოვონ სასურველი ღვინოების სტილი და, ამავდროულად, გაიუმჯობესოს ღვინის დაგემოვნების გამოცდილება. ლისა პეროტი-ბრაუნი, ძირითადად, ამერიკულ და ბორდოს ღვინოებს, ასევე, შამპანურს მიმოიხილავს, რასაც შემოდგომაზე ქართული ღვინოებიც დაემატა. ღვინის მაგისტრი ლისა პეროტი-ბრაუნი ღვინის ინდუსტრიაში 25 წელზე მეტია მოღვაწეობს.
ამერიკის შეერთებული შტატები ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ საექსპორტო ბაზარს წარმოადგენს. ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით, 2013 წლიდან განხორციელებულმა მიზანმიმართულმა მარკეტინგულმა აქტივობებმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი აშშ-ში ქართული ღვინის ცნობადობის და ექსპორტის ზრდას.

Within the framework of cooperation between the National Wine Agency of Georgia and the American company Big Sky Ranch Inc., American Master of Wine Lisa Perrotti-Brown visited Georgia.
Lisa Perrotti-Brown visited Georgian wineries in Imereti and Racha, where she tasted a wide variety of Georgian wines on site and became acquainted with traditional Georgian winemaking methods. During a special tasting held in Tbilisi, she sampled around 50 wines from various Georgian wine companies.
The American Master of Wine also attended the Gurjaani Wine Festival, where she gave a presentation on the prospects and opportunities for the export of Georgian wine to the U.S. market.
Following her visit, Lisa Perrotti-Brown will prepare another article on the wines of Western Georgia for the American publication The Wine Palate. After her visit in July of this year, she had already published an article titled “Georgian Wines Take the Global Stage” in The Wine Palate in September.
The online publication The Wine Palate includes a database of wines evaluated by experts from around the world, with regularly updated reviews. The website is designed to help consumers easily find their preferred wine styles while enhancing their overall tasting experience. Lisa Perrotti-Brown primarily reviews American and Bordeaux wines, as well as Champagne — to which Georgian wines have now been added this autumn.
Master of Wine Lisa Perrotti-Brown has been active in the wine industry for more than 25 years.
The United States is one of the strategic export markets for Georgian wine. With the support of the National Wine Agency, targeted marketing activities carried out since 2013 have significantly contributed to increasing the awareness and export of Georgian wine in the U.S.