ქართული ღვინის წარდგენა პოლონეთის ქალაქ კრაკოვში გაიმართა
ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერითა და პოლონეთის რესპუბლიკაში სააგენტოს კონტრაქტორი კომპანიის „ო-ლილე“ ორგანიზებით, ქალაქ კრაკოვში, ხელოვნების გალერეა „Bunkier Sztuki"-ის 60 წლის საიუბილეო ღონისძიების ფარგლებში, ქართული ღვინის მასშტაბური წარდგენა-დეგუსტაცია გაიმართა.
ღონისძიებას 400-მდე სტუმარი, ხელოვნების, ბიზნესისა და პოლიტიკის სფეროს წარმომადგენელი დაესწრო. დეგუსტაციის პარალელურად მოეწყო ქართული ღვინის კულტურისა და ისტორიის ამსახველი საინფორმაციო სტენდტი, რაც ქართული ღვინის ცნობადობისა და პოპულარიზაციის ზრდს უწყობს ხელს.
პოლონეთი ქართული ღვინის ერთ-ერთ სტრატეგიულ ბაზარს წარმოადგენს, რომელმაც ქართული ღვინის ექსპორტიორი ქვეყნების ხუთეულში სტაბილურად დაიმკვიდრა ადგილი.
2025 წლის იანვარ-აგვისტოს მონაცემებით, პოლონეთში ქართული ღვინის ექსპორტმა 4,7 მლნ ლიტრი შეადგინა; ზრდამ, 2024 წლის ანალოგიური პერიოდთან  შედარებით, 15%-ს მიაღწია.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთ ძირითად მიმართულებას საერთაშორისო ბაზრებზე ქართული ღვინის პოპულარიზაცია და ცნობადობის ამაღლება წარმოადგენს. სააგენტო ქართული ღვინის პოპულარიზაციის ხელშეწყობის ფარგლებში, 2013 წლიდან, ბაზრების დივერსიფიცირების მიზნით, მიზანმიმართულ სარეკლამო-მარკეტინგულ კამპანიებს  ამერიკის, ევროპის და სამხრეთ-აღმოსავლეთ აზიის ბაზრებზე ახორციელებს. ღვინის ეროვნული სააგენტოს ფინანსური და ორგანიზაციული მხარდაჭერით, 2025 წლის 9 თვეში, ქართული ღვინო წარდგენილი იყო მსოფლიოს 15 ქვეყანაში 22 გამოფენა/ფესტივალსა და 160-მდე დეგუსტაცია-სემინარზე.

Presentation of Georgian Wine Held in Krakow, Poland
With the support of the National Wine Agency and the organization of its contractor company in the Republic of Poland, "O-Lile," a large-scale presentation and tasting of Georgian wine was held in the city of Krakow, within the framework of the 60th anniversary celebration of the art gallery “Bunkier Sztuki.”
The event was attended by up to 400 guests, including representatives from the fields of art, business, and politics. Alongside the tasting, an informational stand was arranged, showcasing the culture and history of Georgian wine, which contributes to the growth of awareness and popularization of Georgian wine.
Poland represents one of the strategic markets for Georgian wine, having consistently secured its place among the top five export countries.
According to data from January to August 2025, Georgian wine exports to Poland amounted to 4.7 million liters, reflecting a 15% increase compared to the same period in 2024.
One of the main directions of the National Wine Agency’s activities is the promotion and raising of awareness of Georgian wine in international markets. Since 2013, within the framework of supporting the popularization of Georgian wine and with the aim of market diversification, the Agency has been implementing targeted advertising and marketing campaigns in the markets of the United States, Europe, and Southeast Asia.
With the financial and organizational support of the National Wine Agency, during the 9 months of 2025, Georgian wine has been presented in 22 exhibitions/festivals and approximately 160 tasting-seminars across 15 countries worldwide.